Makine Müh. okurken çift anadal da Gemi Muh.

E8m9r8

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Makine Mühendisliği okurken çift anadal yapmak istiyorum. Gemi inşaati ve Gemi makineleri okumak istiyorum. Sizce nasil bir yol izlemem gerekli? Yapmam gereken önemli şeyler, dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Furkan Gümüş

Makine Yüksek Mühendisi
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
213
Meslek
Makine Yüksek Mühendisi
Üniv
KTÜ, Marmara Üniversitesi
Merhabalar,
Makina mühendisliği için çift anadal cidden çok yorucu olabiliyor. Sınıf uzatmayı göze alıyorsanız ve fazladan kendinizi yormak istiyorsanız almanızı tavsiye ederim. Çoğu zaman ders saatleri çakıştığından ikinci öğretim derslerine katılıyorsunuz veya ek sınıflar, alttan ders alanlar için açılmış sınıflara katılıyorsunuz. Kimse siz çift anadal yapıyorsunuz diye ayrıcalık yapmayacaktır. Ayrıca sınav saatleri çakıştığından bazı dersleri bütünlemeye kalarak verebiliyorsunuz. Eğer böyle bir şeyi cidden göze alıyorsanız veya böyle zor durumlara düşerseniz; en kolay çözümü Erasmus yaparak derslerinizi temizlemek. Bu işin en kolay yolu Erasmus'tur. Şunu da unutmayın çift anadal yaptığınızda belli bir not ortalaması ile devam etmek zorundasınız.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

E8m9r8

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Erasmus Projesini çok önemli buluyorum. Kaçırılmaması gereken bir avantajdır benim için. Ben bu zorlukta bana yardımcı olabilecek şeyleri araştırıyordum ki; sizde bana bu konuda gayet açıklayıcı ve yardımcı cevap verdiniz. Tekrar teşekkürler...

soyt

MB Üyesi
Tepkiler
6
Gemi ile ilgili belli bir amacın yoksa tavsiye etmem. Ben daha bu sene başında 4. sınıfta Gemi inşaatı ve gemi makinaları müh. bırakarak Makine müh. geçtim. Ki gemi müh. çok seviyordum ve fazlası ile bilgiliydim (hala ilgilenmekteyim). Furkan Bey'in dediklerine de katılıyorum fazla zorlar insanı. Gemi bölümü makina kadar zorlayabiliyor.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

E8m9r8

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi - Gemi yapımı alanı mezunuyum. Asıl isteğim gemi alanıdır. Benim düşüncem, makinenin bir dalına yönelmeden önce makineyi iyice tanımak. Makineyi tam anlamıyla tanıdıktan sonra gemi makinelerine yönelmek istiyorum. Gemicilikte makine üzerine çalışma planlarım var. Sizce böyle uygun olmaz mı?

soyt

MB Üyesi
Tepkiler
6
hangi üniversitede okuyorsun ? İTÜ'de mi. Gemi Hakkında iyi bir temelin var anlaşılan. Bn de gemi makinaları üzerine çalışmak istiyordum ama gemi inşaatı ve gemi makinaları müh. bu işin yapılmıcağını gördüm ve bu yüzden değiştirdim. Makina okuyorsan zaten MTU gibi bir şirkette çalışma olanağın daha fazla. Lakin Tersane de gemi makinları işi ile uğraşcam diyosan orası biraz karışık. Türk Tersanelerinde şöyle bir sistem var; Makinacılar makinayı üretir tersaneye gelir, eskiden çarkçı olanlar ustabaşı olarak tersanede iş yapıyorlardır onlar da makinayı line alır kurarlar, sonra mtu ararlar mtu makine mühendisi gönderir o çalıştırır. Gördüğün gibi Gemi mühendisinin olayla hiç bi alakası olmaz , nitekim okulda bile gemi makinaları ile ilgili yalnızca 1-2 ders veriliyor. Yandal düşün derim ama çift anadal yorar seni gereksiz yere

Son düzenleme:
Konu sahibi
Konu sahibi
E

E8m9r8

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Benim asıl hedeflerim doğrultusunda kendi iş yerimi açmak var. Gemi İmalatı Alanında bir şirketten bahsediyorum. Bünyesinde Gemi ile alakalı her dalda çalışabilecek olan kişiler olmalı. Ben ise gemi türleri için daha kullanışlı makineler (yeni makine) yapmak istiyorum. Alanımda farklı ve aranan kişi olmak hedefim..gemi projesi tasarlarken aynı zamanda geminin makinesi ile ilgilenmek, talepler doğrultusunda gerekli fonksiyonları makineye eklemek, müşteriyi bu alanda çekmek istiyorum. Gemi işinde en iyisi olabilmek adına böyle düşüncelerim var.

Dip not: Henüz ne okuyor ne çalışıyorum. Üniversite sınavına hazırlanıyorum.

soyt

MB Üyesi
Tepkiler
6
ya bu arada demin yazdığım yorum yanlış oldu. ben seni gemi müh okuyosun sanarak yazdım kafa karıştı. kusur bakma :) düzelttim yorumumu

soyt

MB Üyesi
Tepkiler
6
Açıkçası dediklerini Türkiyede yapamazsın yeteri kadar gelişmişlik yok. Yani tutup da baştan Makine tasarlayamazsın ki çok komplike ve zamanla yıllar içinde gelişmiş bir şey gemi makinları. Sanırım pek sektör görme fırsatın olmamış daha yenilikçi ve cüretkar düşünüyosun. Birinci tek bir yerde herşeyi yapamazsın gemi ile ilgili her dalda yapamazsın. Bunu yapan dünyada sayılı yapan yer var birisi Hyundai nin tersanesi (adamlar moturundan seperatörüne kadar neredeyse herşeyi kendisi yapıyor) ki onların kurulu olduğu alan türkiyedeki tüm tersanelerin kapladığı alandan fazladır. Her dalda çalışmak yerine zamanla ilerledikçe belli konular üzerine uzmanlaşmanı tavsiye ederim. Mesela ana makina yapmazsında bir sintine pompası yaparsın yenilikçi falan filan piyasadaki en iyi ürünü sen yaparsın.Böyle böyle gittikçe büyür yaptığın iş. Sen üniversiteye gidince görürsün ne demek istediğimi, stajlarla falan da kafanda daha çok şekillenir çoğu şey.

Konu sahibi
Konu sahibi
E

E8m9r8

MB Üyesi
Tepkiler
3
Meslek
Öğrenci
Dediklerinizi anlıyorum. Değerlendireceğim..Teşekkür ederim...

Yukarı Alt