Kaçak Akım Koruma Şalteri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

FederalElektrik

Alçak Gerilim Şalt Ürünleri Üreticisi
MB Üyesi
Kayıt
29 Temmuz 2019
Mesajlar
22
Tepkiler
3
Yaş
27
Meslek
Alçak Gerilim Şalt Ürünleri Üreticisi
Üniv
Sakarya Üniversitesi
Merhabalar,
Elektrik üzerine yazılar yazarak alan ile ilgilenen insanları bilgilendirmek amacıyla teknik yazı dizileri tekrar sizlerle.

Yazı: Kaçak Akım Koruma Şalteri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
----------
1) Şalterin Çalışma Prensibi
Kaçak akım koruma şalteri seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta şalterin elektronik değil elektromekanik olmasıdır. Elektronik kaçak akım koruma şalterlerinin en önemli farkı koruma fonksiyonunun gerilime bağımlı olmasıdır. Gerilim değerinin belirli limitlerin dışına çıkması veya gerilimin kesilmesi durumunda elektronik kaçak akım koruma şalteri işlevsiz hale gelecek ve insan hayatı için tehlikeye sebebiyet verecektir. Bu bakımdan herhangi bir gerilime ihtiyaç duymayan elektromekanik kaçak akım koruma şalterlerinin kullanımı daha avantajlıdır. Elektromekanik kaçak akım koruma şalterlerinde elektronik kart olmadığından devrede oluşabilecek darbe gerilimlerine daha dayanıklıdırlar ve gerilim dalgalanmalarından etkilenmezler. Yardımcı gerilim olmadan ve nötr hattı kopukluğunda dahi koruma fonksiyonunu yerine getirebilirler. Otomatik sigortalar gibi herhangi bir termik – manyetik koruma yapmayıp sadece faz ve nötr hatlarından geçen akımlar arasındaki fark akımını (toprağa akan kaçak akımı) algılayarak devreyi açma görevini yerine getirmektedirler.

19812) Kutup Sayısı
Kullanılacak kaçak akım koruma şalteri seçiminde belirleyici olan ilk kriter kutup sayısıdır. Kaçak akım koruma şalterleri 2 veya 4 kutuplu olarak ikiye ayrılırlar. Monofaze şebekelerde 2 kutuplu ( 1 faz, 1 nötr) ve trifaze şebekelerde ise 4 kutuplu ( 3 faz, 1 nötr) kaçak akım koruma şalterleri tercih edilmektedir.

3) Kaçak Akım Koruma Şalterinin Kullanım Amacına Göre Hassasiyeti
Belirleyici olan 2. kriter ise kaçak akım koruma şalterinin hassasiyetinin saptanmasıdır. Kaçak akım koruma şalterlerinin hassasiyetleri yangın koruma ve hayat koruma olarak ikiye ayrılırlar. Yangın koruma hassasiyetindeki kaçak akım değeri 300 mA iken hayat koruma hassasiyetindeki kaçak akım değeri 30 mA’ dir. Yangın koruma için kullanılan kaçak akım koruma şalterleri olası izolasyon hataları ve buna benzer hataların neden olabileceği yangın çıkma riskine karşın endüstriyel tesislerde ve çok konutlu binaların girişinde kullanılırlar. Hayat koruma kaçak akım değerine sahip olan kaçak akım koruma şalterlerinin ise kullanım alanları genellikle tekli konutlar olmakla beraber makina ve tezgahlarda oluşabilecek izalasyon hatalarına karşı endüsttriyel tesislerde de kullanılırlar.

4) Nominal Akım Değeri
Kaçak akım koruma şalteri seçiminde belirleyici olan son kriter ise nominal akım değerinin belirlenmesidir. Kaçak akım koruma şalterlerinde standart nominal akım değeri; 25, 40, 63, 80, 100 ve 125 amperdir. Kaçak akım koruma şalterlerinin üzerinde belirtilen nominal akım değeri koruma düzeyi ile ilgili değildir. Bu nominal akım değeri ürünün sürekli olarak taşıyabileceği akım değerini göstermektedir .Nominal akım değeri seçimi kaçak akım koruma şalterinin kendisinden sonraki devreye göre değil, kendisinden önceki termik-manyetik koruma yapan devre kesiciye göre yapılmalıdır. En az kendinden önceki devre kesici ile aynı nominal akımda olmalı, yüksek nominal akımda seçilmesi ise daha uygun olacaktır.

Konu Etiketleri: kaçak akım koruma şalteri, bağlantı şeması, neden atar, çalışma prensibi, nasıl bağlanır, seçimi, seçerken, dikkat, nelere
 

dly

MB Üyesi
Kayıt
6 Ekim 2020
Mesajlar
2
Tepkiler
0
Yaş
22
Meslek
at mühendisi :)
Üniv
syis
Kaçak Akım Roleleri hakkında daha detaylı bilgi için ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
hizmeti sayesinde sizlerde elektirik ve elektronik kaynaklı kaza ve ölümlerin önüne geçerek işletmenizi iş sağlığı ve güvenliği açısından bir adım öne geçirin.
 
Yukarı Alt