Alan seçimi karmaşası

mfurkantunc

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhabalar, ben Marmara Elektrik - Elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz gibi bu mesleğin bayağı alternatif çalışma alanları var. (Elektrik, Elektronik, Yazılım, Haberleşme, Kontrol, PLC, Otomasyon hatta bankalarda yöneticilik vs.) Aslında çeşitliliğin çok olması güzel bir şey ancak kafamı fena halde karıştırıyor. Ben elektrik ile elektronik arasında kaldım, bu yüzden ikisinden de teknik seçmeli ders aldım (İmza yetkisi için High Voltage öğrenmek için Microcontroller) Araştırdığımda elektronikte ar-ge sektöründe iş var ve masa başı çalışma ortamı varmış. Elektrikte ise sürekli hareket halinde olma durumu var ancak elektroniğe göre daha kolay olduğu söyleniyor. Ayrıca elektronikte ülkede çalışacak şehirler kısıtlı ancak elektrikçi her yerde iş bulabiliyor. Maaş kıyaslamalarını tam bilmiyorum. Mesela ben elektronikçi olursam 3 5 sene sonra atıyorum İstanbul'dan memleketime (Kahramanmaraş) dönersem iş bulamayacak mıyım? Bir yandan elektronik prestijli geliyor ancak bilgi olarak zor, diğer yandan elektrik daha kolay ancak ancak çalışma şartları elektroniğe göre zor. Eminim ki bu konuda yalnız değilim, kararsız kalmış birçok mühendis adayı var. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Yukarı Alt