Makine Mühendisliği Maaşları

21
52034
Makine Mühendisliği Maaşları
robolink-banner

Makine Mühendisliği maaşları, Devlet Kurumlarında veya Özel Sektörde görev almalarına göre farklı kademelerde olabilmektedir. Tüm zamanların prestijli mesleği Makine Mühendisliği, günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte popülaritesini iyiden iyiye yükseltmiştir.

Kamu Kurumlarında çalışan bir makine mühendisinin 2016 yılı için belirlenen aylık kazancı 2000 – 3500 TL arasında değişebilen oranlardadır.

Özel sektörde çalışan bir makine mühendisinin aylık maaşı ise 1500 TL ile 15000 TL arasında değişebilmektedir.

Maaşlardaki bu inişli çıkışlı farklılıklar makine mühendisinin kendi özelliklerine bağlı olabileceği gibi çalıştığı kurum ya da firmanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; makine mühendisinin aldığı eğitim, yabancı dil bilgisi, yabancı dil bilgisinin seviyesi, bildiği yabancı dil sayısı, iş deneyimi, kaç yıllık mühendis olması, yeni mezun – şef – müdür olması, kendisini iyi bir şekilde geliştirmiş olması, beşeri ilişkileri, yüksek lisans ve / veya doktora eğitim alıp almamış olmasına, evli – bekar – çocuklu – çocuksuz olması durumuna göre bile farklılıklar gösterebildiği gibi, çalışılan kurum ya da şirketin sektörde teşkil ettiği öneme, prestije, yurtdışı ilişkilerine, ithalat – ihracat durumuna, şantiye veya ofiste çalışıyor olma durumuna, yapılan üretim ve / veya yatırımlara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

makine mühendisliği maaşları özel sektörÜniversiteden Makine Mühendisi olarak mezun olan kişiler bir işe başlamadan önce ilk iş olarak “Makine Mühendisleri Odası” na üye olmak durumundadırlar. Odanın ödenmesi zorunlu olan bir “üyelik aidatı” vardır. Bir mühendis, üniversiteden mezun olduğu andan itibaren, bu odaya üye olmadan hiçbir şekilde, hiçbir yerde, hiçbir işe başlayamaz. Kendi işi dahi olsa yapamaz, hizmet veremez.

Makine Mühendisleri Odasının çalışma faaliyetleri arasında; makine mühendislerinin iş güvenliği sağlanmış kurum ya da şirketlerde, daha iyi koşullarda görev alabilmeleri ve kazançlarının belirli standartlara bağlı olmaları da belirli ilkelere bağlanmaktadır. Oda’ya üye olmak, bu sebepten ötürü daha da fazla önem kazanmaktadır. Hatta bir makine mühendisi, çalıştığı kurum ya da şirketle herhangi bir hukuki anlaşmazlık sürecine girer ve aralarında bir sorun oluşursa, Oda tarafından kendisine bir uzman bir avukat tahsis edilir ve mühendis sonuna kadar savunulur.

Paylaşır mısınız?
Önceki İçerikGenetik Mühendisi Nasıl Olunur
Sonraki İçerikEndüstri Mühendisi Nasıl Olunur
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

21 Yorum

 1. Adam o kadar akışkanla mekaniği termo çözsün sen gel odaya kaydolmadan bir iş yapamazsın de mmo be yetkisi var oda bi dernek sendika gibi özel bir kuruluş paranız cebinizde kalsın makina bölümünü bitiren birine avukata falanda gerek yok kendi hakkını gerektiği yerde gerektiği şekilde savunur daha ilk defa böyle zorunluluk duydum mutluluk gözyaşları 😂

 2. Ben kendi kanaatimce makina mühendisliği harika bir meslek gelecegin bölümleri arasında yerini almış bile gençlere tavsiye ederim ama tabiki başarılı olmak ön koşul

 3. Ben Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi makine ve imalat mühendisliğini kazandım bu sene hazırlık ile birlikte 5 sene okuyacam acaba makine mühendisi sayılır mıyım mezun olunca nedeni ise imalat yazısından korkuyorum.

 4. Ben ege üniversitesinde kimya mühendisliği okumak istiyorum yıllardır ama çok korkuyorum işsiz kalirim diye kendimi geliştirmek yurt dışında mastır yapmak gibi maddi imkanlara ailemden dolayi sahibim ama aklımda gene işsiz kalirim korkusu var kendimi gelistirirsem falan is bulmada sıkıntı yaşar mıyım

 5. eşim gaziantep makine mühendisliği kazandı 31 yasında 5 yıl eğitim 36 yasında bıter inş yaş onun iş bulmasına engel olur mu okumasına deger mı sızce

  • Sabırlıysa Okusun Abla. Ben Gaziantep Makina Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisiyim ve Okumanın Yaşının Olmadığının Kanaatindeyim.

 6. Kamu kurumunda oda kaydı gerekli değildir, özel sektörde de imalat türü işlerde kimse sizden oda kaydı istemez fakat özel proje ofisi açarsanız SMM (serbest mühendislik müşavirlik)belgesi almanız gerekmekte bunun için de önce odaya kayıt olmalısınız ha kendi projelerimi hayata geçirip ticaret yapacagım derseniz bunda da odayla işiniz yok. bunun yanında devlet kurumlarına bağlı olarak çalışıyorsanız yapı denetim gibi bunlarda da odaya kayıt gereklidir.

 7. emr bey özel sektörde de oda kaydı mecbur değil…milleti yanılma….ancak kendi ofisini açarsan,yapacağın iş ile ilgili sertifika almak için gerekli…

 8. Özel sektörde bulunuyorum 4 yıldır ve hiçbir yerde böyle bir gereklilik veya talep duymadım. Sanırım daha derinlemesine araştırılması gereken bir konu.

 9. Odaya kayıt olmadan hiçbir yerde çalışamaz dediğiniz şey tamamen yanlış. 7 aydır kamuda kadrolu makine mühendisi olarak çalışıyorum. Odaya kaydım yok. İlk atandığımda da çalıştığım kurum böyle bir zorunluluk istemedi. Aynı şekilde özel sektörde de pek çok işyeri oda kaydı istemez. Gereksiz yere insanları odaya kaydettirip boşuna aidat olmalarına sebep olmayın. Lütfen bu hatalı bilgiyi düzeltin.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here