Makineler çok yakında insan beyninden daha güçlü hale gelecek

Kemal Okur

Yetkili Kişi
Yönetici
Kayıt
7 Şubat 2015
Mesajlar
351
Tepkiler
207
Yaş
25
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Ne zaman insan beyniyle ilgili bir konuya girilse geliştirilebilecek hiçbir makinenin insan beynini geçmesinin mümkün olmadığından dem vurulur. Ancak söylenenlere bakılırsa önümüzdeki yıllarda insan beynine fark atan makineler görmeye başlayabiliriz.

Yahoo ve Alibaba gibi dünyaca ünlü şirketlerde pay sahibi olan Softbank’ın CEO’su Masayoshi Son, düzenlenen bir etkinlikte robot teknolojileri ve nesnelerin internetiyle ilgili
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
. Bilgisayarların son dönemlerde büyük bir yükseliş yaşadığına değinen Son, cihazların işlem gücünün büyük ölçüde arttığına dikkat çekti. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde makinelerin insan beyninden 1 milyon kat daha güçlü olacağını sözlerine ekledi. İnsanların ortalama 100 IQ’suna karşılık olarak ise makinelerin 10 bin IQ’ya ulaşacağı belirtildi.

fr-japan-innovation-year__01.jpg

Tabii zeka ve işlem gücünü birbirine karıştırmamak gerek. Makineler halen zekaya sahip değil ancak bilgileri işleme konusunda insan beyniyle yarışır hale gelmiş durumda. Örneğin geliştirilen algoritmaya bir otomobil gösterildiğinde bu otomobili oluşturan parçaların neler olduğunu hemen anlayabiliyor. Bu da otomobillerin yakın gelecekte çok daha güvenli hale getirilebileceğini gösteriyor.

makineler daha zeki.jpg

Robotların gelecekte ham beyin gücü açısından insanlardan daha iyi hale gelecek olmasından korkmamamız gerektiğini belirten Son, aksini üretmeye çalışmadıkça dost canlısı olacak olan robotların günlük hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracağını ifade ediyor.

Kaynak
log.com.tr/makineler-cok-yakinda-insan-beyninden-daha-guclu-hale-gelecek
 
Yukarı Alt