İnşaat mühendislerine soru

Halilonur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Benim bir sorum olacaktı oturdugum bina 30 senelik bina balkonunda çatlak var ve de egrilik var Binamız girisle beraber 5 kat bende 5 katta oturuyorum balkon düşer mi yani yıkılır mi

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
İnşaat mühendisi olmamak ve sadece kişisel yorumumu bildirmek isterim ki durumu gösteren bir resim , yapılmamış bir ölçüm ( kullanılan malzeme demir çimento kum vb gibi materyal bilgisi olmadan ) zemin etüdü bilgisi vb gibi değer bilgilerine sahip olmadan yorum yapmak FALCILIK tan öte gidemez diye düşünüyorum. Lakin hayal gücümüzü çalıştırarak zeminin çok oynak hatta geçmişinde su yatağı olduğunu kumun deniz kumu demirin 14'lük yerine 8 lik kullanıldığını sıva ve diğer kaplama işlerinin tamamen bilinçsizce yapıldığını varsayarak olası bir kuvvet uygulandığında veya 4.0 lık bir deprem veya yakın çevrede yapılan kazıdan gelen titreşimler lle balkonun düşebileceğini öngörebiliriz.

Bu tamamen şahsi yorumum olup KESİN GARANTİ gibi ibareler kullanamam... Yurdum insanına bu soruyu sorduğunu farz ederekte şöyle bir cevap sunayım ALLAH BİLİR KADERDE VARSA YAPACAK BİRŞEY YOK ALLAH KORUSUN , veleadalin amin...

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Merhaba ,

Hocam ben daha büyük çatlak vs bekliyordum binanın yapılışını mazisini bilmem ama benim evin balkonu bundan daha büyük çatlak ve yarıklarla dolu , büyük deprem geçeli neredeyse 20 yıl oldu hala balkon zemine inmedi , bence ( yineliyorum inşaat mühendisi değilim çoban sülü say beni ) bu resimlerde yer alan durum sana ciddi bir risk teşkil etmez. Ama olurda bu mesajı okuduktan sonra veya önce düşerse bana kızma , ama görüntülere göre çok tedirgin olmaya gerek yok diye düşünüyorum..

Konu sahibi
Konu sahibi
H

Halilonur

MB Üyesi
Tepkiler
0
Eyvallah kardes sağolasın arada çat cut ses geliyor bir de ana cadde üstünde ağır vasıta gecince titreşim oluyor ondan insan ister istemez tedirgin oluyor içimi rahatlattin tsk ederim kardes

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Rica ederim , müsait bir zamanda benim balkonun resmini çekeyim burada ileteyim göreceksin ki " aga bizimki parmağa batmış kıymıkmış herif resmen bomba üzerinde yaşayıp gidiyor.:D

Yukarı Alt