Hayaller vs Hayatlar

MeinHerzBrennt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhabalar. Tercih dönemindeki çoğu arkadaşım gibi buhran içindeyim. Fakat benim derdim biraz daha farklı. Lütfen bana bir yol gösterin, bir öneride bulunun.
22 yaşımdayım, 2 yıllık iş güvenliği bölümünü bitirdim. Ama her zaman makine mühendisliği okumak istemiştim. 2 kez mezuna kalıp sayısal barajını geçemedim (meslek lisesi çıkışlıyım ve temelim yok. Mezuna kaldığımda da istikrarlı çalışmadım) Bu yılki sınavdan çok ümitliydim,zaten çok yüksek bir hedefim yoktu 220bine girsem yeterli diyordum ve gireceğime inanıyordum fakat olmadı... Yine 2 puanla barajı geçememişim ve evet geçen yıl da düzgün çalışmadım. Sürekli bir erteleme hastalığı içindeyim.
Bu yılki tyt puanımla tıbbi laborantlığa yerleşebiliyorum ve ailem o bölüme gidip, daha sonra hemşireliğe tamamlamamı istiyor (daha fazla zaman kaybetmemem için).Hemşirelik iyi güzel, maddi anlamda mühendislikten daha garanti bir bölüm ama ben mühendis olmak istiyorum. Yazılım öğrenmek,dil öğrenmek, araştırmalar yapmak, laboratuvara girmek vs... Kendimi hep o şekilde hayal ediyorum. Hemşirelik içime sinmiyor. Ama bir sene daha kaybedip mühendislik kazanıp okusam, 27 yaşımda mezun olup işsiz kalırsam hem kendim hem ailem çok üzülür. Ailemin durumu çok iyi değil, hayatım adına her ne yapacaksam kendim yapmak zorundayım. Bu yüzden maddi kaygılar beni hemşireliğe yöneltirken, hayallerim de bir sene doğru düzgün tekrar hazırlan ve mühendis ol diyor. Bana ne önerirsiniz? Yerimde olsaydınız ne yapardınız? Çok mutsuzum, artık yaşım 22 olduğu için çevremde kiminle bu konuyu konuşmaya çalışsam "hayal kurmayı bırak gerçekten istesen o kadar zaman çalışır kazanırdın,artık kendini garantiye al" diyor. Bu yüzden daha objektif insanlara danışmak istedim. Desteğinize ihtiyacım var, ne yapmalıyım...?

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Hayalindeki ne ise onu yap derim.
Gerisi hava civadir.

Bu vidyoyu izlemeni tavsiye ederim: Ahmet Şerif İzgören - Avucunuzdaki Kelebek Full

Ve ekdeki (asagidaki) "Mutlu bir yasamin sirri nedir.pdf" okumani tavsiye ederim.

Mutluluklar dilerim sana hayatinda.

Dosyalar

Konu sahibi
Konu sahibi
M

MeinHerzBrennt

MB Üyesi
Tepkiler
0
Hayalindeki ne ise onu yap derim.
Gerisi hava civadir.

Bu vidyoyu izlemeni tavsiye ederim: Ahmet Şerif İzgören - Avucunuzdaki Kelebek Full

Ve ekdeki (asagidaki) "Mutlu bir yasamin sirri nedir.pdf" okumani tavsiye ederim.

Mutluluklar dilerim sana hayatinda.
Seçkin bey merhaba. Çok teşekkür ederim cevabınız ve umut veren önerileriniz için. Şimdi hemen videoyu izleyip yazıyı da okuyacağım. Mühendislik için yaratıldığımı düşünüyorum, ben de bunun peşinden gideceğim. Çok sağolun...

Yukarı Alt