Ana Sayfa Sağlık Duygusal Beslenme

Duygusal Beslenme

Klinik psikiyatr Prof. Dr. Carol Milstone der ki, “duygusal beslenme psikolojik ihtiyaca karşılık gelen bir duygusal ihtiyaca cevaptır.”, ve şunu ekler “bu genellikle bir kaçış sağlar, insanların duygusal acılarını alır. Fakat bu kaçış sadece geçici ve sanal bir kaçıştır. “Daha sonra duygusal acı yeniden oluşur, suçluluk hissi hasıl olur ve kontrol dışı hissetmeye sebep olur”, der Milstone.

Carol Milstone

“Evet, yemek yeme arayışı strese veya mutsuzluğa verilen normal bir tepkidir”, der diyetisyen Elyse Resch. Tatlılar, mutlak acı ve yalnızlığa karşı iyi bir savaşçıdır ve aynı zamanda bağımlılık yapar!. Resch der ki, “Doğduğumuzdan itibaren yemeklerin rahatlatıcı olduğunu biliriz. Yiyeceklerin rahatlattığı yaradılışsal bir bilgidir ve yemek yemenin bizleri rahatlattığı sosyal çevrelerce kabul gören bir gerçektir.”

“Kötü hissediyorsan, daha iyi hissetmek için ye” kalıbı sıklıkla çocukluk boyunca öğrenilen bir davranıştır.”, der Yeme bozuklukları uzmanı Dr. Carolyn Coker Ross.

“Çocuklukta olan konularla ilgilidir çoğu, ebeveynlerle olan zayıf ilişkilerden tutun da, bir travma, istismar ya da ihmale kadar varır, şeker oranı yüksek gıdalar ve yağlı besinler beynin ödül merkezlerini aydınlatır ve insanlara bir süre sakinlik ve huzur hisleri verir.”, diye ekler Dr.Ross.

Huzursuz, ya da üzgün ya da sinirli veyahut sadece sıkılmış olduğunuz zamanlarda yemek yeme alışkanlığından vazgeçmeniz için, iki aşamalı bir uygulama öneriyorum – kök nedenleri bulma ve alternatif alışkanlıklarla bu kök nedenleri değiştirme. Aşağıda size yardım edecek 5 adet strateji sıralayacağım:

1. Bu duygularla yüzleşin

Kötü duygularınızı yediğiniz yemeklerin altına gömmeyin. Bu alışkanlığınızı kırmak için, hoş olmayan duygularınızı tanımak ve deneyimlemek için gönüllü olmalısınız, bu duygulardan kaçmak yerine şapkanızı masaya koyun ve düşünmeye başlayın. Bunun yolu size acı veren duyguların kök sebebini araştırmak ve size bu duyguları hissettiren şeyi ya da kimseyi affetmek. Unutmayın ki sevgi ve bağışlama her türlü negatif enerjiyi ve hissi bünyemizden uzaklaştırır.

2. Açlığınıza dokunun

Duygusal beslenme kalıpları, sıklıkla vücudun açlık ve doyma hislerine giden kısa yollardır. Çoğu zaman gerçekten acıkmayız ancak acıkmış gibi hissederiz.

Bunun çözümü: Gerçekten acıkıp acıkmadığınıza dikkat edip ona göre beslenmektir. Bedeninizi ayarlarsanız aynı zamanda doyduğunuz zaman çatalı bırakmayı öğrenirsiniz. Böyle böyle size iyi gelen doğru beslenme yöntemlerini de araştırmaya öğrenmeye başlayabilirsiniz. Gerçekten acıkmadıysanız, yemek yemek hiçbir işe yaramayacaktır.

3. Kendinizi sakının

Eğer yemeye meyillenirseniz, dikkatinizi başka bir şey üzerine vermeye çalışın. Bu can sıkıntınızı giderecek bir faaliyet olabilir mesela. Mesela, resim çizebilir ve internet üzerinden kendinizi oyalamak için bu resimleri yükleyebilir ve başkalarının resimlerini takip edebilirsiniz.

Fiziksel aktivite verimli bir kaçış yoludur, mutfağa gideceğine sokağa çıkıp biraz yürümek mesela. Ayrıca düzenli egzersiz modunuzu yükseltir ve depresyon – anksiyete gibi semptomları azaltır. Düzenli yürüyüş size fayda sağlayacaktır.

4. Başka eğlenceler bulun

Eğer hayatta kendinize eğlenmek, mutlu olmak için başka faaliyetler bulursanız, iyi hissetmek için yemek yeme alışkanlığınız azalarak biter.Kendinize bir mutlu hissetme faaliyet listesi yapın ve bu faaliyetleri rutine bindirme yolları bulun. Bu parkta dinlenme ya da sizi mutlu eden biriyle vakit geçirme kadar basit aktiviteler olabilir.

5. Doğru beslenin

İyi hissetmek için, karbonhidratlara, doymuş yağlı, tuzlu ve şekerli besinlere yöneliriz. Beynimiz genetik olarak bol yağlı ve kalorili gıdalar almaya programlanmıştır.Diyetisyen Resch der ki, “Sağlıklı beslenmek özellikle psikiyatrik ilaç tedavisinde çok önemlidir.”

“İlaçların iyi gelmesi için, nörotransmitter reseptörler inşa eden öncülere ihtiyaç var. Düzenli olarak dengeli beslenmek ilaç tedavisinin daha iyi gelmesini sağlar.”, diye de ekliyor.

Hepimiz doğru beslenmenin, katkısız ve işlenmemiş protein, tam buğday ürünleri, sağlıklı ve katkısız yağ, meyveler ve sebzelerle olduğunu biliyoruz. Bunun tam tersi olan abur cubur ise depresyonu beraberinde getirir. Daha iyi beslenme, strese ve duygusal beslenmeye sebep olan düşük moda karşı daha iyi bir korunma sağlar.

arıcılık malzemeleri
Utkay Nesim Gögebakan
Utkay Nesim Gögebakan
Bursa Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ekonomi Politikası yüksek lisans mezunudur. Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği lisans bölümünden mezun olan Utkay Nesim Gögebakan, kısa bir süre makina sektöründe çalıştıktan sonra, otomotiv sektörüne geçiş yaparak sırasıyla Proje Mühendisliği, Yalın Üretim Mühendisliği, Müşteri Kalite Mühendisliği görevlerini yürütmüştür. Güncel olarak bir süredir Tedarikçi Kalite Yönetimi alanında teorik ve pratik düzeyde çalışmalar yürüten Gögebakan'ın uzmanlık alanları tedarikçi ilişkileri yönetimi, tedarikçi kalite yönetimi, birinci - ikinci taraf süreç denetimi ve outsource proje yönetimidir. Yazarın "Efficient Supplier Quality Management And Portal Usage In Supplier Relations: A Case Of vSRM" adıyla Turkish Journal Of Marketing' de yayınlanmış bir makalesi ve Ekin Yayınevi'nden satışa sunulan "Tedarikçi İlişkileri Yönetimi ve Uygulamaları" adında yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Savaş Yönetim Sistemi

Yüzlerce yıldır süregelen harplerin galibini belirleyen en kritik unsur karar alıcılar olmuştur. En kritik zamanlarda yapılan doğru hamleler savaş kazandırmış, yanlış hamleler ise Milletlerin...

Bipolar Tedavisi Hakkında Bazı Araştırmalar

Bu makalemde bipolar bozukluk hakkında üç farklı araştırma konusuna kısa kısa değineceğim, umarım sizler için bir solukta okuyabileceğiniz faydalı bir makale olur. Konu başlıkları...

Görüntü İşleme Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Görüntü İşleme; elde edilmiş görüntü sinyallerinin, belirli işlemlerden geçerek yeniden yapılandırılması anlamına gelir. Görüntü işlemenin temelinde pixel değerleri ile işlemler yaparak, görüntüyü daha işlevsel...

ASHRAE Derneğinin Görevleri Nelerdir

ASHRAE; Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği, ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma sistemleri tasarım ve inşasını ilerletmek isteyen Amerikanın profesyonel bir derneğidir. ASHRAE'nin...

Mühendislik Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...

İşletme Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizler için işletme mühendisliği maaşları ve işletme mühendisliğini araştırdık. Öncelikle işletme mühendisliği; bir işletmenin işletmecilik ve mühendislik anlayışı ve ilkelerine göre yönetilmesi, üretim...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde eğitimi verilmekte olan mühendislik dallarından birisi de jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş kişiler...

Eczacılık Maaşları

Bu yazımda eczacılık maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Eczacı deyince sadece dükkan sahibi olanlar akla gelmemelidir. Çünkü devlet kurum ve kuruluşlarında ilaç dağıtım...