Tesla Bobini Yapımı Resimli Anlatım

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Tesla Bobini ilk olarak 1891 tarihinde, Nikola Tesla 35 yaşında iken patentlendi. Tesla bobinine benzer bir şey daha önce hiç denenmemişti. Tesla bobinini dev bir elektrik pompası gibi düşünün. Hattan aldığı elektriğin voltajını yükselterek çevreye yayar. Elektriğin bir hortuma pompalanan su gibi bir kabloda aktığını hayal edin. Akım suyun akışına benzetilebilir. Voltajda suyun basıncına. Eğer çıkışa bir ağızlık takarsak (Yani çıktığı yerin yarı çapını düşültürsek) su basıncının gücü katlanarak artar, suyun akış hızı ise düşer. Bir Tesla bobinide böyle çalışır.

Akımı küçük bir birincil bobinden, ikincil çok daha büyük bir bobine ileterek voltajı muazzam oranlarda yükseltip akımı düşürür. Bu tesla bobinin bir trafo yapar. Tıpkı itfaiyecilerin büyük bir hortumu itfaiye vanasına bağlayıp bir ağızlık kullanarak o suyu daha ileriye püskürtmesi gibi Tesla bobini de aynı şeyi yapar.

Devasa bir Tesla bobini kullaraka mucit bütün Dünyaya elektrik dolu bir atmosfer sunmayı hedefliyordu. Dünya'yı doğal bir iletken olarak kullanabileceğine ve bütün Dünya'ya güç vereceğine inanıyordu. Özetle Dünya dev bir elektrik prizi olacaktı...

Bu konu altından Nikola Tesla bobini yapımı hakkında ki sorularınızı sorabilirsiniz. Biliyorsunuz daha önceden Nikola Tesla bobini yapımını resimli anlatım şeklinde sunmuştuk. Anlatımlarda takıldığınız noktalar var ise buradan paylaşınız lütfen.

İlk yazımız : Mini Tesla bobini yapımı
Diğer Yazımız :
Tesla Bobini Yapımı Resimli Anlatım

Youtube kanalımızda yayınladığımız Nikola Tesla Hakkında ki videomuz.

MaviKulübeliAdam

MB Üyesi
Tepkiler
0
Indüksiyon bobini için sürücü devresini nasıl tesla bobinine bağlayacağım yardımcı olursanız sevinirim

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
İndiksiyon bobini derken bir manyetik alanda gerilim indükleyen bobinden bahset miyor musunuz? İndiksiyon bobini diye özel bir bobin türü yok yapmak istediğinizi tam olarak açıklayın umarım yardımcı olabirim.

Kepchup

Özel Üye
Tepkiler
31
Üniv
Marmara üniversitesi
Orada bobini tesla bobinine bağlamıyorsun orada tesla bobininin bir başka versiyonunu yapıyorsun. Eht trafosuyla da yapılabileceğini açıklamış yani bunlar birbirlerinden bağımsız flyback devreleri.

Serdar

MB Üyesi
Tepkiler
0
Ben internetten baktim burada dev gibi kondansator yapiyoruz ama el yapimi kucuk de oluyormus bu adresteki olur mu acaba?

Konu sahibi
Konu sahibi
Oğuzhan Mallı

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Ben internetten baktim burada dev gibi kondansator yapiyoruz ama el yapimi kucuk de oluyormus bu adresteki olur mu acaba?
Tabi olur neden olmasın. Etki alanı daha az ve zayıf olur.

Serdar

MB Üyesi
Tepkiler
0
Hmm peki mantiken patlamasi gerekmez mi bir de ben cam kavanozlarla yaptim ama cok duşuk bir deger cikti olçtum de

MuallimMuallim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Hedef Boğaziçi Bilgisayar
Merhabalarrr 1 YILDIR Tesla FANIYIYIM. Ah Tesla iyi görmüştüm seni. Bu adam manyak derecede zekiydi biyografilerini okudum ancak bu adamın biyografileri kitap halindekiler bile zor du diyor. Her Tesla konusu gördüğümde içim kıpır kıpır oluyor. Teslayı düşündüğümde dünya çok değişik bir yer geliyor. Yanii bu klasik bir şey değil düşündüğünüz gibi. Boş ama eğlenceli hayaller kuruyorum onla ilgili. Mesela 1900'lü yıllarda o zamanda yolculuk deneyi yaparken ben birden orada gelmiş olacağım laptop ve çanta ile. Ona facebooktan her şeye anlatmak isterdimm ahh hayaller ahh

Yukarı Alt