Arama Sonuçları

1. Mining Engineer

Kara Deliğin Resmi Nasıl Çekildi ?

Merhaba arkadaşlar kendi çapımızda bilim ve teknoloji konuştuğumuz bir youtube kanalımız var. Geçen hafta gerçekleşen kara deliğin resmi çekilmesi ile ilgili kısa bir video çektik linki buraya koyuyorum merak eden olursa ziyaret ederseniz sevinirim. Link ;
  2. Mining Engineer

Python Yardım

no module named sklearn cross_validation. Python da yaptığım linear regression denemesinde sürekli bu hatayı alıyorum. Stack Over Flow dan benzer hata ve yorumları okudum fakat scikit learn update etsem de hala aynı hatayı hem spyder da hem de jupyter de alıyorum bunun bir çözümü var mı...
  3. Mining Engineer

Python 2 mi 3 mü ?

Yeni başlayanlar için hangisini önerirsiniz?
  4. Mining Engineer

İnsan Vs Robot

Bugün Futurism adlı yabancı popüler bilim,teknoloji ve mühendislik sayfasında şöyle bir başlık vardı ; " Önümüzdeki 10 Yıl içerisinde robotlar 4 milyondan fazla işçinin yerine geçebilir" Başlık ; " In ten years, robots could replace more than 4 million workers" İşin gerçeği birçok bilim ve...
  5. Mining Engineer

Politecnico Di Torino Hakkında Bilgisi Olanlar

Merhaba Arkadaşlar, İtalya da bulunan Politecnico Di Torino hakkında bilgisi olanlar yorum yazabilirler mi? Şuan özel bir şirkette maden mühendisliği yapıyorum, bahsettiğim üniversitenin kabul şartlarını taşıdığımdan dolayı Master Programına başvurmak istiyorum. İnternet de araştırdım okulun...
  6. Mining Engineer

Yeni Avusturya Tünecilik Metodu

NATM - YENİ AVUSTURYA TÜNELCİLİK METODU NATM yani The New Austrian Tunnelling Method olarak mühendislik literatüründe geçen tünel projelerinde delme ve patlatma yöntemini kullanarak yapılan kazı metodudur. Bunun yanı sıra diğer bir yöntem olan TBM (Tunnel Boring Machine) mekanize kazı yöntemi...
  7. Mining Engineer

Elon Musk Türkiye'ye Geliyor !

Merhaba arkadaşlar, Bugün gördüğüm bir haberi sizler ile paylaşmak istiyorum. Bu yıl 9-10 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan Global SatShow etkiliğine Elon Musk da katılacak. Özet ile Elon Musk, Türkiye'ye geliyor. İstanbul da bulunan veya gitme imkanı olan...
  8. Mining Engineer

Maden Mühendisi Arkadaşları Buraya Alalım

Merhaba Arkadaşlar geçtiğimiz Mayıs ayında askere gitmiştim 6 ay gibi bir süre ortalıkta yoktum. Maden Mühendisliği Bölümünün Moderatörü olarak tekrar içerik üretmeye ve forumda çalışmaya başladım. Forumda bulunan Madenci arkadaşlardan konu geliştirilmesi açısından fikirleri almak için böyle bir...
  9. Mining Engineer

Bor Madeni Nasıl Zenginleştirilir?

Yeni konumuzda ülkemizin çok önemli hatta adına efsaneler anlatılmış mor madeni nasıl zenginleştirilir. (Üretim planlarını detaylı anlatmak yerine sade anlatmaya çalışıyorum detaya inmeden sıkmadan dikkatinizi çekmeye çalışıyorum bu şekilde diğer madenlerinde nasıl zenginleştirildiğini de...
  10. Mining Engineer

Tavsiye Blog Sitesi

Arkadaşlar bilim, teknoloji ve paradokslar hakkında farklı bakış açıları ile değerlendirmeler yapan bir blog sitesi sizlere okumanızı tavsiye ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.... Berkant USLAN Ziyaret etmeniz dileğim ile selamlar.
  11. Mining Engineer

Model Uçak

Merhaba Arkadaşlar, Model uçak yapmayı düşünüyorum, Uçağı yönlendirmek için nasıl bir kumanda sistemi yapmam gerekir? Nasıl bir motor sistemi olması gerekiyor. Fazla Maliyetli olmadan. Selamlar,
  12. Mining Engineer

QR Kodu Mobil Uygulamaya Nasıl Bağlanır?

Merhaba arkadaşlar, QR kodu mobil uygulamaya nasıl entegre edilir veya bağlanabilir? Örneğin; telefon QR kodu okuduğunda uygulama başlayacak şekilde nasıl yazabiliriz? veya bunu nasıl ayarlayabiliriz? Şimdiden teşekkürler....
  13. Mining Engineer

TBM - Tunnel Boring Machine Nedir?

Tünel Teknolojisinde kullanılan hatta ülkemizde son zamanlarda yapılan AVRASYA TÜNELİ nin yapımında da kullanılan TBM (Tunnel Boring Machine) özellikleri ve çalışma sisteminden bahsedeceğim. Yine son zamanlarda Elon Musk da bu alanda yeni çalışmalara başlamışken TBM nedir ? Nasıl çalışır? hadi...
  14. Mining Engineer

Çimento Nasıl Üretilir?

Bildiğimiz üzere çimento inşaat sektörünün hammaddesidir. Peki nasıl üretiliyor? Çimento inşaat sektöründe kullanılmadan önce madencilik ve kimyasal proseslerden geçiyor.Bu yazıda adım adım bu operasyonları sizlere açıklayacağım. Maden mühendisliğinin bir kolu olan Cevher Hazırlama alanında...
  15. Mining Engineer

Bucket Wheel Excavator(Küreme Tekerli Ekskavatör)

Madencilikte hem açık ocak işletmelerinde hemde yeraltı madenciliğinde birçok makine üretimin daha fazla yapılabilmesi için madencilik operasyonlarında kullanılır. Şimdi anlatacağım bu kazıcı dünyanın en büyük makinesi hatta Guinness Rekorlar Kitabına girmiş olana BWE(Bucket Wheel Excavator)...
  16. Mining Engineer

Okyanus Madenciliği - Ocean Mining

Okyanus madenciliği de uzay madenciliği gibi nadir bulunan madenler için uygulanan ama klasik madencilik yöntemlerinden farklı bir yöntemdir. Amaç ; gümüş,altın,bakır,kobalt,çinko gibi değerli metalleri okyanusun 1400 m - 3700 metre derinlikte okyanus tabanında bulunan hidrotermal bacaların...
  17. Mining Engineer

Uzun Ayak Üretim Yöntemi - Longwall Mining

Merhaba Arkadaşlar, Bu sefer ki konumuz kömür üretimin de kullanılan "Uzun Ayak Yöntemi"(Longwall Mining). Bu yöntemde kömür makine gücü ile üretilir sizlere makinenin özelliklerinden ve bu yöntemin uygulanabildiği kömür madeninin(cevherin) jeolojik özelliklerinden bahsedeceğim. 1 - Kömürün...
  18. Mining Engineer

"Ay" da Madencilik Planları - Mining On The Moon

Merhaba Arkadaşlar, Madencilik ile alakalı farklı konular açarak hem bilgi vermek hem de madenciliğin geleceği ile ilgili ufak tüyolar vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere uzay madenciliği ile ilgili birçok haber çıkmıştı yada Astreoid Madenciliği de diyebiliriz şimdi bahsedeceğim konu yine uzay...
  19. Mining Engineer

Benzinli Aracın Çiğ Yakıt Yakma Sorunu?

Arkadaşlar 93 Model Ford bir arabam var ve yakıtı çiğ yakıyor yani yanmadan direk atıyor ve bundan dolayı araç fazla yakıt tüketimi yapıyor bunun nedeni ne olabilir?
  20. Mining Engineer

Madencilikte Bulanık Mantık - Fuzzy Logic

Özellikle Maden Modelleme,Tasarım Ve Tesisi optimizasyonu için kullanılan Türkiye de de bu alanda çalışmalar yapan hocalarımız ve araştırma gruplarımız mevcut kısaca şöyle tanımlayabiliriz. "Optimum amaca ulaşmak için alternatifler arasından en iyi seçme" olarak tanımlayabiliriz. Özellikle...
Yukarı Alt