Metalurji ve Malzeme müh hk.

kryptox

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Öğrenci
Üniv
osmangazi üniversitesi
Arkadaşlar metalurji ve malzeme mühendisi okul dersleri dışında ne yapmalı nasıl geliştirmeli kendisini ? Dil klişe örneği dışında mezun çalışan vs arkadaşlar gerçekten sağlıklı ve somut bir örnek verebilirler mi ? Çünkü sokaktaki insan bile kendini geliştirmek kısmını söylüyor ama kimse ne yapabileceğim konusunda örnek vermiyor

Kaan Eren Başar

MB Üyesi
Tepkiler
15
Meslek
Makine Mühendisliği Öğrenici 3 / 4
Üniv
Selçuk Üniversitesi
Merhaba staj sırasında metalurji ve malzeme mühendisi aynı zamanda kaynak mühendisi bir abim ile çalışma fırsatım oldu kendisi gayet iyi bir mühendisdi ve ondan gözlemlediğim bazı özellikler ile kendini bu yönde geliştirebilirsin öncelikle metalurji ve malzeme için genelde piyasada ısıl işlem,dökümhane vb imal usulleri ile kalite kontrol ekibi malzeme tayini gibi şartlarda iş fırsatı doğar kaynak mühendisliği yani lisans eğitiminin ardından alacağın ve ücreti pahalı olan fakat çelik konsrtüksiyon açısından çalışan her firmada iş imkanı bulunabilen bir meslek grubudur bunu araştırmanı tavsiye ederim 2.olarak teknik resim okuma çizim Cad programlarından solidworks,fusion360,ınventor,catia,siemens nx gibi eğer bu donanıma sahipsen firmalarda arana şartlardan genel olarak Ülkemizin kendini geliştir dediği gibi nerede kendine bir yol belirlemeni ve bu yolda neler ile karşılaşacağını ilerisi için hedeflerinin doğrultusunda gitmeni örneğin sıcak dövme teknolojisi,üretim metalurjisi veya ısıl işlem ile ilgili indüksiyon , sementasyon bunlar ile ilgili mi ilerleme sağlayacaksın bu alanlarda kendi içinde dediğim gibi dallara ayrılıyor ve malzeme bilginin orada konuşturman lazım araştırarak kendi ideallerine göre çalışacağın alanı belirlemen gerekebilir bunlar kendi fikirlerim inşallah yardımcı olur

AlperŞAŞAL

MB Üyesi
Tepkiler
18
Meslek
Kalite Mühendisi
Üniv
Dokuz Eylül Üniversitesi
Merhabalar,

Okurken TMMOB, TSE veya özel kuruluşların düzenlediği ISO 9001, IATF 16949, ISO 14001, ISO 45001 vb. eğitim programlarına katılabilirsin. İleride yalın üretim ve metot alanlarına da yönelirim diyorsan, 5S, Kaizen, Problem çözme teknikleri gibi eğitimlere katılabilirsin. Ayrıca 6 sigma yeşil kuşak eğitim programlarına göz atmanı tavsiye ederim. Kaynak mühendisliği de bir alternatif ancak mezun olduktan sonra üzerine yoğunlaşabileceğin bir alternatif. Ayrıca o alana yönelmen durumunda tahribatsız muayene (NDT) sertifikalarını da almanda yarar olacaktır. Ama öncelik senin ne istediğine karar vermen gerekiyor.

Yukarı Alt