Marketten ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

gıda doktoru

MB Üyesi
Tepkiler
5
Tüketirken dikkat etmemiz gereken temel prensipleri paylaşacağım.

Marketten ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Etikette ve ambalajda ilk bakmamız gerekenler hakkında pratik bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Serkan Yazak

Yetkili Kişi
Yönetici
Tepkiler
63
Meslek
Makine Mühendisligi
Cevabini merakla bekledigim soru: "Marketten ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz?"

senolyldz20

Hitit üniversitesinde okuyan meraklı öğrenci
MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Öğrenci
Üniv
Hitit Üniversitesi
Sizi bilmem ama ben tarih ve üretici firmasına bakarım kaliteden daha çok öz yurdum mallarını tercih etmeye çalışırım. Yabancıları doyurduğumuz yeter artık dimi...

Konu sahibi
Konu sahibi
G

gıda doktoru

MB Üyesi
Tepkiler
5
Her ürün için farklı püf noktaları olmakla beraber ilk olarak en riskli gıda grupları arasında yer alan sebze konserveleri için kutuda azda olsa ezilme veya şekil bozukluğu varsa (ki indirime giren ürünlerde sıkça rastlanıyor bu duruma) almamalıyız.
Etiketleri okuma konusunda bilinçli olmak çok önemli. Örneğin tüketiciyi kandırmaya ya da başka bir ifade ile içlerini rahatlatmaya yönelik olan bir çok ifade var. "Koruyucu katkı maddesi içermez" sadece raf ömrünü doğrudan uzatan katkıların bulunmadığını ifade etmekle beraber diğer katkıları gayette içinde bulunduruyor
"tamamen bitkisel" margarinler için kullanılıyor sıkça, zaten margarinlerin hepsi normalde bitkisel kaynaklı yağlardan hazırlanır, bu durum bitkisel olan herşeyin sağlıklı olduğunu göstermiyor.
bunun gibi birçok örnek var. En kısa zamanda liste şeklinde yollamaya çalışacağım.
Yerli malı kullanımı konusuna bende katılıyorum.
onda da ismi yerli olup kazancı dış ülkelere olan firmalar mevcut

Deduska

MB Üyesi
Tepkiler
124
Meslek
Developer
Tavsiye Edilen Tüketim Tarihine ve mümkün ise plastik, naylon olmamasına dikkat ederim.

Rıfat DURGUT

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Uludağ üniversitesi
Marketten alınan ürünün ilk önce ambalaj sıkıntısı olup olmadığına bakılmalı zedelenmiş darbe almış veya bombaj (konservelerde şişme) yapmış ürünler alınmamalı eğer bu tür sorunlar yoksa ikinci aşama ururunun marketteki yeri ve bulunduğu ortam eğer güneş isigi almaması gereken bir ürün güneş ışığı alıyorsa o üründen uzak durun veya şarküteri bölümünde dolap yeteri kadar sogutmuyorsa almayın bunu dolabın sağ veya sol alt kısmında derecesinden anlayabilirsiniz bu tür sorunlar yok ise bakacağız şey son kullanma tarihidir. Eğer çok dikkatli iseniz ambalajın içindekiler kısmında hangi koruyucular kullanıldığına ve TGK (Türk gıda kodeksi ) ne ve İSO2001 uygunluğuna bakabilirsiniz böylelikle güvenilir bir şekilde aldığınız ürünü rahatça tüketebilirsiniz.

TCP-IP

Özel Üye
Tepkiler
27
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Üniv
Anadolu Üniversitesi
Her ürün için farklı püf noktaları olmakla beraber ilk olarak en riskli gıda grupları arasında yer alan sebze konserveleri için kutuda azda olsa ezilme veya şekil bozukluğu varsa (ki indirime giren ürünlerde sıkça rastlanıyor bu duruma) almamalıyız.
Etiketleri okuma konusunda bilinçli olmak çok önemli. Örneğin tüketiciyi kandırmaya ya da başka bir ifade ile içlerini rahatlatmaya yönelik olan bir çok ifade var. "Koruyucu katkı maddesi içermez" sadece raf ömrünü doğrudan uzatan katkıların bulunmadığını ifade etmekle beraber diğer katkıları gayette içinde bulunduruyor
"tamamen bitkisel" margarinler için kullanılıyor sıkça, zaten margarinlerin hepsi normalde bitkisel kaynaklı yağlardan hazırlanır, bu durum bitkisel olan herşeyin sağlıklı olduğunu göstermiyor.
bunun gibi birçok örnek var. En kısa zamanda liste şeklinde yollamaya çalışacağım.
Yerli malı kullanımı konusuna bende katılıyorum.
onda da ismi yerli olup kazancı dış ülkelere olan firmalar mevcut
Yanlışım varsa düzeltin , margarin plastik maddeden 1 molekül eksik bir yapıdadır yanlış mı hatırlıyorum ? Mümkünse marketten hiç bir şey almayın , kendiniz yapın ya da yapanları bulun verin parasını yaptırın güzel kardeşlerim.

Bakın ülkeninin cılkının çıkma başlangıcı ve dünya içinde geçerlidir HERŞEY AMBALAJA GİRMEYE BAŞLADIKTAN SONRA OLDU. Yıllarca sokakta süt satıldı içmedik mi içtik ÖLDÜK mü ?? Hayır , hile hurda su katma çamaşır sodası katmalar olmadı mı oldu tabi ama sen ilk gelen adamdan güğümle alırsan olur , ben kemerburgaza yakın yerde büyüdüm at arabasyla sebze meyve gelirdi nerede o tat güzellik sevgi saygı. Markete git BUZDOLABI heryer PERSONLELLER DAHİL....Kafayı kullanın be güzel kardeşlerim tanıdık bulmana gerek yok çoğumuzun arabası eşi dostu var git tarlanın yanında dur al2 ki,lo domates gir kümese al 9-10 yumurta hem o adam kazansın hem sen sağlıklı ye...

Mandıra Filozofunu izlemeyen varsa izlesin adam güzel film yapmış...

Yukarı Alt