Bilgisayar mühendisliğinde üniversite seçimi neye göre olmalı ?

suat3545

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bu sene sınava giriyorum, aklımda bilgisayar mühendisliği var. İzmir' de ikamet etmedeyim ; buna bağlı olarak da Ege üniversitesini istiyorum. Ama Ege olmazsa GYTE düşünüyorum. 40 ila 60 bin arası GYTE den daha iyi üniversite varmıdır ?

Bilgisayar mühendisliğinde üniversitenin ne kadar önemi var ? Mühendislik eğitiminin yanında girişimcilik, işletme yönetimi, yönetim organizasyon, iş hukuku, ekonomi ve iş etiği gibi sosyal dersler üniversite seçiminde etkili olmalı mı ?(bu dersler egede yok ama gebze yüksek teknoloji enstitüsünde var bu GYTE'yi daha iyi bir üniversite yapar mı ?)

Son olarak da aldığı maaş ortalama ne kadardır? (internette bununla ilgili birçok yorum mevcut fakat bugünün şartlarında bilgisayar mühendislerinin durumu nedir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Aslında sadece bilgisayar mühendisliğine has bir konu yok ortada. Genel olarak teknoloji ile uğraşan tüm mühendislikler aynı konumda(Elektrik-Elektronik,Mekatronik,Makina,Yazılım,Bilgisayar). Bu tarz bölümlerde tutup ODTÜ,İTÜ,YTÜ,Boğaziçi,Bilkent gibi üniversitelerde okuyamadıktan sonra üniversite eğitimi olarak diğer üniversitelerin çokta bir farkı olmuyor açıkcası. Fark olan tek şey şehir farkı yaratıyor. Seçtiğin bölümde sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar maaş alabiliyorsun. Yani sen üniversiteye geldim ben artık yatarım dersen elde edeceğin hiç bir şey yok baştan söyliyeyim. Ancak GYTE tavsiye ederim, kaliteli bir üniversite. Bir arkadaşım burada eğitim görüyor okulun fazla öğrencisi olmaması sebebiyle hocalarla iç içe eğitim alındığı duyumunu aldım.

Konu sahibi
Konu sahibi
S

suat3545

MB Üyesi
Tepkiler
0
Aslında sadece bilgisayar mühendisliğine has bir konu yok ortada. Genel olarak teknoloji ile uğraşan tüm mühendislikler aynı konumda(Elektrik-Elektronik,Mekatronik,Makina,Yazılım,Bilgisayar). Bu tarz bölümlerde tutup ODTÜ,İTÜ,YTÜ,Boğaziçi,Bilkent gibi üniversitelerde okuyamadıktan sonra üniversite eğitimi olarak diğer üniversitelerin çokta bir farkı olmuyor açıkcası. Fark olan tek şey şehir farkı yaratıyor. Seçtiğin bölümde sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar maaş alabiliyorsun. Yani sen üniversiteye geldim ben artık yatarım dersen elde edeceğin hiç bir şey yok baştan söyliyeyim. Ancak GYTE tavsiye ederim, kaliteli bir üniversite. Bir arkadaşım burada eğitim görüyor okulun fazla öğrencisi olmaması sebebiyle hocalarla iç içe eğitim alındığı duyumunu aldım.
Kendini geliştirmekten kastınız nedir ?

İngilizce, almanca öğrenmek ve bilgisayar ile ilgili alanlarda yaz tatillerinde çalışmak mı ?

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Üniv
K.S.Ü.
Özellikle ingilizce konusunda geliştirmek faydalı olacaktır tabiki. Fırsat varsa ikinci dil neden olmasın? Asıl kasıt bilgisayar mühendisliğinin hangi alanında uzmanlaşacağını seçip o alanla ilgili yenilikleri yakından takip edip projelerde yer almaya çalışmak en büyük kastım. Bunun dışında yaz tatilinde ilgi duyduğun birimde veya bölümde çalışmanında faydası mutlaka olacaktır.

Suat Alkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Özellikle ingilizce konusunda geliştirmek faydalı olacaktır tabiki. Fırsat varsa ikinci dil neden olmasın? Asıl kasıt bilgisayar mühendisliğinin hangi alanında uzmanlaşacağını seçip o alanla ilgili yenilikleri yakından takip edip projelerde yer almaya çalışmak en büyük kastım. Bunun dışında yaz tatilinde ilgi duyduğun birimde veya bölümde çalışmanında faydası mutlaka olacaktır.
Bilgisayar mühendisliği ile bilişim sistemleri mühendisliğinin ne farkı vardır ?

ngyakici

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
K.T.Ü.
Hasan Bey'e katılıyorum. Okuduğun üniversitelerden biri ODTÜ,İTÜ,YTÜ,Boğaziçi,Bilkent değilse üniversite eğitimi olarak diğer üniversitelerin bana göre de bir farkı yok. Ekleyeceğin yabancı dil, okul hayatın boyunca CV'ne eklemek için alacağın sertifikalar. Kendin uzmanlık alanındaki bilgisayar programlarında uzmanlaşmak. Resmi olarak sosyal klüplere üye olmak vs. vs. kısaca CV'ne ekleyeyip kabartabileceğin herşey seni geliştirmiş olur. İnan şu an "mühendisliği bitirip bir iş bulamadık" diyen insanlar CV'si bir paragraftan oluşan insanlardır. Kendini geliştirememiş olanlardır. Saydığım üniversitelerin handicaplı olmasının sebebi az önce saydığım maddeleri okuduğun üniversitenin sana direkt katabilmesidir. Onun dışında bana göre eğitim düzeyi hemen hemen tüm üniversitelerde aynıdır. Tek fark İTÜ'de o dersi direk X hocasından alırsın, KTÜ'de o X hocasının yazdığı kitaptan alırsın. Çünkü genelde Türkiye'deki üniversiteler o saydığımız handicaplı üniversitelerin yayınlarını kullanıyor.

Suat Alkan

MB Üyesi
Tepkiler
1
Hasan Bey'e katılıyorum. Okuduğun üniversitelerden biri ODTÜ,İTÜ,YTÜ,Boğaziçi,Bilkent değilse üniversite eğitimi olarak diğer üniversitelerin bana göre de bir farkı yok. Ekleyeceğin yabancı dil, okul hayatın boyunca CV'ne eklemek için alacağın sertifikalar. Kendin uzmanlık alanındaki bilgisayar programlarında uzmanlaşmak. Resmi olarak sosyal klüplere üye olmak vs. vs. kısaca CV'ne ekleyeyip kabartabileceğin herşey seni geliştirmiş olur. İnan şu an "mühendisliği bitirip bir iş bulamadık" diyen insanlar CV'si bir paragraftan oluşan insanlardır. Kendini geliştirememiş olanlardır. Saydığım üniversitelerin handicaplı olmasının sebebi az önce saydığım maddeleri okuduğun üniversitenin sana direkt katabilmesidir. Onun dışında bana göre eğitim düzeyi hemen hemen tüm üniversitelerde aynıdır. Tek fark İTÜ'de o dersi direk X hocasından alırsın, KTÜ'de o X hocasının yazdığı kitaptan alırsın. Çünkü genelde Türkiye'deki üniversiteler o saydığımız handicaplı üniversitelerin yayınlarını kullanıyor.
o zaman eğitimin yanında yukarıda saydığım girişimcilik, işletme yönetimi, yönetim organizasyon, iş hukuku, ekonomi ve iş etiği gibi sosyal derslere sahip olan GYTE, Ege Üniversitesine göre daha avantajlı çünkü egede böyle bir program yok diye biliyorum. Aradaki 20 binlik fark şehir farkı o zaman.

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Üniv
K.S.Ü.
Bilgisayar mühendisliği ile bilişim sistemleri mühendisliğinin ne farkı vardır ?
Bilgisayar Mühendisliği programındaki donanım dersleri ve Kimya ve Diferansiyel Denklemler dersleri Bilişim Sistemleri Mühendisliği Programı'nda yoktur. Bu dersler yerine Telekom ve Bilişim Mühendisliği ile ilgili iki ders (Telecommunication Systems, Intro to Information Sys.and Tech), Sosyal dersler (4 tane GED: General Education dersi), İşletme Dersleri (Business/Management Elective, Intro. to Management Information Syst. ), İletişim Dersleri (Technical Communication, Oral Communication and Composition), öğrencinin istediği alanda kendini ilerletmesi için teknik seçmeli dersler ve yazılımla ilgili iki ders daha (Web-based Programming, IT Systems Analysis and Design) eklenerek, öğrencinin hem yazılım hem de işletme/yönetim konularında yetişmeleri sağlanmaktadır.

Yani kısacası Bilgisayar Mühendisliği ile Bilişim Sistemleri Mühendisliği arasında gözlenebilecek net bir fark bulunmamaktadır.

ngyakici

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
K.T.Ü.
o zaman eğitimin yanında yukarıda saydığım girişimcilik, işletme yönetimi, yönetim organizasyon, iş hukuku, ekonomi ve iş etiği gibi sosyal derslere sahip olan GYTE, Ege Üniversitesine göre daha avantajlı çünkü egede böyle bir program yok diye biliyorum. Aradaki 20 binlik fark şehir farkı o zaman.
Aynen öyle, mühendislik alanında alacağın eğitim hemen hemen heryerde aynı. Bir üniversiteyi diğerinden üstün kılan fark şehir, imkanlar ve üniversitenin sana kattığı bonuslar.

aynstayn

MB Üyesi
Tepkiler
0
Pamukkale üniversitesinde bilgisayar mühendisliği adı altında yazılım mühendisliği okuyorsun. tavsiye ederim. eğitim yönündende kaliteli bir üniversite bir ODTU değil ama bence yarışabilir..

Bahadır Paşa

Cloud Computing - Mobile & Web Software
Özel Üye
Tepkiler
4
Meslek
Software Architec
Üniv
İstanbul Üniversitesi
Bu konuda açık konuşacağım,

10 yıldır bilişim sektörünün içerisindeyim. Daha önce Türkiye'nin lider teknoloji firmalarında üst düzey projelerde görevde bulundum/çeşitli danışmanlıklar verdim ve yine üst düzey projeleri yürüttüm. Ve tüm bunları yaparken bana hiç kimse hangi üniversitenin hangi bölümünden mevzun olduğumu sormadı.

Dünyanın neresinde okursanız okuyun "teknoloji bölümlerinde" okulun size birşey katmasını beklemeyin. Siz kendinizi geliştirin ve eğitin. Siz ne kadar kendinizi eğitirseniz alacağınız maaş, çalışma şartlarınız, iş imkanlarınız o kadar rahatlayacaktır.

Bu arada İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mevzunuyum :)

Batuhan Erbil

MB Üyesi
Tepkiler
3
Üniv
karabük üniversitesi
gebze de birdahaki sene itibari ile bilişim vadisi gibi birşeyin açılacağını duymuştum bilgisayar okumak istiyosan gebze favorilerden biridir benim iiçin.

Rojhatt

MB Üyesi
Tepkiler
5
Arkadaşlar Fırat üniversitesi mühendislik alanında her zaman ilk 10'a giriyor.Ancak puanları çok düşük sizce tercih edilmeli mı?

Gökhan Ak

Yetkili Kişi
Kulüp Başkanı
Tepkiler
13
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Üniv
Kocaeli Üniversitesi
@Kemal Okur Fırat üniversitesi hakkında belki yardımcı olabilir, bilgisayar müh. konusunda ise bölümde kaç tane prof. kaç tane doç. var bunlara bakabilirsin belki, oradan mezun olmuş mühendisler ile konuşup bölüm hakkında bilgi alabilirsin.

Yukarı Alt