Beynimiz Aldanır ve Aldatır

3290

Beyninize ne kadar güvenirsiniz? Duyularımızın sıklıkla bizi aldattığını bilir misiniz? Bazı örnekler size…

1. Bir resmi düşünce gücünüzle renklendirebilirsiniz.

ilizyon
Soldaki resme 30 saniye bakıp sonra sağdaki resme bakın. Dinozorun yeşil hale geldiğini göreceksin. Etkisi gözünüzü kırpana kadar geçerlidir.

2. Yalnızca doğru bakış açısını yakalarsanız…

Bu resimde 2 erkek arasındaki zeminde belirsiz bir leke görebilirsiniz ancak buna sağdan yakından bakarsanız, üç boyutlu bir kafatasını görürsünüz.

resim

3. Düşünce gücünüz ile resim hareket edebilir. 

beyninizi-hareketlendirecek-18-optik-illuzyon2
Bu yanılsama dikey çizgiler arasındaki kontrast yüzünden yaratılmıştır. Hareketli video durduğunda, bunu görmek mümkündür. Animasyonlu dinozor yavrusunun boynunu hareket ettirdiği yanılsamaya, 2014’te en iyi optik yanılsama adı verildi.

4. Soğuk nesneler sıcak nesnelerden daha ağırdır.

2 kutu süt alın. Bir tanesini dondurucuda bir saat bekletin, ikinci kutu mutfakta oda sıcaklığında dursun. Sonra her iki süt kutusunu elinize alın. Dondurulmuş süt oda sıcaklığında bekleyen sütten daha ağır gelecektir. Bu etki Weber’in Fenomeni olarak bilinir.

5. Bu çilekler kırmızı değildir.


Beynimiz çilekleri daima kırmızı renkte görür. Bu yüzden otomatik olarak bu resimdeki çilekleri de aynı şekilde kırmızı “görür”. Bununla birlikte, burada sadece gri, mavi ve yeşil tonlar var. Burada daha ayrıntılı bir açıklamayı bulabilirsiniz.

6. Bütün noktalar benzer büyüklüktedir


Resme kısa bir bakış atarsanız, tüm noktaların boyut bakımından farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Oysaki aynıdır elbette, bu etkiyi yaratan aradaki boşluklardır.

7. Eksik kare nerede?
Bu illüzyonun gerçeğini görmek için şekilleri hazırlayıp kesebilirsin. Ama neden böyle? Tüm üçgenlerin açılarına bir göz atın. Açı dereceleri biraz farklı. Bu kareyi oluşturan tam da bu farklardır.

8.Google logosu tek bir dairesel ögeden oluşmuyor.
Beynimiz yuvarlak şeyleri sever. Bu nedenle, sadece görüşte yuvarlak bir şey detayına sahip olduğunuzda bile, tam yuvarlak nesneyi kafanıza otomatik olarak çizersiniz. Aynı şey, başlangıçta göründüğü kadar kesinlikle olmayan Google logosuna baktığınızda ortaya çıkar.

9. Muhtemelen bu basit hareketi tekrarlayamazsınız.

Ellerinizi önünüze koyun. Sağ elinizin işaret parmağını kaldırırken, sol elinizin başparmağını kaldırın. 2-3 saniye sonra el değiştirin. Şimdi sol elinizin işaret parmağını ve sağ elinizin başparmağını kaldırın. 1-2 saniyede bir hareketi değiştirmeye çalışın. Çoğu insan, alışkın olmadığı için aynı anda farklı ellerle farklı eylemlerde bulunamaz.

10. Zeminde kesinlikle bir sıkıntı yok.
Bununla birlikte, beyniniz 3D yanılsamayı görür. Cam kapılardaki yansımalardan dolayı etki daha güçlüdür.


11. Bu kavisli kemer aslında simetriktir.
Bu etki inanılmaz bir şey. Ama ortadaki çizgi çıkarıldıysa, kesinlikle simetrik bir kemer görürsünüz.

12. Çizgiler kesinlikle aynı uzunlukta.
Beynimiz bize en uzaktaki ve en yakındaki çizgilerin farklı uzunluklara sahip olduğunu düşündürüyor. Bununla birlikte, tüm kareler kaldırılırsa çizgilerin aynı olduğunu görürüz.

13. Küp küp içinde mi? Veya küp küpün önünde mi?
Bu, en ünlü optik geometrik yanılsamalardan biridir. Aslında doğru cevap yok. Küpün tek bir köşesi olmamasından, küpün küpün içinde olması da, küpün küpün önünde olması da olabilir.

14. Resmin içinde 16 daire var.
Bize inanmıyorsanız onları görmek isterseniz dikkatinizi dikey çizgiler üzerinde yoğunlaştırmanız gerekir. Şimdi daireler daha belirgin görülüyor…

15. Burnunuzu kapatırsanız ne yediğini tahmin edemezsiniz.
Gözlerinizi ve burnunuzu tamamen kapatın. Birinden size yiyecek vermesini isteyin. Bu yiyeceklerin tadını tahmin etmeye çalışın. Çoğu kişi haşlanmış yumurta ve marshmallow arasında ayrım yapamayacaktır. Bunun nedeni beyninizin genellikle yiyeceklerin tadını kokularıyla bilir. Yiyeceğin kokusu yoksa tadı da yok.

Duyularımıza yeteri kadar güvenmememiz gerek anlayacağınız…

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikDar Kafa
Sonraki İçerik51. Bölge

Bilim konuları,mühendislik, sağlık,proje ve bilişim teknolojileri ağırlıklı makale ve haberlerin yer aldığı kaynak site olarak tanımlayabileceğimiz Mühendis Beyinlerın asıl amacı, kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek, Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.