Ark oluşumu

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Merhaba arkadaşlar birazda yüksek gerilimden bahsedelim. Yüksek gerilim oluşturmak için kullanılan transformatörler ideal transformatör tipi gibi düşünülürse bir problem teşkil etmez ancak teori ile pratik çatıştığı için pratiğin teorisi olarak flyback ile bu işlem yapılır. Tesla’nın bobini de aynı mantık ile çalışır. Küçük ve etkili bir devre isteniyorsa EHT transformatörleri ile yapılan bir flyback devresi de aynı işlemi yapabilir. EHT transformatörlerini eski tüplü televizyonlardan bulabilirsiniz. Eht trafolarını doğrudan x volt verip y volt alamzsınız bunun nedeni ise yükseltici olmasıdır. Elektronik güçten yararlanmak şart, ancak flyback yaparak spark oluşturulabir. Yani basitçe bir sürücü devresi yapılmalıdır. Spark oluşturmak içinse flyback şart yoksa sürekli enerji akışından aktarılacak yüksek enerji oluşmaz.

Flyback'a kısaca değinirsek RL devresini C karakteristiğinin belirli kısımlarını uygulamaktadır. Yani dirençler ve bobinimizin olduğu devrede, bobinde enerji birikimi yapmak ve sekonder uçları arasında boşluk bırakarak elektrik akışının sıçrayarak devam etmesini amaçlamaktadır. Spark oluşturmaktan kasıt budur. Bu tip devrelerde hoparlör görevi görme, ozon elde etme gibi ilginç yöntemler var.
Sürücü devresi NE555 gibi entegrelerle yapılabilir. NE555; IRFP450 gibi güçlü mosfetleri sürer. Mosfetler ile de EHT transformatörü üzerinde yaptığımız sargının (devreye göre primer ) uçları drain ve source ile NE555 ten elde edilen güç kullanılır. Devreye göre sekonder olan EHT Transformatörüne göre primer olan sargı arasında bir yük boşalımı gerçekleşir. Bu klasik kondansatörler gibi 5to zamanda olur. Ouşan yük boşalımı havanın dielektrik sabitesini aşar ve ark yani spark oluşturur.
Bu konu o kadar uzun ki burada kısa keserek genel bilgiyi paylaşıyorum. Bir sonraki başlıklarda ayrıntıları açıklamak üzere…

Arkadaşlar bunu kendi basit şartlarımda yaptığım kadarıyla aşağıda ki linkte mevcuttur:

Dosyalar

FxDev

ße Different Everytime!
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Üniv
Ege Üniversitesi
1900'lerden beri bilinen bir şey.

Yaptığınız işlem çok tehlikeli. Ölümünüz ile sonuçlanabilir. Çok teknik bir konu ve önlemlerin maksimum düzeyde alınabilmesi gereken bir yerde, özellikle de topluma açık bir yerde bu tür bilgiler paylaşılırken dikkat edilmeli.

İnsanlar ark oluşturmayı neden sever hala anlamış değilim.

Yüksek gerilimin bir kaç işlevi vardır bunlardan biri izolasyon testleridir, diğeri ise yıldırım gibi senaryoları kontrollü olarak deneyebilmektir.

Bu işin içinde çalışan, alanı güç elektroniği olan biri olarak yüksek gerilimin nasıl yaratılabildiğini gayet iyi biliyorum yalnız bugüne kadar ne çevreme öneriyorum ne de kendim yüksek gerilimle sırf "zevk" olsun diye uğraşıyorum.

Lütfen bu konuda dikkatli olun!

Ayrıca videoyu hazırlayan arkadaş heyecandan olsa gerek "300.000V luk bir enerji" yazmış. V yani volt bir enerji birimi değil, gerilim seviyesi birimidir.

Konu sahibi
Konu sahibi
Kepchup

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
1900'lerden beri bilinen bir şey.

Yaptığınız işlem çok tehlikeli. Ölümünüz ile sonuçlanabilir. Çok teknik bir konu ve önlemlerin maksimum düzeyde alınabilmesi gereken bir yerde, özellikle de topluma açık bir yerde bu tür bilgiler paylaşılırken dikkat edilmeli.

İnsanlar ark oluşturmayı neden sever hala anlamış değilim.

Yüksek gerilimin bir kaç işlevi vardır bunlardan biri izolasyon testleridir, diğeri ise yıldırım gibi senaryoları kontrollü olarak deneyebilmektir.

Bu işin içinde çalışan, alanı güç elektroniği olan biri olarak yüksek gerilimin nasıl yaratılabildiğini gayet iyi biliyorum yalnız bugüne kadar ne çevreme öneriyorum ne de kendim yüksek gerilimle sırf "zevk" olsun diye uğraşıyorum.

Lütfen bu konuda dikkatli olun!

Ayrıca videoyu hazırlayan arkadaş heyecandan olsa gerek "300.000V luk bir enerji" yazmış. V yani volt bir enerji birimi değil, gerilim seviyesi birimidir.
Bu konuda bir şirkette çalıştım. İşin içinde birebir bulundum. Tehlikeleri konusundan uyarınız için teşekkür ederim. Ayrıca video yüklendikten sonra fark ettim bende o enerji birimi hatasını.:) Ancak düzeltmemiştim hatırlattığınız teşekkür ederim. Amacım samimi olup araştırmalarımı Mühendis Beyinler' de paylaşmaktı. Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlulukla okurum. Umarım rahatsız etmiş olmam.

Konu sahibi
Konu sahibi
Kepchup

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Ark burada daha net:
:)

Konu sahibi
Konu sahibi
Kepchup

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Screenshot_1.png

Devre üzerinde programda (akım-gerilim gibi) ölçüm yapılamıyor. Ancak devreyi breadbord'da oluşturduktan sonra ölçüm yapılabir. Çalışan devredir. Basit bir flyback sürücü devresi...

Yukarı Alt