Arama Sonuçları

1. P

Çift hızlı ve tek hızlı asenkron motor farkı nedir?

bu çok komik bir konu... tek hızlı - çift hızlı asenkron motor diye bir kavram yok. çift hız veya tek hız vardır. bunun ismi da, kumanda ve/veya güç bağlantısı ile ilgilidir.
  2. P

Üniversite Tercihinde Dikkat Edilecek Hususlar

Ben ek olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. Her şeyden önce, yazılan konu yanlış...: "Üniversitede okunması düşünülen bölüm ve seçilecek üniversiteler" gibi bir başlık daha iyi olurdu sanırım. Ben Elektrik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Ancak mesleğimi sevmeyerek seçtim. Gerçi devamında...
  3. P

SCADA nedir? Ne değildir?

Merhaba arkadaşlar, Ben okuldayken OMRON PLC görmüştüm, piyasada da endüstriyel tesiste (su arıtma tesisinde) SCADA sistemi görmüştüm. Ancak bina elektriği işlerinde çalışmama rağmen, bina otomasyonu ile ilgili az da olsa bilgi sahibi oldum ancak yeterli bilgi seviyesinde görmüyorum kendimi bu...
  4. P

Pano Montorlugu

Pano bölümü mü?!? Pano imalatı ile ilgili bir iş yapacaksanız (firma açmayı demiyorum, o daha kolay çünkü), AutoCAD öğrenmeniz gerekir. Bunun yanında pano çeşitlerini (MCC mi, PLC mi gibi...) ve kullanılan malzemeleri iyi bilmeniz gerekir. Tabi uygulama/tecrübe şart. Eğitimini alırsanız daha da...
  5. P

Elektrik Mühendisliği mi Elektrik Elektronik Mühendisliği mi?

Bir çok Elektrik-Elektronik Mühendisi arkadaşım, mezun oldukları bölümden memnuniyetsizliğini dile getirmektedir. En önemli nedeni de, biçilmiş kaftan oldukları AR-GE'lerin çok az maaş vermesi. (Dipnot olarak, bunun devletin bir ayıbı olduğunu göz ardı etmemek gerekir). Ama, bu bölümü bitirip...
  6. P

Elektrik Mühendisliği Üniversite Seçimi

İTÜ, YTÜ ve KTÜ... tabi eğitim kalitesi sıralaması da yaptım aynı zamanda...
  7. P

Kendi işini kuran üstadlardan tavsiyeler

Matrix'in söylediklerini biraz daha yumuşak bir dille eklemek gerekirse: 1) Firma kurmak için için çok cüzzi bir aylık bedel (150-200TL kadar) bir muhasebe bürosu ile anlaşıyorsunuz. 2) Her şeyden önce, ne yapmak istediğinizi bilmeniz lazım. İşin altından kalkabilmenin anahtarı budur. Proje...
  8. P

matlabda kod yazma

elektrik mühendisliğine mathlab bilmenize gerek yok ki?!?!
  9. P

Isı Kontrol Cihazından Veri Alma

Bağlantı şemasına bak, seni bir yere götürür...
  10. P

3 fazlı transformatör

Sargılarını oranlarsan, halledebilirsin...
  11. P

Elektriği Neden Sinüsoidal Formda Kullanıyoruz

Elektriğin sinüs dalgası olarak kullanılması, Tesla'ya ait bir fikirdir. Sinüs dalgasının, bilinen avantajların yanısıra en önemli avantajı uzun mesafelerde çok az kayıplarla iletilebilmesidir. Bunun dışında, elektrik motorları sinüsoidal dalga ile çalışmaktadır. Diğer gereçler, genel anlamda DC...
  12. P

Kablosuz Elektrik Aktarımı

Salgül43, kablosuz elektrik aktarımının öncülüğünü bilim kurgu filmleri ve bilgisayar strateji oyunları olmuştur. En yaygın elektrik iletimi Zayıf Akım'da bilindiği gibi modemler aracılığı ile yada GSM şebekelerde hatta uydu yayınlarında, radyo sinyalleri ile olmaktadır (daha bilimsel...
Yukarı Alt