Herkes beni mühendislikten soğutmaya çalışıyor :(

Konu, 'Üniversite Tercih Rehberi' kısmında senna tarafından paylaşıldı.

 1. senna

  senna MB Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Merhabalar! Lys sonuçları açıklandığından beri evde fırtınalar kopuyor, mf4 sıralamam 4066 mf3 de 3970. Sınav için çalışmaya başladığımdan beri bilgisayar veya endüstri mühendisliği istedim bunun için çalıştım hep ama şimdi aldığım puana bile hiç sevinemedim. Çünkü ailem akrabalarım akrabalarımın tanıdıkları herkes bana kız olduğum için tıp yazdırmaya çalışıyor. Hepsi sanki bu ülkeden doktorlardan başka herkes karın tokluğuna yaşıyor sanıyor. Kendim çok araştırmış olmama rağmen ben artık kendimden şüphe etmeye başladım ve bu forumu buldum. Sevgili abilerim ablalarım, boğaziçine itüye odtüye girip üniversiteyi adam akıllı bitirdikten sonra gerçekten asgari ücrete mi tabi olacağım? ömür boyu görebileceğim en büyük miktar 4-5 bin mi olacak? kadın bir mühendis olarak hor mu görüleceğim, beni işe almayacaklar mı, çalıştığım yerde sadece bir avuç kadın olup çok mu sıkılacağız yoksa biz de mi erkeğe dönüşeceğiz? Bu yazdıklarım size komik gelebilir ama insanlar bana bunları söyleyip duruyor tabi bu insanlarin hiçbiri mühendis değil... Ben de konuşacak kimseyi bulamadım ve buraya yazmaya karar verdim. Bana hangi üniversiteyi tercih etmem gerektiğini, okurken kendimi geliştirmek adına ne gibi şeyler yapabileceğimi, eğer çabalarsam bir kadın olarak da mühendislikte tutunabileceğimi söyleyebilir misiniz? Bence 3 bin lira bile kötü değil ama herkesin gözünü para bürümüş sanki her doktor 10bin lira üzeri maaş alıyor ki alan alsın ben her gün mutsuz mutsuz hastaneye giderken napayım parayı... Buraya oldukça içimi döktüm okuduğunuz için teşekkürler şimdiden :)
   
  • Beğen Beğen x 1
 2. trkpln2

  trkpln2 MB Üyesi

  Kayıt:
  24 Haziran 2017
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  1
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  okul bitince iş sıkıntısı bütün mühendisliklerin ortak kaderi sanırım ve en net sonucu mezun olmadan bilemeyeceğiz gibi.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Hcktan

  Hcktan MB Üyesi

  Kayıt:
  28 Nisan 2017
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +1 / 0 / -0
  Bende bu sıralar çok fazla aynı sorunları yaşıyorum sınava benim icin bir sene var ama arastirmaya basladim, etrafimdaki insanlar su aralar tercih doneminde cok dusunuyorlar diye ne kadar erken o kadar iyi diye dusundum bende. Turkiyeyi cok bilemem ama belki fikir olabilir diye gecenlerde youtube da rastladigim bir iki sayfayi onerebilirim. Selman Kahya ve Levent sapci. Umarim biraz fikir edinebilirsin. Ailem surekli tip olarak soyleniyor, maas ornekleri veriyor. Orasi ayri bir konu ama bence kadin muhendis olarak bakmak cok sacma, herkes istedigi ve sevdigi meslegi yapabilir. Kadindan da muhendis olur bence hatta en iyisi bile olur. Gonlune gore olmasi dilegiyle.
   
  • Dostça Dostça x 1
 4. Gökhan Ak

  Gökhan Ak Yetkili Kişi Kulüp Başkanı

  Kayıt:
  3 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  13
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +20 / 0 / -0
  Üniversite:
  Kocaeli Üniversitesi
  Merhaba @senna

  Kesinlikle hayallerinin peşinden gitmeni tavsiye ederek başlamak istiyorum. Ailen okumayacak bu bölümü sen okuyacaksın, ilerde bir gün belirtmiş olduğun gibi sıkıla bunala hasta tedavi edecek isen hiç etme daha iyi. Bu konuda aşağıdaki linki okuyabilirsin, ayrıca kesinlikle bir avuç kadın olacak mıyız ya da hor görülecek miyiz tarzında düşünme. Para konusuna gelecek olursak sıralamandan dolayı zaten iyi bir üniversiteye gideceğini varsayarsak oradan mezun olduğunda(kendine hiç bir şey katmadığını üniversite zamanlarını bomboş geçirdiğini ele alarak) mühendisliğine bağlı olarak tahminimce 2-3 lira civarı bir şey ile başlayabilirsin. Eğer okurken kendini geliştirir, hatta ve hatta okurken çalışırsan mezun olmadan asgari ücret alıyor olursun ve mezun olduğunda 4-5 civarı bir şey ile işe başlayabilirsin. Bunlar zor şeyler değil. Ayrıca mühendislikte gerçekten işini iyi yapıyorsan çok kısa sürede yüksek zamlar alabiliyorsun. Okey dediğin gibi doktorlukta işsizlik diye bir şey yok. Mezun olduğunda direk acilde işe başlayıp ayda 6-7 gün çalışıp 5-6 lira para alabiliyorsun ama mühendislikte olay kendini geliştirmekle alakalı. Kendini ne kadar fazla geliştirirsen o kadar ücretin artıyor. Birden fazla yabancı dil bunların artıları mesela. Umarım kendi tercihin olur, aileni ve diğer insanları dinlemeden hayallerinin peşinde koşabilirsin. Günümüzde bir çok insan ailesinin zoruyla üniversiteye gidiyor, buna 4 tane yakın tıpçı arkadaşlarımda dahil. Tıp okumak istiyorsan da lütfen bunu da iyi araştır. Olmak istediğin mühendisliği de iyi araştırmanı rica ediyorum.

  Üniversite Tercihleri ve Üniversite - Mühendis Beyinler
   
  • Dostça Dostça x 1
 5. Oğuzhan Mallı

  Oğuzhan Mallı Yetkili Kişi Genel Yönetici

  Kayıt:
  6 Şubat 2015
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  414
  Meslek:
  Nükleer ve Atom Mühendisi
  En İyi Cevap:
  11
  Değerlendiriler:
  +519 / 5 / -1
  Üniversite:
  MEPhI, KTÜ
  1- Bu aralar kimseyi dinlemeyin derler ama mutlaka kulak ardı etmeyin. Herkesi dinleyin ve kafanızda analiz edin. Elinize bir kağıt kalem alın; sağa tıp, sola mühendislik yazın. Kendinize sorular sorun. Hangisini istiyorum? Hangisinin iş durumu iyi. Hangisinin okuması kolay. Hangisinin önü açık vs vs. Hangi taraf baskın duruyorsa onu seçiniz. Mutlaka istediğiniz meslek olsun. İstemediğiniz meslek hayatınızı işkenceye döndürebilir.

  2- Mühendisliklerde bayanların hor görülmesi. Bence tamamen tutarsız. Aslında erkeklere göre avantajlıdırlar. Her zaman 1-0 öndedirler. Çoğu şirkette öncelik bayan mühendislerindir. Bayanlar erkeklere göre daha disiplinlidirler. Mühendislik ise disiplin ve azim gerektiren bir branştır. Örnekler çoğaltılabilir.

  3- Maaş durumu. Puanınız fena değil. Buda başarılı bir öğrenci olduğunuzu gösterir. Öğrencilik zamanınızda üniversiteyi sadece bitirmek, diploma almak için değil de, gerçekten bir şeyler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için kullanırsanız, siz işi değil; iş sizi arar :) 4k 5k ile işe başlar yıllar geçtikçe geometrik şekilde artar. Önerim mutlaka kendi işinizi kurmaya çalışmanız.

  Şuan yakınan insanlar üniversiteye sadece diploma almak için giden insanlar. Dersleri zar zor geçip, sektörü hakkında sıfır bilgisi olanı kimse almaz. Alsa bile düşük maaş ile ayak işlerine baktırır.

  4- Bayanlar için şu mühendislikler en uygun olanları: Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, gıda mühendisliği, endüstri mühendisliği. Çoğaltılabilir. En popüler olanları yazdım.

  5- ODTÜ sanırım tutuyor. Şimdiden hayırlı olsun.

  Blog kısmında kendini geliştirme yazıları da mevcut. Bunlara da göz atabilirsin.
   
  • Dostça Dostça x 2
  • Komik Komik x 1
 6. senna

  senna MB Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Çok teşekkür ederim sizlerden böyle şeyler duymak gerçekten iyi oldu, tıptan başka çaremin kalmadığını düşünmeye başlamıştım hocalarım ve akrabalarım da sağ olsun. Bir günümü hastanede bir doktorun yanında geçirip karar vereceğim, ben de endüstri veya bilgisayar yazmayı düşünüyordum çok sağ olun :):rolleyes:
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. MustafaCyr

  MustafaCyr MB Üyesi

  Kayıt:
  16 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  2
  Meslek:
  Öğrenci
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  Erciyes Üniversitesi
  Bende bu yıl benzer şeyleri yaşıyorum ama bu dünyada herşey para değildir bece 10 bin tl maaş alacağınıza 5 bin t maaş alın ama evinize huzurlu dönün. İş hayatı , ev hayatını da etkiler aile huzurunuda etkiler. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN
   
  • Beğen Beğen x 1
 8. Crocs

  Crocs MB Üyesi

  Kayıt:
  30 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  9
  En İyi Cevap:
  1
  Değerlendiriler:
  +12 / 0 / -2
  Üniversite:
  YTÜ
  tıp ve mühendislik benzer dallar değil pek. Yapamayacağın mesleğe hiç bulaşma. Tıp yapamam diyorsan girme. Her gün pişman olacağına keşke diyeceğine bildiğin yoldan git. Kimya mühendisi olma ama. Kız mesleği diye tanıtılırsa inanma gayet pis bir meslek. Gelecek yazılım bilgisayar tarzı işlerde var doğrudur. Alternatif olarak diş hekimliği, eczacılık düşünebilirsin tıbba yakın. Bunlar da iyi kazandıran becerikli olman durumunda ve eğer seversen rahat edebileceğin meslekler.
   
  • Beğen Beğen x 1
 9. Deduska

  Deduska MB Üyesi

  Kayıt:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  125
  Meslek:
  Developer
  En İyi Cevap:
  9
  Değerlendiriler:
  +153 / 1 / -0
  Şimdi herkes böyle der ve onlara hak veriyorum(Yanlış yaptıkları tabi) ama aslında ne kadar yanlış yapıyor olsalar da seni düşünüyor. Hak vermemin yanı bu, yanlış olsa da seni sevdikleri için müdahale etme ihtiyacı hissediyorlar. Tabi ki böyle tavsiye de bulunmak yerine seninle oturup bu konuyu tartışmaları daha doğru olur. Sen hiç saygında kusur etme ve al karşına derdini anlat. Onlara da neden böyle istediklerini sor. Senin istediğin bölümü neden istemediklerini sor. Ama istediğin bölümü araştır ve karşılarına öyle çık. Unutma onlar seni sevdiklerinden böyle yapıyorlar :)

  Bu konuda ikna edemezsin, ülkemizde daha mühendislik kavramı tam oturmadı. Oturmadı derken, iyi mühendislerimiz var ama hani halk bu konuda daha bilinçlendirilmeli.

  Sakın bu hataları yapma şuan geleceğine karar veriyorsun. Sadece yapman gereken araştırmalarına sadık kalman ve bu konuyu onlarla konuşman. Ortak karar verin. Bu hatalar seni iş hayatında da etkiler. Şimdiden alıştırma kendini. Otur ailenle konuş karar verin, seçtiğin bölümde kendini ispatlar isen seni kabullenecekler aksi takdirde onların dediğini yapmadığın için sürekli böyle gider. :)

  Ben Nişantaşı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim, bak okulum daha bitmemiş. Son 1 ay kaldı ama 1,5 yıldır çalışıyorum. Şuan öğrenci olmama rağmen bahsettiğin paradan fazla alıyorum. Aramızda kalsın kimse bilmesin :) Bu konuda arkadaşlara defalarca yazdım rahat olun. Maaşınızı bilginiz belirler siz değil. İşini ne kadar iyi yaparsan o kadar iyi kazanırsın.

  Bence bunları düşünerek zaman kaybetmişsin. Rahat ol. :) Zaman en değerli kavram. Düşünme böyle şeyleri. İyi yapmışsın yazarak.

  Eğer mühendis olmak istiyorsan teknik bir üniversite en doğrusu olur ama net bir üniversite konusunda sen kararını vereceksin. Ben bir yazılımcıyım ve ilk algoritmayı bir kadın başardı. Olur neden olmasın.

  :) Ben teşekkür ederim, bu konuda bizlere yazdığın için. Umarım yardımcı olmuşuzdur.

  Unutma aile=herşey hiçbirini kırmadan bir yolunu bul. ;)
  Başarılar.
   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2017
  • Dostça Dostça x 2
 10. Ayşegül Özçelik

  Ayşegül Özçelik MB Üyesi

  Kayıt:
  16 Eylül 2016
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  5
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +6 / 2 / -0
  Üniversite:
  Hacettepe
  Eğer istiyorsan yapmalısın insanlar her şeyi konusuyor ama yapacak olan sensin kalbin ve beynin neyi hakli ve mantıklı buluyorsa o yoldan git ayrıca kadın muhendis olmak bir ayrıcalıktır..;)
   
 11. Alucard

  Alucard MB Üyesi

  Kayıt:
  9 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +0 / 0 / -0
  Üniversite:
  Çankaya Üniversitesi
  Merhaba, nereyi kazandınız acaba? :)