Arama Sonuçları

1. emrahozmen

Dll kütüphanesi

Tüm diller bir şekilde dll kullanabiliyor. kimi zaman dll ile programlama dilleri arasında uyumsuzluk yaşanabiliyor fakat buna rağmen dll iyi bir araç ve halende kullanılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda yazılım ile uğraşan arkadaşlar, sürekli aynı işleri değişik platformlarda tekrar tekrar...
  2. emrahozmen

Elektriği Neden Sinüsoidal Formda Kullanıyoruz

Elektriğin üretimi ile alakalı. elektrik motoru dairesel hareket ediyor. içindeki sarım ile dışarıdaki sarım (ya da mıknatıs) arasındaki ilişkiden dolayı, elektrik mecburen sinüs dalgası şeklinde açığa çıkıyor. en kolay yol bu olduğu için sinüs dalgası şeklinde üretiliyor. iletiminde de kayıp...
  3. emrahozmen

arduino ondalık sayı

değişkene atadığın tipte hata olabilir.
  4. emrahozmen

Çok ilginç motorlar (Lütfen okumadan ve düşünmeden yazmayalım)

Bu yuzden kesin olmadikca o metodun kendiside terside cok riskli. Belirlenen metod zaten hizli. Asal olup olmadigini arastirmak gereksiz degil mi? Diger islemimiz cok yavas olsa bile bu teste guvenip islem yapmadan direkt asal degil ya da asaldir diyip gectigimizde ilerideki tum islemler icin...
  5. emrahozmen

"Kesinlikle asal degil olmasi" kayda deger olabilir. Fakat tersi icin zaten diger carpanlarina bakip kontrol etmek gerekiyor. Kesin Asal degil dedigi ya asal cikarsa. O zaman cok fena olur
  6. emrahozmen

amaç gelişim tabii. ne kadar çok asal bilinirse şifreleme o kadar daha zor çözülür hale getirilir. başka bir boyutu da sıkıştırma algoritmaları bahsetmiştim ama yine bahsedeyim; mevcut sıkıştırma teknikleri benzerlik üzerine ne kadar fazla sayıda tekrar eden varsa buna kısa kod verilir. vs. vs...
  7. emrahozmen

olmaz. koddaki değişken kapasitesi bu sayıyı saklayamaz. çünkü 33 milyon /8 kadar byte tipinde veri tutmalı. bu da 4 milyon küsür byte eder. biginteger değişkeni 50 byte saklıyor. geriye kalan 33 milyon küsür byte nerede saklanacak? kod mu yarıştıracaz :D peşinen söyleyim ben çekilirim. senin...
  8. emrahozmen

yine tam olarak anlatabilmiş değilim galiba. biginteger tipine bakarsak max değeri var. bu da demek ki alabileceği bir sınır var. araştırınca baktım ki BigInteger.Max Method (BigInteger, BigInteger) (System.Numerics) linkinde de gösterildiği üzere değişkenin alabileceği max bir sınır var...
  9. emrahozmen

Hesap konusunda sadece linki actim. Birimlerine gore sayilari bulup yazdim. Yanlisim nerde onu bulamadim. Benim yaptigim kisimlardaki hatayi gosterebilir misin? hesap birimleri degissede yine aynidir. Onemli olan birimlerin tutmasi. 2009 da tersine muhendislik yapip 1 tane stirling motoru alalim...
  10. emrahozmen

hesap konusunda emin değilim. sadece sayfadaki değerleri kullandım. birimlere dikkat ettiğimi sanıyorum. senin işlemde hata olabilir. zira bir yere cal/g seçip 1 yazıyosun. yukarda ise 17 kg seçiyorsun. oranında gram olması gerekir. ikincisi J olarak sonucu istiyorsun. js de yazılan bir hesap...
  11. emrahozmen

"Sanırım senin sıkıştırma yönteminde ardışık tek sayıların asal olanlarını 1 olmayanlarını 0 ile işaretleyip oluşan bit kümelerini saklıyorsun. İddia ediyorum daha iyi bir yöntem bulabilirim" demişsin. merak ediyorum. paylaşırsan sevinirim. manyetik ısıtma ile ilgili olarak ticari aşamada...
  12. emrahozmen

merhaba, biraz düzeltme yapayım. pratikte tam olarak ışık değilmiş ışığın termal etkisi ileymiş. fakat ideal ortamda fotonun sahip olduğu enerji ile tam vakum ve sürtünme en aza indirgenirse hareket elde edilebilirmiş. bunun adı radyometre. asal sayılar konusunda hala çalışırım tabi hobi...
  13. emrahozmen

Magneto calorific efekt ve Gadolinium (Bitmeyen Pil Yapımı)

pil olarak fosfor ve çok az nükleer madde kullanımı daha makul olacaktır. fosfor ışıkta veya nukleer alanda parlar. fotovoltaik parolaklığı elektriğe çevirir. tirityum fosforu parlatacak güçtedir. hesap makinesindeki gibi ışık olunca çalışır.
  14. emrahozmen

merhaba, verilen bilgiler gayet yerinde ve özellikle ülkemizde (enerjimizin büyük kısmı dışarıdan karşıladığımız için) çok önemli konular. üslup konusunda üzerine alınan alınır, alınmayan alınmaz. hakaret ya da cahillik v.b. terimlerini formun dışında tutmak lazım. yazar yazmışsa siz okurken...
  15. emrahozmen

Processing ile Görüntü İşleme

Tabiki tespit edebilirsin. Araçlarda düşünüyorsan kafanın öne eğilmesini kontrol etmen de gerekebilir.
  16. emrahozmen

gözün açık olduğunda iris in de olduğu göz bebeğini (yuvarlak kısmı) bulabilirsin. bunun için korelasyon da daire resmini matris şeklinde tüm resimde gezdirerek yapabilirsin. resimde korelasyon sonucunda true dönerse göz açık. dönmezse ya göz resmi yok ya da kapalıdır. buna göre süreleri tayin...
  17. emrahozmen

Motor Seçimi

kaldırma süresi önemli değilse redüktörlü sistem kullanmanızı öneririm. hidrolik hızlı ve güçlüdür fakat bakım gerektirir. sızıntı v.s olabilir. aklınızda bulunması için redüktörlü sistemi öneririm.
  18. emrahozmen

Kitap Hediyeli Çekiliş

Katılmak İstiyorum - Çocuklar için Scratch ile Programlama
  19. emrahozmen

Arduino ve Raspberry Pi Ödüllü Çekiliş

Bende yarışmaya katılacağım
  20. emrahozmen

merhaba Mert, projede sanırım kamera görüntüsü üzerinde gezen arabayı pc üzerinde takip etmek, araba nereye giderse mouse imlecininden oraya gitmesini istiyorsun. (Burada merak ettiğim konu şu arabanın konumunu pc üzerinden almak mı istiyorsun? eğer kumanda ile mouse imlecini hareket ettirmek...
Yukarı Alt