Fizik Mühendisliği'nde iş imkanı ortalama bir öğrenci için ne kadardır?

Ne yapmalıyım?

• Seçmen sayısı
    3

Inventor

MB Üyesi
Tepkiler
7
Meslek
Öğrenci
Üniv
...
Merhaba öncelikle!
Ben bu sene lise 2 ye geçtim. Fizik ve matematiği( özellikle fizik ve mühendislik bilgisi edinmeyi çok seviyorum).
Hatta kendi projelerim bile var ciddiye alınabilecek. Benim sorumun amacı ailemin içini rahatlatmak.
Ben İTÜ Fizik Mühendisliğini çok istiyorum ama ailem biraz endişeli "iş" bulma konusunda sıkıntı çekersin diye.
Benim ise iş hiç umurumda değil benim tek istediğim "bilgi" ve o bilgiyi uygun imkanlar doğrultusunda kullanmak.
Sorum şu: Fizik Mühendisliği'nde iş imkanı ortalama bir öğrenci için ne kadardır?
NOT: Amacım ortalama olup "sıradan" bir insan olmak değil, bunu belirtmek istedim.
Cevap verirseniz çok mutlu olurum :)

ahmethavuz

MB Üyesi
Tepkiler
2
Meslek
Makina Mühendisi
Üniv
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Fizik mühendisliği aslında geniş iş imkanlarına sahip bir bölüm fakat Türkiye koşullarında dünyanın geri kalanına kıyasla daha az imkan var. Bildiğim kadarıyla da firma büyüklüğü, maaş, iş niteliği olarak da dezavantajları olabiliyor bu imkanların, bu açıdan ortalama bir öğrenci için pek fazla imkan yok gibi duruyor (fakat zaten artık bu durum çoğu bölüm için böyle). Lakin eğer istediğin gibi İTÜ'yü kazanıp orada okursan zaten ortalamanın bir tık üstüne çıkmış oluyorsun, ayrıca bölüm konularını bu kadar seviyorsan başarılı bir öğrenci olmaman için önünde hiçbir engel yok, zaten başarılı bir öğrenci de akademisyenlikten tut proje mühendisliğine kadar bir çok şekilde görev alabilir. Bence bu konuda ailenin de senin de için rahat olsun.

Yukarı Alt