İnşaat Mühendisliği mi Makina Mühendisliği mi?

Mutlumuhendis

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Lisedeyim
İkisi arasında cok gidip geliyorum iş alanından cok okumaktan zevk alacağım bir muhendislik istiyorum acıkcası. Ne önerirsiniz

Seçkin Şenol

Özel Üye
Tepkiler
73
Meslek
Elektr./Elektronik Mühendisi & Software Developer
Üniv
Elektr./Elektronik Mühendisi
Ikiside Türkiye'de gecerli dallar bence.
Gönlünden ne geciyorsa onu oku derim :).
Basarilar.

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
öncelikle ben gecen sene lys ye girdim 32 bin yaptım.tercih doneminde bilgisayar yazmayı düşünüyordum.sonra iş olanakları yuzunden vazgeçtim ve 1 sene uzattım sanırım bu senede aynı sıralamayı yaptım.aklımda suan makina ve inşaat mühendisliği var(makinayı daha cok istiyorum.).sizce hangisini secmeliyim,iş olanakları nasıl,ünivesite nasıl etkiler,yabancı dil bilmemiz bize katkısı ulkeden ulkeye degişir mi,son olarak makina muhendisliğinde robot yapma gibi bir şey var mı :-D

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Kariyer.net benzeri iş arama sitelerine girerek makine mühendisleri ve inşaat mühendislerinin hangi firmalarda hangi pozisyonlar için arandığını inceleyebilirsin. Firmaların mühendisten neler beklediğinide öğrenebilirsin. Makine mi inşaat mı, sorduğun soru çok genel ve yüzeysel olduğu için cevap vermek çok zor. Robot konusu, robotlar mekanik, elektronik ve yazılım kısımlarından oluşur. Makine mühendisliğinde robot mekaniği vardır.

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
Sorularınızı özelleştiriseniz cevaba ulaşmanız basitleşir. Neyin iş imkanı nasıldır. şu konuda uzmanlaşmış mühendisin Türkiyede iş imkanları nasıldır derseniz yorum yapmak kolaylaşır. Genel olarak inşaat mühendisleri statik ve şantiye yönetiminde, makine mühendisleri imalat sanayii alanında çalışırlar.

james lea

MB Üyesi
Tepkiler
10
üniversiteden yeni mezun olan bir makine mühendisi ingilizce bilmeden iş bulma ihtimali var mıdır?eğer ingilizce biliyorsa iş bulma ihtimalini artırır mı(turkiyede)?

sz2003

MB Üyesi
Tepkiler
9
İş bulabilir. Ama bulduğu iş kişiyi tatmin etmeyebilir. Yeni mezun olarak Türkiyenin önde gelen firmalarının iş ilanlarına başvurursanız ingilizce bilmediğiniz için hemen elenirsiniz.Kendini geliştirmek burada başlar. Ben Türkçe eğitim veren üniversiteden mezun olmadan önce C1 seviyesinde ingilizce öğrenebilirim de diyebilirsiniz. AYrıca okulda dereceniz varsa bu sizi bir adım ileri götürebilir. Türkiyede modern mühendislik konularında yapılmış çalışmalar, yazılmış kitaplar ve kaynaklar çok çok sınırlıdır. Bir konuda çağdaş bilgilere ulaşmak isteyen mühendisin ingilizce almanca bilmesi gerekir. Yani ingilizce bilmeyen mühendisin kendini geliştirmesi Türkçe kaynaklar ve ülke içi tecrübe aktarımı ile sınırlıdır. Ülkemizde malum, batı ürünlerini taklit üzerine imalat sanayii kurmuştur. Üretilen makineler, otomobiller ve sistemler özgün değildir. Ya yabancı lisanlıdır ya da kopyadır. Tabi bu arada mekanik tesisat alanında çalışan makine mühendisleri ve özellikle küçük hacimli işlerde çok fazla ingilizce ihyiyacı duymazlar. İnşaat için pek birşey söyleyemeyeceğim fakat Ülke dışında inşaatlar yapan dev firmalarımız var ve bunlar mühendislerinin yabancı dil bilmesini isterler.

Tepkiler
23
Üniv
İTÜ
İkisi arasında cok gidip geliyorum iş alanından cok okumaktan zevk alacağım bir muhendislik istiyorum acıkcası. Ne önerirsiniz
Bence makine mühendisliği. Çünkü makineden şantiye şefi olabilirsin inşaat olaylarına müdehalen oluyor. Mekanik tesisat havalandırma falan .
Kısaca makinede inşaat sektörüne geçebilirsin ama inşaattan makineye olmaz.

Okurken acı çekersin ama işin sonunda çok zevk alırsın =)

Yukarı Alt