enerji mühendisliği iş bulabilir mi?

Konu, 'Genel Konular ve Sorular' kısmında notgonnagetus tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. notgonnagetus

  notgonnagetus MB Üyesi

  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Üniversite:
  :D
  Merhaba tercih dönemindeyim bu mesleği düşünmekteyim lakin iş imkanı var mı? 45 üniversite mezun veriyor, makinenin alt dalı olması dezavantaj mı? imza yetkisi hakkında da bilgilendirir misiniz? teşekkür ederim.
   
 2. Deduska

  Deduska MB Üyesi

  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  125
  Meslek:
  Developer
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +153 / 1 / -0
  Merhaba, dezavantajları konusunda galiba sadece Türkiye için pek uygun bir meslek değil. Tabi bu konuda detaylı bir arkadaş yazarsa daha uygun olacaktır. Türkiye'de ki iş imkanları konusunda araştırma yapmanı tavsiye ederim. Bölüme gelecek olursak, şunu bilmeliyiz ki dünyanın hiçbir zaman bitmeyecek ihtiyacı olan Enerjidir. Buda iyi bir bölüm olduğu anlamına geliyor. Yalnız şunu söylemek isterim kardeşim. Hedefin dünya çapında projeler olursa bölümden memnun kalırsın. Makinenin alt dalı olması dezavantaj mı? Bunu o bölümde okuyan arkadaşlar yorumlarsa daha hoş olur. Ben sana biraz daha fikir versin diye. Şu videoyu paylaşmak istiyorum. Enerji Sistemlerinin bir parçası olan barajlar. Mühendisliğin tadını çıkarman dileğiyle :) Erasmus kesin yap.

  Referans Video
   
 3. Kemal Okur

  Kemal Okur Yetkili Kişi Yönetici

  Kayıt:
  7 Şubat 2015
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  198
  Meslek:
  Mekatronik Mühendisi
  En İyi Cevap:
  10
  Değerlendiriler:
  +248 / 3 / -2
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  Enerji sistemleri mühendisliği okuyan yöneticimiz size yardımcı olacaktır. @Oğuzhan Mallı ellerinden öper :)
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. teknikadam

  teknikadam Enerji Sistemleri mühendisliği MB Üyesi

  Kayıt:
  5 Şubat 2017
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  4
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +6 / 0 / -0
  Üniversite:
  Batman Üniversitesi
  Selamlar ben de Enerji Sist. Mühendisliği okuyorum. Alt dal sözünü kabul etmiyorum. Biz makine mühendisliği okumuyoruz. Enerji Sistemleri mühendisliği okuyoruz. Bunun içinde makine bölümünün hemen hemen tüm dersleri var. Elektrik mühendisliğinin de baba konuları var. Ayrıca tesisat güneş enerjisi nükleer enerji ve bildiğimiz sıradan müh. dersleri var.
  İmza Yetkisi

  İmza yetkisi vardır. Makine Mühendisleri odasına kayıt olabilirsiniz. Sıhhi tesisattan başlayıp elektrik santrallerine kadar her türlü enerji kapsamındaki alanlarda çok rahat iş bulunabilir. Devlette iş biraz zor olabilir ancak özel sektörlerin kapıları sizin büyülü uygulama beceriniz karşısında sonuna kadar açıktır.

  Bizim en büyük avantajımız son yılda ilk dönemde tümüyle uygulama stajı yapmaktır. Zaten derslerin teoriğini ve pratiğini birlikte alıyoruz. Mühendislik alanı ne olursa olsun sınırsız bir çalışma gerektiriyor. Araştırmaların sonu yok. Bir uzay boşluğunda ilerlemek gibidir. Bu nedenle fizik matematik sevmiyorsanız asla bulaşmayın derim. Çünkü 4 saat fizik dersinden çıkıp 4 saat statik dersine girersiniz. Ertesi gün dinamik dersini alabilirsiniz. Hepsi de fiziğin alanına giriyor. Termodinamik akışkanlar mekaniği ısı transferi mukavemet gibi dersler baba derslerdir. Elektrik derslerine gelince... Elektriğin A dan Z ye her şeyini görürsünüz. üretim iletim dağıtımına kadar tüm detayları öğrenirsiniz. AutoCAD bilgisayar programlama teknik çizim ve tabi diferansiyel denklemler de dikkat edilmesi gereken derslerdir.

  Eğer;
  ingilizce dilini su gibi konuşurum, hatta yanına Fransızca ve/veya Almanca dillerini de eklerim,
  AutoCAD çizimde bir numarayım,
  okul bitene kadar en az 20 projede yer alabilirim
  İş stajını doğru yerde ve hakkıyla yapabilirim
  Enerji alanındaki yenilikleri dedektif gibi takip ederim
  Seminerlere programlara katılırım
  Derslerimde en az %70 başarılı olabilirim ve yüksek lisans doktora için gerekli maddi gücüm ve hevesim var

  diyorsanız önünüz açık. Bizim sınıfta Afrika Arabistan ve hatta Fransa dan gelen öğrenciler bile var. Tabi onlar 1 yıl Türkçe dilini öğrendikten sonra başlıyorlar.
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Katılıyorum Katılıyorum x 1
 5. Hüseyin55

  Hüseyin55 Enerji Sistemleri Mühendisliği MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Kasım 2017
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  1
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Üniversite:
  Fırat Üniversitesi
  bende bu bölümü okuyorum çabalarsan iş imkanı cok fazla ben boşluklarımda güneş enerji ve rüzgar santrallerinde çalısıyorum ELAZIĞDA mevcut bunlar hem para alıp hem işi öğrenip bizzat görmekte güzel kendini geliştirmekte bütün olay