Elektrik elektronik mühendisliginde türev integralin onemi

Konu, 'Öneriler ve Şikayetler' kısmında Mertyldrm97 tarafından paylaşıldı.

1. Mertyldrm97

Mertyldrm97 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Çukurova üniversitesi
    Ben bu sene dgs ye giricem ve bir sayfada ayni benim gibi dgs den kazanip giden birinin türev integrali ogrenmeniz gerek diye bir yorumunu okudum bilen varsa elektrik elektronik mühendisliginde türev integralin onemini benimle paylasabilir mi

2. YC48

YC48 MB Üyesi

Meslek:
    MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ
    En İyi Cevap:
    1
    Değerlendiriler:
    +10 / 0 / -0
    Üniversite:
    SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
    Burda turev integral var mı diye sormak istiyosan var. Ama ilerde meslekte ne kadar isime yarar diyosan bilmiyorum onu

• Beğen Beğen x 1
  3. Oğuz Han Altıntaş

Oğuz Han Altıntaş Aerospace Engineer Özel Üye

Meslek:
    Havacılık ve Uzay Mühendisliği
    En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +36 / 1 / -1
    Üniversite:
    Orta Doğu Teknik Üniversitesi
    Açıkçası biraz garip bir soru olmuş. Ben EE mühendisi değilim ama yakından takip ettiğim bir bölüm. Şöyle söyleyeyim: mezun olduktan sonraki yapacağın işe kablo bağlamak, lehim yapmak ya da pano tamiri yapmaktan ibaret olarak bakıyorsan evet pek kullanacağın söylenemez. En başta bölümü bitirmek için bilmen ve kullanabiliyor olman gerekli. Bütün o otomasyon sistemleri, kontrol sistemleri, sinyal ya da görüntü işleme tabanlı sistemler, EMT tabanlı sistemler türlü türlü integral transformlar kullanılarak tasarlanıyor. Adında dijital ya da entegre geçen tüm olayların analitik incelenmesinde integralden de öte integrali temellendiren "ayrık(discrete)" mantık yer alıyor. Tüm mühendislikler için konuşuyorum olay sadece eğri altındaki alanı bulmak ya da eğimi bulup sonuçlandırmak değil ki. Yani kısaca bileceksin aga hatta mümkünse sevmeye bak.

• Beğen Beğen x 3
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  4. Kepchup

Kepchup Özel Üye

En İyi Cevap:
    2
    Değerlendiriler:
    +41 / 0 / -1
    Üniversite:
    Marmara üniversitesi
    Elektrik elektronik mühendisi olup manyetik alan hesabı yapamamak ve gauss yasasını uygulayamamak kişi açısından bir ayıptır. Onun haricinde belki çalıştığınız sektörde teori hesaplaması yapmayacak olabilirsiniz ancak bu mesleği iş için yapmamak gereklidir. Her an yeni ürünler üretecek buluşlar yapacak biri olarak ülkemizi geliştirme yolunda olmalıyız. Ayrıca Türkiye'de manyetik alanla uğraşan insan sayısı çok az acilen bu sayının artması gerekiyor. İntegral hali ile türevde magnetik akı hesaplamalarında çok kullanılıyor. Unutulmamalıdır ki elektrik çoğunlukla kullanılan sistemlerde manyetik alandan indüklenerek elde edilir. Yani elektriğin temelindeki konudur hatta manyetik alanın teorileri çözülse ve projeler çıksa mühendislik harikaları ortaya çıkacaktır. O nedenle integralle barışık olmak ve önemsemek gerekmektedir.

• Beğen Beğen x 2
  5. Mertyldrm97

Mertyldrm97 MB Üyesi

En İyi Cevap:
    0
    Değerlendiriler:
    +1 / 0 / -0
    Üniversite:
    Çukurova üniversitesi
    Cevaplarınız icin teşekkür ediyorum kısacası bilmekte fayda var yani ilerde işimize yarasada yaramasada bilmeliyiz en azindan okulu bitirmek icin gerekli.

• Beğen Beğen x 1