Kimya Mühendisliği Hakkında Yorumlar

bilimkurgu

MB Üyesi
Tepkiler
1
Merhaba ,ben kimya,kimya mühendisliği,metalurji malzeme mühendisliği vs.. gibi bölümlerden birini okumak istiyorum okul puanımda pek iç açıcı gelmedi açıkçası ve iyi bir üniversitede okumak istiyorum kendi şehrim eskişehir olursa iyi olur bu yüzden kimya mühendisliği yada metalurji gelmeyebilir eğer ben kimya bölümü zayarsam +ingilizce üretim fabrikalarında iş bulmakta sıkıntı yaşarmıyım mühendis olmamanın ne gibi sıkıntılarını yaşarım , yüksek lisansımı kimya mühendisliği üzerine yaparsam bu açığı kapatabilirmiyim?
Şimdiden teşekkürler

egg

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
kimya mühendisliği
Üniv
hacettepe üniversitesi
üretim fabrikalarında iş bulabilirsin ama kimyager - kimya mühendisi ayrımını bilmen gerekir, aynı işi yapmıyorlar ama ortak çalışıyorlar ve olaya ingilizce katınca sen proses ya da dizayn öğrenmiş olmuyorsun. kimyagerler laboratuvar ortamında projelerini geliştiren bilim insanıdır, kimya mühendisleri bunu sanayiye uyarlayan mühendistir.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

buradan ders içeriklerini inceleyebilirsin (hatta biraz kurcalarsan anlatmaya çalıştığım iki mesleki ayrımı da görebilirsin), aldıkları derslere bakacak olursan aynı işi yapmaları mümkün değil ama ne yazık ki günümüz türkiyesinde her şey oluyor :D

kimya mühendisliği puanları son yıllarda epey düştü. düşüşüne aldanılmasın kazanılması kolay okunması bi o kadar zor bir bölüm aynı şekilde kimya bölümü de öyle.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

bilimkurgu

MB Üyesi
Tepkiler
1
üretim fabrikalarında iş bulabilirsin ama kimyager - kimya mühendisi ayrımını bilmen gerekir, aynı işi yapmıyorlar ama ortak çalışıyorlar ve olaya ingilizce katınca sen proses ya da dizayn öğrenmiş olmuyorsun. kimyagerler laboratuvar ortamında projelerini geliştiren bilim insanıdır, kimya mühendisleri bunu sanayiye uyarlayan mühendistir.

buradan ders içeriklerini inceleyebilirsin (hatta biraz kurcalarsan anlatmaya çalıştığım iki mesleki ayrımı da görebilirsin), aldıkları derslere bakacak olursan aynı işi yapmaları mümkün değil ama ne yazık ki günümüz türkiyesinde her şey oluyor :D

kimya mühendisliği puanları son yıllarda epey düştü. düşüşüne aldanılmasın kazanılması kolay okunması bi o kadar zor bir bölüm aynı şekilde kimya bölümü de öyle.
Anladım , piyasada kimya mezunlarıda iş bulabiliyor yani

egg

MB Üyesi
Tepkiler
5
Meslek
kimya mühendisliği
Üniv
hacettepe üniversitesi
şimdi NŞA da bulmaları gerekir, ama burası Türkiye. :D

Türkiye'de kimya sanayii düşününce pek de gelişmiş olduğumuz söylenemez, mezun ve sektörün ihtiyacı olan eleman sayısı da orantısız. iş bulma olayına garanti bakma iki dalda da mezuniyetten sonra sancılı bir dönem başlıyor ama eğer bir fark yaratırsan diğerlerinden (kendini çok geliştirmek, bilgisayara hakimlik; akıcı ingilizce üzerine+ 1 dil falan. olay sende bitiyor yani çok isteyerek,severek okursan her şey halloluyor) ya da dayın-abin varsa güzel yerlerde (bu kısım ne yazık ki) işin çoktan hazır oluyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

bilimkurgu

MB Üyesi
Tepkiler
1
şimdi NŞA da bulmaları gerekir, ama burası Türkiye. :D

Türkiye'de kimya sanayii düşününce pek de gelişmiş olduğumuz söylenemez, mezun ve sektörün ihtiyacı olan eleman sayısı da orantısız. iş bulma olayına garanti bakma iki dalda da mezuniyetten sonra sancılı bir dönem başlıyor ama eğer bir fark yaratırsan diğerlerinden (kendini çok geliştirmek, bilgisayara hakimlik; akıcı ingilizce üzerine+ 1 dil falan. olay sende bitiyor yani çok isteyerek,severek okursan her şey halloluyor) ya da dayın-abin varsa güzel yerlerde (bu kısım ne yazık ki) işin çoktan hazır oluyor.
Bir yakın akrabam istanbul abs alçı da kimya mühendisi olarak iyi bir konumda çalışıyor birazda bu yüzden düşünüyorum dediğiniz gibi mezun fazlalığı olunca sektörüde araştırmak istedim ,ilginiz için teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: egg
Yukarı Alt