Arama Sonuçları

1. Serkan Yazak

Çift Devreli Çift Kanallı Havalı Fren Sistemleri

Havalı Fren Sisteminin Kullanılma Nedeni Öncelikle kısa bir şekilde konuya giriş yapmak için, Havalı Fren Sisteminin ortaya çıkış sebebinden bahsetmek istiyorum. Örneğin bir bisikletin ağırlığı ile azami ağırlığı 10t olan bir kamyonu karşılaştıracak olursak, bisikleti kas gücü ile...
  2. Serkan Yazak

Otto Prosesi(Çevrimi)

Bu proses içten yanmalı olan ve bujinin ateşlemesiyle faaliyete geçen benzinli motorlarda görülmektedir. Genel olarak otomobillerde kullanılır. İlk olarak 1876 yılında Alman Mühendis Nikolaus Otto tarafından yapılmıştır. Bu motorlara 4 zamanlı motorlar da denilir. Bunun sebebi aşağıdaki...
  3. Serkan Yazak

Almanca Dili Nasıl Öğrenilir

Arkadaşlar selamlar, Özellikle bir Makine Mühendisi için kimi zaman hayati rol oynayan Almanca dili hakkında öğrenmek istediklerinizi bu başlık altında sorabilirsiniz.
  4. Serkan Yazak

Enerji'nin Verim'e Dönüşümü

1-Günes enerjisiyle agaclarin gelisimi 2-Agactan kömür olusumu(kimyasal enerji) 3-Kimyasal enerjinin isi enerjisine dönüsümü 4-Suyun buharlasmasi 5-Buhar gücüyle türbinin dönmesi 6-Türbinin jeneratörü döndürmesi ve elektrik enerjisinin olusmasi 7-Lambada ki elektrik enerjisinin isi enerjisi'ne...
  5. Serkan Yazak

Mini Hidroelektrik Santrali

Diyelim ki bir doğa yürüyüşüne çıktınız ve telefonunuzun şarjı bitti. Eminim bu durumda herkes az veya çok sinir oluyordur bu duruma. Etrafınızda da priz yerine ağaç,toprak,taş vs. var. Ancak biraz da akarsu varsa tadından yenmez. Çünkü elektrik üretilebilmesi için bu mini hidroelektrik...
  6. Serkan Yazak

Bir Evin Duvarlarını 48 Saatte Örebilen Robot

Başlığı okuyan her kişi için bu haberin ilgi çekici olduğuna eminim. Gerçekten de öyle... Avustralyalı Hadrian tarafından geçtiğimiz aylarda icat edilen bu robot, duvar ustalarının 6 günde yaptığı bir işi tek başına 2 günde yapabilme özelliğine sahip. Yani bir evin(Avustralya'da standartlarına...
  7. Serkan Yazak

24 Martta Düşen Uçağın Düşme Sebebi Ortaya Çıktı

Germanwings ucaginin kazasiyla alakali alman medyası ve savcılıga göre ucagin kesinlikle teknik arizasi yokmus ve hatta kaptan pilot Düsseldorf-Barcelona yolculugundan sonra, teknik bir problem olmadığına dair rapor vermiş. Ancak sorunun yardimci pilotun psikolojik rahatsızlık geçirmesinden...
  8. Serkan Yazak

Bugün Güneş Tutulmasını İzlemeyi Kaçırmayın

Tutulma başlangıcının ilk başlayacağı il İzmir. Saat 10.48'de İzmir'de başlayacak tutulma sırasıyla Bodrum, Marmaris , İstanbul, Eskişehir, Antalya, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum şeklinde doğuya ilerledikçe dakika dakika artacak. Tutulmanın en heyecan verici anı tutulma ortası ise...
  9. Serkan Yazak

Kendi Kendini Kullanan Arabalar

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı 5 – 15 Mart tarihleri arasında meraklılarına en son teknolojileri sunuyor. 130 yeni modelin tanıtıldığı ve 700 binden fazla ziyaretçinin akın ettiği fuarın en ilgi çeken aracı Budii oldu. İsveç otomobil firması Rinspeed tarafından üretilen Budii, sürücü ve...
  10. Serkan Yazak

Galatasaray vs Fenerbahçe Derbisi :)

Arkadaslar hep ilim hep bilim sloganiyla yürüdügümüz bu yolda, dozaji asmamak kaydiyla ara ara eglenmenin de güzel olacagini düsünüyorum. Madem ki forumumuzda "off topic" bölümü var. Hem bu bölümü biraz canlandirmak hem de eglenmek adina bu aksam oynanacak olan derbinin tahminlerini alalim :)...
  11. Serkan Yazak

Ses Dalgaları Sayesinde Deniz Facialarının Önüne Geçilebilecek

Hollanda'da Twente Üniversitesi Profesörü Paul Havinga'nın öncülüğündeki proje, Denizaltıların Navigasyonu´na yardımcı olmak,denizin derinliklerinde oluşabilecek bir sızıntıya ve petrol sondaj kazalarına karşı önceden uyarı almak amacıyla düşünülmüş. Sensörler olabildiğince denizin...
  12. Serkan Yazak

Makine Mühendisliği Hakkında Yorumlar

Merhaba Arkadaşlar, Bu konuyu açma sebebim son günlerde forumda "Makine Mühendisi ne iş yapar ?" veya "Makine Mühendisleri için öneriler nelerdir ?" gibi sorular görmemden kaynaklanıyor. Forumumuza gelecek olan yeni arkadaşlardan hala aklında bu tarz sorular olanlar için bu başlığı açmaya karar...
  13. Serkan Yazak

Makine Mühendisliginde Programlama Dersi

Merhaba Arkadaslar, Benim merak ettigim bir mevzu var. Ben yurtdisinda egitim aliyorum ve programlama dersi adi altinda C Sharp ögreniyoruz. Türkiye`de hangi program dili ögretiliyor ? Ve okuldan okula degiskenlik gösteriyor mu Türkiye`de ?
Yukarı Alt