İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

9
13750
İnşaat Mühendisliği İş İmkanları

İnşaat mühendisliği mezunları mezun olduktan hemen sonra iş başvurularından bulunabileceği gibi bazı kriterleri sağlayacak çeşitli kurslara katılıp çeşitli sınavlarla puan elde edip farklı iş alanlarına da başvurabilirler. Bu yazımda sizlere inşaat mühendisliği iş imkanları hakkında bahsedeceğim.

Peki, inşaat mühendisleri için iş imkânları nelerdir?

inşaat mühendisliği iş imkanları

 • İnşat mühendisliği mezunları gerekli not ortalamasını sağladıkları takdirde üniversitede kalarak akademisyenlik hayatına atılabilirler.
 • Üniversite bittikten sonra 2,50 ve üzeri not ortalaması, YDS dil puanı ve Ağırlıklı Lisans Üstü Sınavı ( ALES ) asgari 70 puana sahip olanlar ÖYP ( Öğretim Görevlisi Yetiştirme Programına ) katılarak öğretim görevlisi olabilirler.
 • İnşaat mühendisleri özel şirketlerde proje ofislerinde proje çizme işleri ile istihdam edilebilirler.
 • İnşaat mühendisliği iş imkânlarından birisi de yapı denetim firmalarında yapı denetim görevlisi olarak çalışmaktır.
 • İnşaat mühendisleri özel şirketlerin yol, su, demir yolu, baraj, köprü, tünel, bina veya alt geçit şantiyelerinde kontrol mühendisi, şantiye şefi olarak çalışabilirler.
 • İnşaat mühendisliği mezunu olup İnşaat mühendisi unvanını almaya hak kazananlar kursa gidip yılda ki defa yapılan İSG sınavından 70 ve üzeri puan alarak C sınıf İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak sahalarda, fabrikalarda, büyük binalarda ve şantiyelerde İSG uzmanlı olarak çalışabilirler.
 • İnşaat mühendisleri aldıkları YDS ve KPSS puanı ile tüm devlet kurumlarında inşaat mühendisliği, müfettişlik, müfettiş yardımcılığı, uzman, uzman yardımcısı gibi kadrolara girebilir ve kamu görevlisi olarak çakışabilirler.
 • İnşaat mühendisleri belediyelerde, belediye şirketlerinde ve bazı kamu kurumlarında sözleşmeli mühendis olarak çalışabilirler.
 • İnşaat mühendisleri yapı malzemeleri ürene fabrikalarda, taş ve maden ocaklarında, beton santrallerinde ve çimento santrallerinde denetim mühendisi olarak çalışma şansına sahiptirler.
 • İnşaat mühendisliği mezunları kendi proje ofisini açabilir, kendi yapı denetim şirketini veya inşaat şirketini kurup özel piyasadan iş alabilirler.
 • İnşaat mühendisliğibölümünden mezun olanlar çok az bir ihtimalde olsa, sözleşmeli öğretmen olabilir, dershanelerde matematik, fizik ve geometri derslerinegirebilir, özel İngilizce ve mühendislik dersleri kurları verebilirler.
 • İnşaat mühendisliği için en son iş imkânı sanırım yapmak isteyip istedikleri konusunda bilgimiz olmayan farklı bir meslek ve iş ile uğraşmak olacaktır.

Umarım yazım sizler için yararlı olmuştur.

Paylaşır mısınız?
Önceki İçerikZaman Neden İleri Doğru Akar
Sonraki İçerikAltay Tankı Hakkında Bilgi
Büşra Çelik
Hacettepe Üniversitesi inşaat mühendisliğinde öğrenim görmekteyim. Mühendis Beyinler ailesinde sizler ile bilgi paylaşımında bulunmaktan zevk alacağımı düşünüyorum.

9 Yorum

 1. Ben ktu inşaat mühendisliği okumayı dusunuyurum mezunn olunca işsiz kalırım diye cok korkuyorum sizce tercıh etmeli miyim yoksa ilköğretim mat öğretmenliği mi yazmaliyim

  • Bu tamamen size bağlı. Her mesleğin garantisi zaten yoktur. Sırf maaş, iş için sevmediğiniz bir mesleği seçmeyiniz. Bundan sonraki hayatınız ona bağlı olacak çünkü. Biliyorsunuz öğretmen atamaları da çok olmuyor. Baya uğraş gerektiriyor. Bu seçimi sizin vermeniz daha mantıklı olur.

 2. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş ile yeni mezun olarak işe başlarsanız şanslısınız çünkü iş bulmuşsunuz.Türkiye’de tıp hariç okul bitince işsizlik sıkıntısı çekmeyen meslek bırakmadılar sağolsunlar.Liseden mezun olacak kardeşlerime tavsiyem abuk subuk sınav sistemi ile kendinizi çok yıpratmayın.Yabancı dilin önemini unutmayın.Bilimselliğin her geçen gün baltalandığı bir ülke haline geliyoruz.İnternet bilimsel veriye erişmek için bulunmaz bir nimet.Dünyanın en iyi üniversiteleri dersleri video halinde internet ortamında yayınlıyor.İngilizcenizi ilerletin ve testiyi doldurmaya başlayın.

 3. Bende bir inşaat mühendisi adayıyım ve bu siteyi her zaman takip ediyorum ama nedense bu yazınızda pek bir baştan savurucu bir şekilde yazı yazıldığını düşünüyorum

 4. Merhaba Büşra Hanım bende inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Size özel olarak sormak istediğim sorular var. Rica etsem mail adresimden iletişime geçer misiniz?
  Lütfen…

  • Merve bu arkadaşa sorma seni yanlış yönlendireceğine adım kadar eminim.Sana tavsiyem yapmak istediğin meslek hangisi ise o mesleği yapan ilgili bölümden mezun bir kaç kişi ile konuşman ve sonra karar vermen yönünde olur.Bu kadar çok fizik,matematik mezunu varken düşük bi ihtimal dersanede öğretmenlik yapabilir inşaat mühendisleri demek arkadaşın hayal dünyasınının genişliği ile alakalı.Realite farklı.

  • Bende inşaat mühendisi adayıyım ama şunu bilmeliyiz ki ülkemizde yılda bir sürü üniversite mezun vermektedir ve bunların arasında şanslı olan biraz daha önde oluyor bence sağlık sektöründe iş bulmanız daha kolay olacaktır yinede iyi araştırma yapmanız geleceginizin 40/50 yılını belirleyecek iyi düşünün…

Düşünceleriniz Nedir?