Elektrik Elektronik Mühendisliği vs Bilgisayar Mühendisliği mi?

mertox03

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhabe, elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği arasında kaldım bilgisayar mühendisliğinde daha iyi okula puanım yetiyor ama bilemedim. hangisi sizce daha iyi faydası , iş olanakları hakkında bilgi verirseniz sevinirim...

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Kardeşim ders içeriklerine bakman daha iyi olur. Sana hangisi uygun ise onu tercih etmelisin diyerek kendi adıma yorum yapmak istiyorum. Ben bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Keşke Elektrik-Elektronik okusaydım dedim. Neden, öncelikle herkes beceremiyor. Bilgisayar mühendisliğini herkes yapıyor. Fizikçisi olsun, olasılıkçısı, matematikcisi felan filan. Ama Elektrik-Elektronik Müh.(EEM) herkes yapamıyor ve alan çok istersen tercih yaparsın haberleşmede çalışırsın. İstersen Enerji sistemlerinde çalışırsın. İstersen yazılımcı olur. Bunların hiç birini neredeyse bölüm dışında kimse yapamıyor yada bu bölüme yakın bölümler dışında. Gibi gibi. Özellikle eem okuyan birisi Bilgisayarın temelini öğrenmiş olur. EEM baba bir bölüm ve zordur. Burada yapman gereken derslerine bakman. Başarılar kardeşim.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

mertox03

MB Üyesi
Tepkiler
0
Sağolasın araştıracak ama büyük olasılıkla eem seçimi yapacağım :)

Senturk94

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Dumlupinar
Makine muhendisligini de degerlendir derim biraz fazla saçın dökülür ama yine de guzeldir programlama dili biliyosan eger. E.elektronik muhendisligini de bosh gibi fabrikalarda is imkani var diye biliyorum yuksek cirolu biraz da dil varsa deymesinler keyfine

Sent from my iPhone using Tapatalk

MuallimMuallim

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Hedef Boğaziçi Bilgisayar
2003 ÖSS BİRİNCİSİ Bilkent Üniversitesi Elektronik'e gitti. Nvidia da çalışıp Apple'a geçmişti. Ve röportajda keşke bilgisayar mühendisli olsaymısım demisti. Aslında bu alan seçme çok zor bi şey oluyor kararsızlık

hayallerindeseyyah

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhaba üniversite tercihi yapacağım ama iki bölüm arasında çok kararsız kaldım. Bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Merhaba hayallerindeseyyah.

En cok hangisi hosuna gider ise o dali oku derim. :)

Sana kendimden örnek vereyim.
10 yasindan beri Almanyadayim, yani 40 senedir gurbetteyim.

Elektronik müh. okudum Almanyada.
Üniversite öncesinde ise Radyo-Tv-Teknisyenligi meslegini bitirdim.
Yani Hardware/Elektronik agirlikli bir ögrenim.
Su an ne yapiyorum ?
ArGe'de yazilim agirlikli calisiyorum.
Cünkü Almanyada son 30 yilda Elektronik-Arge belki yüzde 60 azaldi.
Yazilim ise müthis bir sekilde artti.
Yani yazilima yönelmek zorunda kaldim. Elektronik bilgimin tabiki bana faydasi var
yaptigim iste. Yazilim suan hobim oldu diyebilirim, yani sevdim zamanla.
Almanya ve dünyada önümüzdeki 30-40 yil dijitallesme cagi.
Yani yazilimin degeri dahada artacak.

Önerim sudur: Elektronik okursan yazilim agirlikli oku, yani ögrenim sirasinda Java, C# gibi yazilim dillerini
MUTLAKA ögren. Böylelikle hem elektronik bilgisine hem de yazilim bilgisine sahip olmus olursun.
En avantajlisi böyle olur diye düsünüyorum.

Ha bu arada, ingilizceni iyi bir seviyeye getirmezsen is bulma olasiligin cok düsük olur, bunuda bilmeni isterim.

Karar senin :).
Kolay gelsin.

Emir Kalyoncuoğlu

Özel Üye
Tepkiler
129
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Bence elektrik elektronik daha iyi bir tercih olacaktır ama bu bölümlerde okumuş kişilerle konuşursan daha iyi olacaktir

BLAST_-

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Elektrik ve Elektronik Mühendis Adayı
Üniv
Yeditepe Üniversitesi
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği genel olarak elektronik ağırlıklı bir bölümdür. Üniversite için tercih yaparken en çok dikkat etmen gereken şey laboratuvardır. Laboratuvar imkanını sana o bölümde en çok sunan yer akademik kadrosu da iyiyse gözün kapalı gitmen gereken yerdir. Elektrik ve Elektronik adına konuşmam gerekirse sana 1. sınıfta sunulan temel Matematik, Fizik, Kimya gibi derslerdir. Belki 2. döneminde yazılıma giriş amaçlı derslerle desteklenir. Tabi 1. sınıfta bölüme giriş adı altında sana ders sunulacaktır yani "Elektrik ve Elektroniğe Giriş" adı altında. 2. sınıfa gelince yavaştan bölüm ağırlıklı dersler başlar işte bu "Elektrik Devreleri, Sayısal Devreler, Elektroniğe Giriş, Manyetik Alan Temelleri" gibi dersler olur. 3. sınıfa geldiğinde ise işte bölüm derslerinin zirve noktası burasıdır. "Sinyaller, Güç, Haberleşme, Analog ve Sayısal Elektronik" gibi dersler seni bekler ki en zor sene o olacaktır muhtemelen. Son sene zaten bitirme projesi ve diğer çerez dersler ile geçer. Her mühendislikte olduğu gibi adaylardan "Zorunlu Staj" adı altında minimum 20 iş günü olacak şekilde bir firma himayesinde staj istenir. Bu genelde 3. sınıf sonunda yapılır. Yani genel olarak bölüm bu şekilde. Laboratuvar önemlidir çünkü bu bölümdeki çoğu ders orada işlenmesi gerekir daha iyi öğrenilebilmesi ve öğrencinin daha bu konular hakkında el becersinin ve mantık kavramasının gelişmesi için.

Saygılar ..

Yukarı Alt