İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

12
16108
süt üretimindeki değişim
robolink-banner

Daha önceki yazımızda girdi maliyetlerinin arttığından ve üreticinin bu konuda dikkatli olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bir önceki yazım süt ve yem arasındaki ilişkilere göz atmayı unutmayınız. İneklerde süt verimi neden düşer ve ineklerde süt verimi nasıl artırılır? Büyükbaş hayvanlarda süt verimine etki eden faktörleri sıralamak istersek;

Süt veriminde kalıtsal karakter etkisi % 30-35, çevre faktörünün etkisi ise %65-70 dir.

Irk: Özellikle büyükbaş hayvanların süt verimini belirleyen en büyük etmenlerden birisi de unsur hayvanın ırkıdır. Ülkemizde en fazla bulunan kültür ırklarımız Holstein, Simental ve Jersey ırklarıdır. Bu ırkları açmak gerekirse kısaca;

 • Holstein ırkına siyah alaca da denmektedir. Siyah alacanın elde edildiği ülke Hollanda’dır. Süt sığırlarının en verimli türlerindendir.
 • Jersey ırkınının anavatını İngilteredir. İsmini bulunduğu kasabadan almıştır. Bu inek türlerinini bakımı ucuz ve verimi yüksektir. Ülkemizde karadeniz bölgesinde görülmektedir.
 • Simental ırkına ise sarı alaca denmektedir. Bu ineklerin anavatanı İşviçre’dir.  Bu inekler Avusturyadan ithal edilmişlerdir. Süt verimi yine yüksek inek türlerindendir.

Yaş: Yaş tayini dişlere bakılarak yapılır. İneklerin süt verdikleri süreye laktasyon adı verilir. İlk laktasyon da az olan süt verimi daha sonra kademeli olarak artar 8 yaşından sonra süt verimi azalmaya başlar.

Canlı Ağırlık: Süt ineklerinin genellikle iri yapılı olması istenir.

Gebelik: Gebe hayvanların sütlerinde azalma olur, daha sonraları ise sütlerde artış sağlanır.

İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

Sıcaklık: Sıcak olan bölgelerde hayvanlar fazla yem yiyemez, süt verimi az olur. Sıcak havalarda rasyon değişikliği yapılmalıdır. İdeal sıcaklık +5°C ile +27°C arasında değişmektedir. Basınç ve Rakım da önemli dir.

Besleme: Rasyona dikkat edilmeli. Belli protein ve enerjideki yemi verirken hayvanın bu yemi sindirilebilirliği de göz önünde bulunmalıdır. Su içmesi, terlemesi de hayvanın verimini önemli ölçüde etkiler.

Hastalık: Büyükbaş hayvanlar her ne kadar dayanıklı olsa da çok ufak hatalarda tüm hayvanlara bulaşabilen hastalıkların yayılması çok kısa sürede olur. Bu yüzden süt veriminin düşmemesi için dikkat etmek gerekmektedir.

Kuru Dönem: Ortalama olarak hayvanların dinlenme süresi denilir, 60-70 gün arasında değişmektedir.

İneklerde süt verimini artırmak için bu faktörlere dikkat etmek gereklidir. Yorum ve düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhaba Aydın da yaşamaktayim. 15bin tl ye arabami sattim araba alacağıma 2 adet gebe duve alayım diye dusunmekteyim. Bakımını dayım yapacak. bakımları ona ait. süt onun doğacak olan buzagilar benim dedim bakarım dedi. sizce 31 yaşında tek tabanca ailesine asgari ücretle bakmaya çalışan bir kişi olarak düşüncem nasıl

  • Şu zamanda arabasını satarak yatırım yapan ender insanlardan olduğunuz için öncelikle tebrik ederim.
   Gelelim sorunuza, dayınız fedakarlık göstererek bakımlarını üstlenmiş yem veteriner hekim masrafı v.b. masraflarını sütten karşılamak 2 hayvan için çok zor tabii ki kendi bünyesindeki hayvanlar ile bir nebze olsun bu masraflar düşecektir. yıl sonunda 2 ana ve 2 buzağı sahibi olacaksınız. yavrular erkek ise satış yapacak ve ilk başta koymuş olduğunuz sermayeni 3 te 1 ini geri alacaksınız. imkan dahilinde geri almadan ona da bir gebe düve alırsanız 2. sene sonunda 3 ana hayvan ve 3 buzağı sahibi olacaksınız . süt parası yemini ancak karşıladığı ve talihsizlik yaşanmadığı sürece bu böyle devam eder. ama kendiniz yapacak olsanız zarar edersiniz. arabanız duruyor olsa ve aileniz ile gezseniz yıllık 1 buzağı parasını da harcarsınız bu duruma göre 2 ana 2 buzağınız var ve 1 buzağı zarar etmiyorsunuz. Bence gayet mantıklı bu arada devlet teşviklerini de unutmayın. Yatırıma yönelim yapacağınız için tekrar tebrikler.

 2. 1-) İneğim 1 aylık gebe süt yemini hangi ayda kesip besi yemine dönmeliyim
  2-) 12 aylık Dana’ya Adem’in Aşısı vurulurmu vurulursa faydası ne olur.
  3-) hayvanlara günde 3 kez bakıyorum sabah 6 akşam 5 ve gece 12 de
  12 de baktığımda birazdaha hafif şeyler yonca veriyorum Ne gibi faydası olur.
  Çok teşekkür ediyorum şimdiden
  Gökhan bey

  • İyi günler Mevlüt bey.
   Normal de gebeliğin 6. ay sonu 7. ay başlarında süt yemi kesilir ve et yemine geçiş yapılır bazı firmaların gebe yemi diye tabir ettiği yemler de var. onlar da kullanılabilir. ama bir den süt yemini kesip bu yemleri kullanmayınız azar azar geçiş yapınız. Bildiğim kadarı ile Ademin aşısı çiftleşme öncesi vurulan bir aşı ama şunu belirtmeliyim ki, ben veteriner hekim değilim. bunun için bölgenizdeki veteriner hekim arkadaşlara danışabilirsiniz. hayvanlara sayı ile bakmaktan ziyade arada sırada kontrol de edebilirsiniz. şöyle düşünün evde çocuğunuz var odasına girince nelere bakarsanız, hayvanlarınıza da o şekilde bakmanız gerek, gece yonca verilebilir ama genellikle tek olarak verilmez, saman,kuru yem, yonca verilebilir ama çok fazla olmamak kaydı ile ayrıca şu sıralar havalar soğuk verilecek suya da dikkat edilmeli ve ahırın sıcaklıklarını da bilmeniz gerekli, fazla soğuk zararlıdır, tıpkı fazla sıcaklık gibi. İyi günler diliyorum.

 3. SelamunAleyküm
  Gökhan bey Ben hayvanlarıma saman ve küspe ilave olarakta 7 kilo yem veriyorum bunların dışında
  Milas kullansam faydası olurmu ineğimi aldığım da 28-30 veriyodu süt bi anda değilde yavaş yavaş 10-15 arasına düştü sizce vermiş olduğum yem küspe miktarı yeterlimi
  Yada ne kadar vermeliyim
  Teşekkür ederim saygılarımla..

  • İyi akşamlar Serkan Bey.
   Milas derken melas kast ediyorsunuz sanırım. tabii ki faydası olur. ama hayvan başına 1 kg yu geçmemeniz gerekiyor. küspe olarak da hayvan küspesi kullanmanız gerek o da günlük 1-1.5 kg civarı olmalıdır. ayrıca 7 kg yem yerine 6 kg yem kullanırsanız daha iyi olur ama bunlar kabataslak bilgiler. ayrıca 20 protein 2700 enerji bir yem kullandığınızı düşünerek bunu söylüyorum ve orta anadolu da olduğunuzu düşünerek. şu sıralar havalar da soğuk litre bazında artış saglamak için protein destekli yemler kullanmanız gerek yoksa sütün litresi düşer ve yogunluğu artar. Şeker pancarı da vermemeye çalışın. saman miktarı 5-7 kg civarı olsun, elma v.b. insan yiyeceklerinden de uzak durun. küspe ve melas bulamazsanız arpa kırması verebilirsiniz. hayvan başı 3-5 kg civarı ama ayaklarda şişme olursa arpa yı kesin.
   Saygılarımla.

  • Merhaba Kadir Bey,
   Soru yanlış anlamadı isem ineklerde sütün litresini arttırmak için şeker küspe, yonca ve silaj dan kaç kilo kullanmamız gerektiğini soruyorsunuz ?.
   İneklerin Holstein ve ilk yavrusunu yapmış olduğunu kabul ederek ve Orta Anadolu iklim bölgesinde olduğumuzu düşünerekten 1-1,5 kğ civarı Küspe, 6-8 kg civarı yonca, 8 kğ civarı da mısır silajı ve 5 kğ civarı da fabrika yem(20-21 protein) olabilir, lakin burada dikkat etmemiz gereken nokta hayvan süt verimlerinin öncesinde ne olduğudur. sonuçta onlar da canlı 30 lt/gün süt vermesini sağlamak için hayvanın canını okumamıza gerek yok. her canlının bir sınırı vardır ve bu sınırlara dikkat etmek gerekiyor. Saygılarımla. Hayvanlara verilecek vitaminlere de dikkat edelim. iyi çalışmalar.

 4. merhaba ortalma ineğim 23 25 lt süt verirken birden 16 18 lt ye düştü havaların soğuması buna neden olabilirmi acaba.

  • Merhaba Ahmet bey.
   Ortalama olarak 23-25 lt süt veren bir ineğin birden sütünün 16 lt ye düşmesinin nedenlerinden birden farklı olabilir. Bunlar kısaca, İneginizin yavrusu olabilir, inege vermiş olduğunuz yem karışımında degişiklik olabilir, şeker pancarı, hayvan yemleri, v.b. yemlerin oranlarını degiştirmeniz süt litresini düşürebilir. Burada ki bir diğer önemli husus da, süt 25 lt iken yağ ve protein oranı ile 16 lt iken yağ ve protein oranının ne olduğudur. vermiş olduğunu yem içeriği ve kullanmış olduğunuz yan ürünleri (silaj yonca v.b.) yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler.

  • Proteini yüksek yemler süt litresi artışı yapar ama hayvan cinsi ve ırkı buna etkilidir. şeker küspesi, yonca, silaj, 21 protein kaliteli yemler bunlara örnektir.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here