Jidoka

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

jidoka.jpg

Jıdoka’yı bazıları otomasyon olarak adlandırır. Ancak asıl Türkçe karşılığı otonomasyondur. Otomasyon, bir işin operatörden bağımsız olarak makinelerle yürütülmesidir. Otonomasyon ise, yapılan işte oluşan veya oluşacak problemin tespiti, kontrolü veya her ikisi ansızın yapılan işlemler bütünüdür. Bu işlemi operatör, makine veya her ikisi de gerçekleştirebilir.

Jıdoka’nın asıl emeli, problemleri ortaya çıkarmaktır. Poka Yoke ile karıştırmamak gerekir. Bu işlemde imalat kalitesi arttırılır, hurda oranı ve dolayısıyla israf azalır. Verimlilik arttırılarak, Tam Vaktinde İmalatına uyum sağlanır.
Jıdokayı için alttaki uygulamalar yapılabilir.

• Hattı durdurma yetkisi operatöre verilmelidir.(anlık meseleleri büyümeden önlemek için)
  • Makinayı bir takım hataları öğretmek gerekir ve sensörler takılmalıdır.(fazla ısınma gibi…)
  • Operatörün yapacağı işlemler ile makinanın yapacağı işlemler ayrılmalıdır.
  • Makinalara ürettiği ürünü kontrol etme özelliği kazandırılmalıdır.
  • Operatörler giren ve çıkan ürünün doğruluğunu kontrol etmelidir.
  • Hata hatıranda operatör, hatanın kaynağını saptayarak giderilmesini sağlamalı ve bu yeterlilik kazandırılmalıdır.
  • Birden fazla makinanın idare ve kontrolü sağlanmalıdır.
Bu işlemin geliştirilmesi için firmanın şartlarına göre maddeler çeşitlendirilebilir. Emel problemi ortaya çıkarmak ve kök nedenini bulmaktır.

İsmail Şen

MB Üyesi
Tepkiler
4
Meslek
Proses Geliştirme ve İyileştirme Sorumlusu
paylaşımlarınızdan öğrendiğim bilgiler için teşekkürler.

Konu sahibi
Konu sahibi
Y. Hocaoğlu

Y. Hocaoğlu

İnstagram: yavuz_hocaoglu_
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
388
Meslek
Üretim Müdürü
Üniv
Yalın Üretim Uzmanı
Problem çıktığında kesinlikle makine durmalıdır. Yoksa kaliteci gelecek üretimci gelecek vardiya amiri gelecek vay anam vay parçalar çoktan hurda oldu bile.:D:D:D:D

Yukarı Alt