İlk dokunmatik ekran prototipi 1982

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Kayıt
6 Şubat 2015
Mesajlar
535
Tepkiler
421
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhabalar, hareketli resmi Наука и Техника adlı bir siteden aldım. Verilen bilgilere göre kişinin dokunduğu ekran, ilk dokunmatik ekran prototipidir. İnternetten biraz araştırma yaptım ve şu bilgilere ulaştım. Dokunmatik ekran teknolojisinin icadı Dr. Sam Hurst’un Kentucky Üniversitesinde ders verdiği 1971 yılına dayanıyor imiş.

İki mezun öğrencinin grafik çizgilerinde koordinatları elleriyle hesaplamaları ve bunun 2 ay kadar bir süre alması gibi bir sorunla karşılaşmalarıyla, Dr. Hurst elektronik grafik koordinat hesaplama sistemi dizaynına ağırlık vermiş. Bu dizayn daha sonra Elograph, elektronik grafik aleti haline gelmiş ve Kentucky Üniversitesi Araştırma Kuruluşu tarafından patent alınmış.

Şirket: Dr. Hurst ve hisse sahibi diğer 9 kişi Elographics Inc.’ i Mart 1971 yılında kurdular. Elograph dokunmatik ekranlı bir monitör değildi ancak bunun bir bakıma öncüsüydü. Elograph’ta polar koordinat teknolojisinin kullanılmasıyla, Elographics AccuTouch adı verilen ve dokunularak aktive edilen bir algılayıcı geliştirdi. Bu da 1977 yılında dokunmatik ekran haline geldi.

Elographics AccuTouch teknolojisini 1982 yılında tanıttı. Böylece dokunmatik ekran halk tarafından bilinmeye başladı.

GİF'in yüklemesi biraz uzun sürebilir internet hızınıza göre.


İlk dokunmatik ekran prototipi.gif
 
Yukarı Alt