Arama Sonuçları

1. mozyurt26

İstanbul Teknik Üniversitesi yapay damar tasarladı

İTÜ'de görev yapan Doktor Öğretim Üyesi İpek Yalçın Eniş, kalp ve damar hastalıkları için kullanılması hedeflenen katmanlı biyobozunur yapay damar tasarladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Doktor Öğretim Üyesi İpek Yalçın Eniş, katmanlı biyobozunur yapay damar geliştirdi. Üniversiteden...
  2. mozyurt26

Arduino mesafe sensörü hakkında yardım

Merhaba. Ben yaklaşık 0,5-1 cm^2 lik bir yüzeye sahip bir cismin uzaklığını ölçmek istiyorum. Ancak ultrasonic sensörde iyi bi ölçüm alamadım. Tavsiyeleriniz nelerdir? şimdiden teşekkür ederim.
  3. mozyurt26

Uykuya dalarken düşme hissi neden oluşur?

Tam uykuya dalarken birden düşme hissine kapılıp vücudumuzun silkindiğini çok görmüşüzdür. Oldukça yaygın olan bu hisse beyindeki iki bölgenin kontrol çatışması neden oluyor. Bunu bir rüyanın parçasıymış gibi algılıyorsak boşlukta düşüyormuş hissi oluşur; buna hipnik seğirme denir. Beynimiz...
  4. mozyurt26

Cep telefonu kan tahlili yapabilecek

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilen yazılım sayesinde, cep telefonları, özel bir kağıt üzerine damlatılan kandan hastalıkları tespit edebilecek. İYTE Kimya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, kimya bölümü 2. sınıf öğrencisi Hakan Berk Aydın ve bilgisayar...
  5. mozyurt26

Yarı-sentetik organizma geliştirildi

Bilim adamları, organik DNA'nın genetik kodunu genişleterek ilk kez yarı-sentetik bir organizma geliştirmeyi başardı. Bilim adamları, organik DNA'nın genetik kodunu genişleterek ilk kez yarı-sentetik bir organizma geliştirmeyi başardı. Merkezi ABD'de bulunan Scripps Araştırma Enstitüsünden...
  6. mozyurt26

Türk Bilim İnsanı İmkansızı Başardı!

İngiltere’nin dünyaca ünlü Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre, ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen ‘ışık seviyesinin gürültü ölçümü’nü başarıyla yaparak tarihi bir başarı gerçekleştirdi. Bilkent Üniversitesi mezunu olan Atatüre’nin başarısı...
  7. mozyurt26

Psişik robotlar artık hamlelerinizi tahmin edebilecek !

Robot teknolojilerinin günümüzde ulaştığı nokta kimileri için insanlık adına endişe verici kimileri için ise umut vaat edici. Terminator filminin dilimize kazandırdığı Skynet kavramı ile özdeşleştirilen bu yeni gelişmeler her geçen gün bir adım daha ileri gidiyor. Illionis Üniversitesi...
  8. mozyurt26

Makine Mühendisliğine Giriş Dersi

Öncelikle merhaba herkese iyi günler diliyorum .Taze bir makine mühendisliği bölümü öğrencisiyim . Eğer vaktiniz olursa sizlere danışacağım bir konu olacaktı . Havacılık sektöründe kullanılan kanat çeşitleri ve tasarımları nelerdir ? Salı günü bu konu hakkında derste sunum yapacağız ve bu konu...
Yukarı Alt