3x3 Boyutundaki Matris İle Direnç Ölçümü

Ceyrancı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
istanbul üniversitesi
Merhaba arkadaşlar,
Bir projemde nxn boyutunda dirençlerden oluşan bir matriste her bir direncin değerini CPU ile okumak istiyorum. Daha basit olması için burada 3x3 boyutundaki matris üzerinden problemimi anlatıyorum. Devrede U1:C ile U1D iletimde diğerleri kesimde. Devreye Sabit Akım kaynağından akım uygulayarak ilgili direnç üzerine düşen gerilimi ADC ile okuyup V=IR den direnç değerini belirlemek istiyorum. Ancak Proteus simülasyonunda da görüldüğü gibi devrede sadece U1:C ile U1D iletimde diğerleri kesimde olmasına rağmen akım tüm dirençler üzerinde dolaşıyor.

NOT-1: Projedeki yer sıkıntısından dolayı matriste harici eleman(diyot,transistör, v.b.) kullanılamıyor.
NOT-2: Yine sistemin bazı detaylarından dolayı akım hem POZİTİF hem de NEGATİF uygulanacaktır.

Benim sorum; bu akımın tüm matriste dolaşmasını (hem POZİTİF hem de NEGATİF akım uygulanması durumunda ) nasıl engelleyebilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.

Dosyalar

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Güzel bir projeymiş,
Şimdi aklıma takılan şey, akım R9'dan sonra sola gidiyorsa sağda gerilimin yüksek olması, basit kirchhoff gerilim kanunu yani. Bunu engellemek için acaba U2:B'nin 10 numaralı bağlantısına topraklama eklemeyi denedinmi hiç?

Konu sahibi
Konu sahibi
C

Ceyrancı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
istanbul üniversitesi
Güzel bir projeymiş,
Şimdi aklıma takılan şey, akım R9'dan sonra sola gidiyorsa sağda gerilimin yüksek olması, basit kirchhoff gerilim kanunu yani. Bunu engellemek için acaba U2:B'nin 10 numaralı bağlantısına topraklama eklemeyi denedinmi hiç?
Öncelikle teşekkür ederim güzel yorumunuz için.Hocam belki dikkatinizden kaçmış olabilir ama U2:B'nin 10 numaralı bağlantısında topraklama zaten var ki zaten U2:B kesimde olduğu için onun bir etkisinin olacağını sanmıyorum.

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Evet doğru ben devreyi tam incelememişim. Bahsettiğim kanun da buna uymuyor şuan. Biraz detaya indiğimde aklıma bir düşünce geldi, şimdi düğüm sayısını artırırsak bu sorunun üstesinden gelebilceğimizi düşünüyorum. U1:A,U1:B ve U1:C nin bağlantılarını direk matrise gönderebilirmisin, mesela U1:A dan çıkan akım U1:B deki 10 ve 3 numaralı kola değmemesi gerekiyor. Bu durumda U1:C en son 11 numaralı bağlantıya ulaştığında önüne kapalı engel çıkacak ve U1:A yoluna sapmayacak. Eğer işe yaramazsa tekrardan üstünde düşünelim

Konu sahibi
Konu sahibi
C

Ceyrancı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
istanbul üniversitesi
Evet doğru ben devreyi tam incelememişim. Bahsettiğim kanun da buna uymuyor şuan. Biraz detaya indiğimde aklıma bir düşünce geldi, şimdi düğüm sayısını artırırsak bu sorunun üstesinden gelebilceğimizi düşünüyorum. U1:A,U1:B ve U1:C nin bağlantılarını direk matrise gönderebilirmisin, mesela U1:A dan çıkan akım U1:B deki 10 ve 3 numaralı kola değmemesi gerekiyor. Bu durumda U1:C en son 11 numaralı bağlantıya ulaştığında önüne kapalı engel çıkacak ve U1:A yoluna sapmayacak. Eğer işe yaramazsa tekrardan üstünde düşünelim
Hocam dediğiniz şekilde "U1:A dan çıkan akım U1:B deki 10 ve 3 numaralı kola değmemesi gerekiyor." bir düzenleme yapsak matris yapısını bozmuş oluruz ki bu da istenen bir durum olmaz.

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Evet ama bu şekilde de devre yanlış oluyor, akım oraya gitmek isteyecek, ekleme veya çıkartma yapmamız gerekir. Bir de her bir direncin altında aşağı doğru devam eden bağlantının içine bir bağlantı daha ekleyip bunu da üstünde kalan dirençlerin (-) gerilimli ucuna bağlarmısın? Bu durumda sanırım 6 adet kablo daha eklenmiş olacak.

Konu sahibi
Konu sahibi
C

Ceyrancı

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
öğrenci
Üniv
istanbul üniversitesi
Evet ama bu şekilde de devre yanlış oluyor, akım oraya gitmek isteyecek, ekleme veya çıkartma yapmamız gerekir. Bir de her bir direncin altında aşağı doğru devam eden bağlantının içine bir bağlantı daha ekleyip bunu da üstünde kalan dirençlerin (-) gerilimli ucuna bağlarmısın? Bu durumda sanırım 6 adet kablo daha eklenmiş olacak.
Proteus devresini eke koydum. Sizin dediğiniz bağlantıyı tam anlayamadım. Vaktiniz varsa siz devre üzerinde düzenleyebilir misiniz?

Dosyalar

Yukarı Alt