Elektrik Elektronik Mühendisliğini Tercih Etmeli Miyim?

Winsoft

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-
Üniv
-
Merhaba aklım meslek konusunda biraz bulanık olduğu için sizlere danışmak istedim teknolojiyle yani elektronik şeylerle uğraşmayı, devreler yapmayı, yeni şeyler ortaya çıkarmayı çizim, tasarım gibi şeyler yapmayı aynı zamanda kod yazmak gibi şeyler çok hoşuma gidiyor yani seviyorum sizce elektrik-elektronik müh. tercih etmem benim için doğru bir karar olur mu?

fyasakci

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Mekanik Tasarımcı
Üniv
Dokuz eylül üniversitesi
Benim fikrim elektrik elektronik mühendisliği önü çok açık bir bölüm olduğudur. Eğer bu yeteneklerin varsa ve gerçekten problem çözme yeteneğinin olduğuna inanıyorsan bu bölümü seçmen doğru bir karar olabilir.

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Bence iyi bir secim olur.
Hatta programlamayi gelistirsen dahada iyi olur.
Elektronik müh. artik programlama bilmek zorunda zaten.
Basarilar.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

Winsoft

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-
Üniv
-
Benim fikrim elektrik elektronik mühendisliği önü çok açık bir bölüm olduğudur. Eğer bu yeteneklerin varsa ve gerçekten problem çözme yeteneğinin olduğuna inanıyorsan bu bölümü seçmen doğru bir karar olabilir.
Bence iyi bir secim olur.
Hatta programlamayi gelistirsen dahada iyi olur.
Elektronik müh. artik programlama bilmek zorunda zaten.
Basarilar.
Teşekkürler

Halilgok723

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Elektronik ve haberleşme mühendisliği
Üniv
Karadeniz teknik üniverstesi
eğer seviyorsan ve meraklıysan bu konuda kendini geliştirmek için iyi bir yol izleyici elektrik elektronik müh
bende aynı şekilde yazılım ve elektronik odaklı ilerliyorum

Tolga Can

IEEE
MB Üyesi
Tepkiler
9
Meslek
Öğrenci
Üniv
Pamukkale Üniversitesi
Ben bu bölümü okuyorum ve sana bildiklerimi paylaşayım
  • Derslerde devrelerden çok göreceksin. Eğer devrenin analizini yaparken (örneğin akımı, direnci, gerilimi, sinyali vb) sıkılmıyorsan sana uyabilir. Bunu da en güzel sınava hazırlanırken o tip soruları nekadar istekli yaptığın belirler. Yapamıyorsan sorun değil, fakat yapmak istemiyorsan bu bölümde istemediğinden fazla karşılaşacaksın
  • Çizim derslerimiz elbette oluyor. Bu da mesleğin eğlenceli tarafı. Devreleri çizmeni veya kodlamanı öğretecekler.
  • Şenol Beye katılıyorum bu konuda. Pek çok yer artık kodlama dilini istiyor. Fakat bu dili gerektirmeyen işler de var. Yani kodlama dilini sevmedin diye bu meslek sana göre değil kesinlikle söylenemez. Yinede çok önemlidir.
  • Ölümüne matematik görüyorsun. Matematiksiz mühendislik olmaz. Bıkmaman gerekir.
  • Okadar geniş bir bölümdür ki, 'ben devremi yapar geçerim' diyemezsin. Her konuda biraz bilgi sahibi olman gerekecektir. Mesela bilgisayar mühendisliği bile elektrik elektronik mühendisliğin bir alt dalı sayılır. Umarım anlatabilmişimdir
  • Takım çalışmasını sevmelisin. Birçok laboratuvar dersleriniz olacaktır ve sizi gruplara ayırırlar. Tembeliyle de, çalışkanıyla da işi başarmak zorunda kalacaksın
  • Yenilikçi olmalısın. Bu meslek sürekli gelişim halindedir, tıpkı diğer mühendislikler gibi. Mezun olduktan sonra bile yeni teknolojileri öğrenmekten bıkmaman gerekir
umarım aydınlatabilmişimdir.

Konu sahibi
Konu sahibi
W

Winsoft

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
-
Üniv
-
Ben bu bölümü okuyorum ve sana bildiklerimi paylaşayım
  • Derslerde devrelerden çok göreceksin. Eğer devrenin analizini yaparken (örneğin akımı, direnci, gerilimi, sinyali vb) sıkılmıyorsan sana uyabilir. Bunu da en güzel sınava hazırlanırken o tip soruları nekadar istekli yaptığın belirler. Yapamıyorsan sorun değil, fakat yapmak istemiyorsan bu bölümde istemediğinden fazla karşılaşacaksın
  • Çizim derslerimiz elbette oluyor. Bu da mesleğin eğlenceli tarafı. Devreleri çizmeni veya kodlamanı öğretecekler.
  • Şenol Beye katılıyorum bu konuda. Pek çok yer artık kodlama dilini istiyor. Fakat bu dili gerektirmeyen işler de var. Yani kodlama dilini sevmedin diye bu meslek sana göre değil kesinlikle söylenemez. Yinede çok önemlidir.
  • Ölümüne matematik görüyorsun. Matematiksiz mühendislik olmaz. Bıkmaman gerekir.
  • Okadar geniş bir bölümdür ki, 'ben devremi yapar geçerim' diyemezsin. Her konuda biraz bilgi sahibi olman gerekecektir. Mesela bilgisayar mühendisliği bile elektrik elektronik mühendisliğin bir alt dalı sayılır. Umarım anlatabilmişimdir
  • Takım çalışmasını sevmelisin. Birçok laboratuvar dersleriniz olacaktır ve sizi gruplara ayırırlar. Tembeliyle de, çalışkanıyla da işi başarmak zorunda kalacaksın
  • Yenilikçi olmalısın. Bu meslek sürekli gelişim halindedir, tıpkı diğer mühendislikler gibi. Mezun olduktan sonra bile yeni teknolojileri öğrenmekten bıkmaman gerekir
umarım aydınlatabilmişimdir.
Öncelikle çok teşekkür ederim PC üzerinden bir şeyler çizmeyi tasarlamayı seviyorum kodlama da aynı şekilde matematikle uğraşmayı da seviyorum kodlama alanında kendimi geliştirmeyi düşünüyorum daha çok ortaya yeni ürünler çıkarmayı tasarlamayı istiyorum anladığım kadarıyla bu bölüm benim için doğru bir tercih olacak gibi teşekkür ederim.

markup

MB Üyesi
Tepkiler
44
Meslek
Endüstri mühendisi
Üniv
Gazi Üniversitesi
Dünyanın her yerinde aynı saygınlıkta ele alınan ve teknolojiyi bire bir takip etme şansının yanında iyi ücretlere çalışma şansının olması bu bölümü okumak için en büyük avantajlardan biridir.

Ali Çalışkan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Bakalım bende bu sene Elektrik-Elektronik Mühendisliğini seçecek gibi görünüyorum.Herkes için hayırlısı :)

Yukarı Alt