Arama Sonuçları

1. C

En güçlü vites sorusu

öncelikle bu soru mühendislik mesleğine yakışmayan bir sorudur. Bu tarz mekanizmalarda güç kelimesi tek başına bir şey ifade etmez. Tork dediğimiz çevirme gücü ve beygir gücü dediğimiz itki gücü üzerinden konuşulur. 1. viteste tork değeri en yüksek değere ulaşır ki bu değer araçların çekiş...
  2. C

Statüsü değil, vasfı

öncelikle bu şekilde yaşıyorsan senin sadece formalitelerden geçmen gerekiyor. Yazılım üretmek yaratıcılık işidir. Okul sadece bu yolda sahip olman gereken kafa yapısını ve temel yöntemlerin bazılarını öğretir. Ancak bu işi profesyonel olarak yapacaksan ve maaşlı eleman olacaksan o diplomayı...
  3. C

Cooling Towers (Soğutma Kuleleri)

@sefa37 sizin dediğiniz serpantinli sistem chiller olarak isimlendiriliyor. Evet kapalı tipleri mevcut. Bunlar yukarıda konuştuğumuz enerji santrallerinde pek kullanılmamaktadır. Büyük ölçekte de pek mevcut değil (maliyet baş sebebi). Şartlandırılmış suyla ilgili "genellikle" ibaresini bu...
  4. C

Cooling Towers (Soğutma Kuleleri)

@sefa37 öncelikle kondenser zaten bir heat exchangerdır. eşanjör dediğiniz boru tipi ısı değiştiriciler (veya plakalı), kapalı sistemlerdir (kondenser gibi). soğutma kuleleri açık sistemlerdir. yani hava-sıvı temassız ısı değiştiricisidir. en büyük dezavantajı, ortam kirliliklerinin sistemi...
  5. C

Kasa konusunda yardım tavsiye lütfen

evet elbette. zaten bu tarz oyunların minimum sistem gereksinimlerini internet üzerinde bulabilirsin. Bu donanımda bir masaüstü de toplayabilirsin kendin. Burada çok önemli bir nokta var yalnız. Kullanacağın harddisk SSD ya da MSATA M2 olmak zorunda aksi takdirde sen harddiskten yeterli hızda...
  6. C

Kasa konusunda yardım tavsiye lütfen

monster abra a7 serisi bir laptop işini görür bende oldukça eski bir versiyonu olmasına rağmen gta 5i hiç kasma donma takılma olmadan bitirdim monsterın bir avantajı da alt kapağını açıp anakart üzerindeki (işlemci ve ekran kartı hariç) donanımları değiştirebiliyorsunuz ve garantisi bozulmuyor...
  7. C

Cv nasıl hazırlamalıyım?

şimdi senin ilk stajında baya boş bir CV olacaktır doğal olarak. O yüzden daha çok kendinden ve hedeflerinden bahsedeceğin, eğer iyi bir üniversitedeysen ve iyi bir not ortalaman varsa bunları ön plana çıkaracak bir özgeçmişin olmalı. Bu tarz özgeçmişleri hazırlayabileceğin iş arama siteleri vb...
  8. C

Neden Zeytinyağı İthal Ediyoruz

Malesef burası gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı değil :)) şakası bir yana egede bir dönem zeytin dikimi bile yasaklandı deniyordu. Zeytinlikleri arsaya çevirip turistik bina yapmak daha karlı diye yakılıp yıkılıp kesilip yerine otel,yazlık vs. yapıldı. Oradan kazanılan para zeytinden...
  9. C

Neden biz f16 motoru yapamıyoruz

tecrübe eksikliği malzeme biliminde yetersizlik. Sen diyorsun f16 motoru yapamıyoruz ben de sana daha temel bir şey söyleyeyim biz paslanmaz çelik bile üretemiyoruz ne motorundan bahsediyorsun
  10. C

Politecnico Di Torino Hakkında Bilgisi Olanlar

valla okulu bilmem de italya acayip pahalı onu bilirim
  11. C

iş fıkrı

değerli mantar ve solucan yetiştiriciliği tarzı işler bakabilirsiniz. Maliyet olarak düşüktür. Aynı zamanda topraksız tarım seraları ile ilaç yapımında kullanılan bitki yetiştiriciliğine de bakabilirsiniz. Bu konuda Çukurova Üniversitesi'nin oldukça iyi olduğunu duymuştum. Normalde serada...
  12. C

Tesla Bobini, Yardım Gerekli

pergel vinçle de uğraşma yani demek istediğim o. Pergel vincin pergelini boşver üzerindeki o makaralı vinci al o yeter. Ya da evlerdeki panjur ya da jaluzilerin tarzı bir şeyler deneyebilirsin. Denemek serbestse de bütçe varsa :)
  13. C

Tesla Bobini, Yardım Gerekli

tesla bobini ile böyle bir şeyi yapmanın bir mantığı yok sanırsam. Onun yerine bir elektrikli makara ile de böyle bir şey yapabilirsiniz diye düşünüyorum
  14. C

Magneto calorific efekt ve Gadolinium (Bitmeyen Pil Yapımı)

Bu element periyodik tabloda 3B grubunda değildir. Lantanitler grubundadır Bu kısım B grubu elementlerden biraz daha farklı özellikler göstermekte ve nadir bulunan elementler olmaktadırlar (bol bulunan istisnaları da mevcuttur) Periyodik tabloda ayrı gösterilme sebebi periyodik tablo bulunup...
  15. C

Meslek Lisesi Tecrübe Sayılır mı ?

lab dersi meslek tecrübesi değildir. O bakımdan bakarsak kimyacılar da laboratuar derslerini iş tecrübesi diye anlatsın o zaman. CV'ye tecrübe diye de yazılmaz ama bu konuda bilgin ve pratiğin olduğundan iş görüşmesinde bahsedersen bu seni öne geçirecektir. Sonuçta hiç pratiği olmayandan bir...
  16. C

Babamın Projesi Benim Hayallerim

@Seçkin Şenol o halde tabirlerime daha da dikkat edeceğim teşekkürler @conahmet Wikipedia, forum siteleri ya da youtube üzerindeki videolar bilimsel bir kaynak teşkil etmemektedir eğer okumuşluktan bahsedeceksek. nötron yıldızları elektron içermemesi ve sadece atom çekirdeğinde bulunan proton...
  17. C

biraz daha yazsam siz beyin gücüyle motor falan çalıştıracaksınız gibi geliyor bana. Enerji yoktan var edilemez. Bakış açısı da tork üretmediğine göre... çift yarık deneyi ile ilgili olan videoda ise bir hata mevcut. Bu deneyde bu davranışı sergileyen elektronlar değil fotonlardır. Foton bir...
  18. C

yazımı okursanız imkansızlıktan değil şu an için uygulanabilirliği olmadığından bahsediyorum. Örneğin pizoelektrik malzemeler ya da manyetik alan ile çalışan sistemlerle ilgili kısımda bahsettiğim gibi. "free energy" birden fazla şeye karşılık gelebilir. Ücretsiz enerji, serbest enerji gibi...
  19. C

İntegral Çözümü

bak ya o kadar çözüp en sonda hata yapmışım :)))
  20. C

bu aralar forumda bir sonsuz enerji furyası var ama hadi bakalım :) bana göre mevcut teknoloji ile sonsuz enerji mümkün değil. Sadece düşük kayıplarla uzun süre dönmeye devam eden bir mekanizma yapılabiliyor. Ancak bu mekanizmayı başka bir şeyi döndürmek üzere bağladığınızda sistem çalışmıyor...
Yukarı Alt