4.5 g faturaya yansır mı

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında Onuruno tarafından paylaşıldı.

 1. Onuruno

  Onuruno MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Mart 2016
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Çukurovs
  Merhaba arkadaşlarla bir sorunun cevabını arıyoruz yardımcı olursanız seviniriz. 4.5 G de faturaların yüksek geleceği söyleniyor. Bunun nedeni kısa sürede daha fazla sayfayı ziyaret edebilme imkanından mı yoksa hızın artabilmesi için daha fazla veri tüketmeden dolayı mı? Konu iddiaya dönüştü. Açıklarsanız çok seviniriz
   
 2. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  Merhabalar, 4.5 G gelince doğal olarak anlık internet hızımız artacak. Herhangi bir site veya uygulama kullandığımızda yine eskiden ne kadar veri kullanıyorsak yine aynı veri kullanacağız. Örneğin bir video izleyeceğiz 20 mg. 4.5 G olunca yine 20 mg indirme yapacağız. Sadece daha hızlı indirme yapacağız. Kullanılan veride değişim olmayacak.

  Benim düşüncem bakım ve masrafı çok olabileceğinden bu faturaya yansıyabilir.

  Veya çok küçük ihtimal bunu düşünmüş olabilirler; video veya internette sörf yaptığımızda cihazımız önbellekleme kullanır. Örneğin videoyu bir kısmını sürekli önden indirir. Bazı uygulamalarda tamamını indir. Bizimde hızımız iyi olduğundan gereksiz yere veri indirmesi olabilir. Mesela biz 2 dk lık bir şey izleyeceğiz ama 20 dakikalık videoyu birden önbeleğe alabiliriz. Tabi bu sıkıntı kotalı paketler için olacaktır.

  Diğer bir sorun ise piyasada rekabet olmadığından fiyatlar fahiş bir şekilde sunulabiliyor. Örneğin ben şuan 4.5 G internet kullanıyorum 4 GB kotalı ayda 10 tl veriyorum. Yalnız bu kota TR'de ki gibi değil. Ben bunu burada 1 ayda bitiremezken, TR'de aldığım 3 Gb lık paket 4 5 günde bitebiliyordu :)
   
 3. Onuruno

  Onuruno MB Üyesi

  Kayıt:
  31 Mart 2016
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Çukurovs
  Çok teşekkürler Oğuzhan Bey. Cevabınız teknolojiden anlamayan biri için çok açıklayıcı olmuş Böylelikle benim tezim olan örn.videoyu hızlı indirebilmek için daha çok veri harcanırı çürüttünüz :/
   
  • Beğen Beğen x 1