Nükleer

Mert Güner

MB Üyesi
Tepkiler
1
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BAYBURT ÜNİVERSİTESI
Ben makine mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Mert Güner.Bundan yaklaşık 1-1.5 ay önce üniversitemizde myt konferansı oldu ve Atatürk üniversitesinden öğretmenler geldi.Orda bir hoca nükleer enerji tesislerinden bahsediyordu.Sunumunda bahsederken en büyük sorunlarımızdan biri rüzgar dedi.Bu sorunuda rüzgar kırıcıları ile engellemeye çalışıyoruz.Ancak rüzgarın santrale vurduğu taraf soğuk oluyorken diğer taraf aşırı ısınıyor buda verim kaybetmemize neden oluyor demişti.Aklıma şöyle bir fikir geldi… Eğer bi taraf soğuk diğer taraf aşırı ısınıyorsa o duvarların içine veya dış katmanına kademeli olarak soğutucu konulabilir mi?Ve bu soğutucular sayesinde duvarlardaki ısı dengesi sağlanmaz mı? Veya ısıyı eşit şekilde dağıtacak bir yalıtım sistemi geliştirilebilir mi? Ha tamam o soğutucular içinde ayrı elektrik lazım onun içinde güç lazım onuda şöyle giderebiliriz ee o bacadan çıkan gazıda yoğuşmada olduğu gibi kullanıp o soğutucuların enerjisi için kullanlmaz mı? Hem bu tesislerin soğutulması içinde su gerekiyor ve çoğu ülkede su yok toprakla soğutma var ancak onunda dejavantajları var bu yöntem daha etkili olmaz mı?

Furkan Bayram

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
69
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
Konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamakla birlikte söylediklerini mantıklı buluyorum.Konuya daha hakim olan arkadaşların yorumlarını merakla bekliyorum.

Yukarı Alt