Endüstri Mühendisi Ne kadar Maaş Alır ?

Ahmet AKSOY

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Endüstri Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Araştımalar gösteriyor ki Türkiye’ de çoğu meslekte olduğu gibi öğrenciler ve çalışanlar sektörde kimin ne kazandığını merak ediyor. Bunu sağlayan imkanlar internet sayesinde kolaylaştı. Endüstri Mühendislerinden ziyade, endüstri mühendislerinin çalıştıkları departmanlardaki maaş durumunun araştırılması daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Bu nedenle endüstri mühendisleri ne olarak çalışıyor? un cevabını aramanın daha doğru olacağını tespit ettim. Daha önce Endüstri Mühendislerinin ağırlıklı olarak çalıştıkları sektörleri ve departmanları gösterdiğimiz bir yazı yayınlamıştım. Bu yazıdan yola çıkarak Endüstri Mühendisleri ne olarak çalışıyoru araştırdım.
Endüstri Mühendisleri Ne Olarak Çalışıyor ve Ne kadar kazanıyorlar?

endustrimuhendisimaaslari-750x400.jpg

• Üretim Planlama Mühendisi
  • Üretim Planlama Uzmanı
  • Üretim Planlama Müdürü
  • Tedarik Planlama Müdürü
  • Üretim Mühendisi
  • Fabrika Planlama Müdürü
  • İmalat Mühendisi
  • Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı
  • Operasyon Planlama Uzmanı
  • Satış Planlama
  • Planlama Mühendisi
  • Stratejik Planlama Uzmanı
  • İnsan Kaynakları Uzmanı
  • İnsan Kaynakları Direktörü
  • Kalite Mühendisi
  • Kalite Güvence Mühendisi
  • Proje Yöneticisi
  • Kalite Kontrol Mühendisi
İkinci aşama olarak maaşlara geçtiğmizde ise bu bilgilerin firmalardan alınamayacağı ve çoğu firmada maaşın gizli tutulma politikası olduğu bilindiğinden o firmanın birimde gerçekten o görevi üstlenen kişilerin doldurulduğu aşağıda kaynağını verdiğim bir sistem oluşturulmuş. Sistemi incelerken şunu gördüm ki uçurumlar mevcut. Çünkü, o maaşı alan kişinin yetkinlikleri veya tecrübesiyle alakalı bir bilgimiz yok sadece firma adı, hangi sıfatta çalıştığı ve ne kadar kazandığını öğrenebiliyoruz. Ama en azından alt ve üst sınırları görmemiz açısından çok güzel bir imkan.
Ne Olarak ÇalışıyorOrtalama MaaşEn Düşük MaaşEn Yüksek MaaşFirma Sayısı
Üretim Planlama Mühendisi 2430 TL 1600 TL3650 TL 11
Üretim Planlama Uzmanı 3316 TL 2950 TL 3650 TL3
Üretim Planlama Müdürü 4000 TL 4000 TL 4000 TL 1
Üretim Mühendisi 2486 TL 1250 TL 3800 TL 21
Fabrika Planlama Müdürü 5700 TL 5700 TL 5700 TL 1
Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı 2100 TL 2100 TL 2100 TL 1
Operasyon Planlama Uzmanı 2000 TL 1900 TL 2200 TL 1
Planlama Mühendisi 2925 TL 1700 TL 3500 TL 3
Stratejik Planlama Uzmanı 3625 TL 3550 TL 3750 TL 1
İnsan Kaynakları Uzmanı 2307 TL 1400 TL 3200 TL 8
Kalite Mühendisi 3681 TL 2300 TL 5700 TL 9
Kalite Kontrol Mühendisi 2510 TL 2350 TL 2750 TL 3
Proje yöneticisi 4700 TL 3100 TL 6900 TL 11
[TBODY] [/TBODY]
Bu Tablo Nasıl Okunmalı? ve Hangi FirmalarVar?

Tabloda her satırda belirtilen firmalar farklı farklı. Bu nedenle 1 yazan firmanın 21 tane yazan firmanın arasında olacağı şartı yok. Bu değerleri veren Bal Küpü, Erdoğanlar Alüminyum,AK-Kim, Hema, Sarten, Desa, Yazaki, Asaş, Sanovel,Temsa, Ford Otosan, Arçelik, Yıldız Holding, B/S/H, Mercedes-Benz,Eti, Bosch, Sütaş, TAI, Mey İçki, Any Tekstil,LG,Desa,Hema,Berk İlaç, Kütahya Porselen, Siemens, P&G, Yapı Kredi, Otokoç, Ekom, Summa, Tesco Kipa gibi firmaların çalışanları sayesinde bu tabloyu elde edebiliyoruz. Aşağıda kaynağı belirtilen siteden hangi firmanın ne kadar verdiğini üye olarak da görebilirsiniz. Ancak, bunu ben etik bulmadığım için bu şekilde paylaştım.
Tabloyu okurken, firma sayısı elde edilen ortalama değeri daha gerçekçi kılıyor ve bir firmanın çok yüksek vermesi firmanın bonkörlüğünden değil, kişinin tecrübe ve yetkinlikleri ile alakalı olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Kaynak: endustriblog.com/endustri-muhendisligi/endustri-muhendisi-nekadar-maas-alir.html

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt