Arduino projesi için yardıma ihtiyacım var (HC-06)

Auwlano

Emre Y.
MB Üyesi
Tepkiler
12
Meslek
Social Engineering
Üniv
İnönü Üniversitesi
Merhaba arkadaşlar, henüz işin başındayım ve 2 arduino uno kartını hc-06 bluetooth modulü ile haberleştirmek istiyorum. Hc-06'nın 3.3V ile çalışmasından yana sorun çekmiyorum. Gerilim bölücü ile hallettim.

Asıl konu şu, bir kart bir gaz sensöründen okuduğu değeri bluetooth ile diğer karta aktaracak ve diğer kartta da takılı olan 5110LCD ekrana yazdıracak. Sersörden değer okumak ile ekrana yazdıkmak konusunda da sorunum yok. Tek sormak istedğim, birisinden veri gönderip diğerinden nasıl okuyacağım?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Arman Amak

Özel Üye
Tepkiler
13
Meslek
Ziraat mühendisi
Üniv
Harran üniversitesi
Merhaba arkadaşlar, henüz işin başındayım ve 2 arduino uno kartını hc-06 bluetooth modulü ile haberleştirmek istiyorum. Hc-06'nın 3.3V ile çalışmasından yana sorun çekmiyorum. Gerilim bölücü ile hallettim.

Asıl konu şu, bir kart bir gaz sensöründen okuduğu değeri bluetooth ile diğer karta aktaracak ve diğer kartta da takılı olan 5110LCD ekrana yazdıracak. Sersörden değer okumak ile ekrana yazdıkmak konusunda da sorunum yok. Tek sormak istedğim, birisinden veri gönderip diğerinden nasıl okuyacağım?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Merhaba,
Ben arduino ile yeni tanıştım yeni sipariş ettim iki güne elimde olur biraz ilerlettikten sonra tartışacak kıvama gelebiliriz umarım :) ama bilen arkadaşlar var sana yardımcı olacaklardır.

John Ahmet

MB Üyesi
Tepkiler
16
Üniv
Ege Universitesi
HC-05 ve HC-06 Bluetooth modülleri haberleşmek için UART arabirimini kullanırlar. UART (Universal Asenkron Reciever Transmitter) seri ve parelel veriyi birbirine çevirir. System bus taki parelel veri UART tarafından belirli bir yönde iletilmek üzere seri veriye dönüştürülür.

Bana göre böyle bir işlem için Bluetooth modül yerine NRF24L01 isimli ürün daha fazla dikkatini çekecektir. Bu ürün ile daha uzak mesafelere de bilgi iletebilirsin. Tek bir bluetooth modül ile bilgisayarına kablosuz iletim yapabiliyorken NRF24L01 ile en az iki modüle ihtiyaç duymana rağmen daha ucuza mal olacaktır.

Başka bir alternatif ise ESP8266 Wifi modülü kullanabilirsin. Bununla da bir wifi modemin var ise tek bir modül ile bilgisayarına kablosuz iletim gerçekleştirebilirsin.

Bluetooth modül ile işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsin.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

NRF24L01 Wireless modül ile işlemi gerçekleştirmek için örnek kod

ESP8266 Wifi modüle ile yapmak için

Özetle

1. konfigürasyonsuz, ucuz ve hızlı bir çözüm arıyorsan NRF24L01. Olumsuz tarafı en az iki adet modül ve karta ihtiyaç olması.
2. Ortamda kablosuz wifi ağı varsa en ucuz ve pratik yöntem ESP8266 kullanmaktır. NRF24L01 e göre tepki süresi daha fazladır.
3. Bu çözümleri beğenmediysen iletim mesafesi 20-25 metre olan bluetoth modülünü kullanabilirsin ancak ben tavsiye etmem.

Yukarı Alt