Enerji Sistemleri Mühendisliği mi Mekatronik Mühendisliği mi?

enerji mi mekartonik mühendisliğimi?

• Seçmen sayısı
    14

Burhan ULUNÇ

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Karabük Üni.
Öncelikle herkese merhaba benim sizlere ufak bi sorum olucak bölümümle ilgili bilgisi önerisi olan arkadaşlar yardımcı olursa şimdiden cok teşekkür ederim :).
Ben su an Karabük Üni de hazırlık enerji sistemleri mühendisliği okuyorum(M.T.O.K.) ama kafamda binbirtürlü soru var ve en büyük problem iş bulma.Ben meslek cıkışlıyım elektrönik devre kart tamir parçalama toplama yeni fikirler küçüklüğümden beri beni hep cezbeder bi şekilde bu üniye geldim ama mekatronik okuyabilecekken enerji sectim o ara günrş paneli doğa ya saygı olaylarıyla cok ilgiliydim çekici geldi cünkü daha temiz yasamak istedim benden soraki nesil vay ben dedemin taa demesin diye daha temiz gelecek için bu bölümü yazdım .Devlet kurumlarında fabrikalarda enerji mühendisi bulundurma zorunlulugu var gibi bi post okumustum ona dayanarak söylüyorum.Ama istesem mekatroniğe de geçerim seneye .İki bölüm de cekici geliyo bana sonucta içinde elektrik elektronik var .Sizce hangisinde hada başarılı olurum hangisinde daha cok yükselme iş bulma imkanım var görüşlerinizi paylasırsanız teşekkür ederim :))

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
210
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Kişisel olarak görüşüm mekatronik mühendisliğinden yana şuan piyasanın robotlaşma yada otomasyon temeline kurulmasına bakacak olursak mekatronik mühendisliği daha yakın bir karar gibi.

Enerji sistemi mühendisliğine taş atamam elbette ama Türkiye'de alternatif enerji sistemlerinin yayılma hızı düşünüldüğünde sanırım mekatronik mühendisliğine göre iş olanakları birazcık sıkıntılı olabilir.

Yinede bir enerji sistemleri okuyan yada bu mesleği icra eden birinden bu konu hakkında bilgi almak daha doğru olur.

Not: Mekatronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim :D

webber47

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
Öğrenci
enerji sistemlerinin geleceği parlak ama piyasanın alışması için biraz daha zamana
ihtiyaç var genelde enerji işleri için elektrik muhendisi alıyorlar ama iş bulursun sonuçta makine ve elektrik bilgin olacak mekatroniğe gelince şuan çok tutulan bi bolum fakat ülkemizi baz alırsak şuan mekatronik mühendisi olarak çalışmak zor çünkü otomasyon üreten şirket çok az onlar da elektrik ve bilgisayar mühendisi alıyor ama dediğim gibi iş bulursun yine bir çok alanı kapsadığı için yani enerji sistemleri ve mekatronik mezun larının ülkemizde yaptığı iş hemen hemen aynı

Hüseyin55

Enerji Sistemleri Mühendisliği
MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
Fırat Üniversitesi
Ülkemiz baya geride kalmış olsada yenilenebilir enerji kaynaklarına hızla geçiş var ve tüm dünyada buna geçiş var iş imkanı sınırsız enerjisiz dünya olmaz insanlık suan için enerji en önemli elektrik için harcanıyor ve elektriksiz düşünülemez

Yukarı Alt