Poisson Ratio

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Yıldız Teknik Üniversitesi
Arkadaşlar merhabalar,

Bir parça ile çekme testi yaptık. Bu test sonucundan çıkan verileri kullanarak poisson ratio'yu bulmam gerekiyor. Çekme testindeki verileri kullanarak poisson ratio'yu nasıl bulabilirim yardımcı olur musunuz?

Max Uzama Kuvvet - Max Uzama Gerilme - Max Uzama Yüzde - Kopma Kuvvet - Kopma Gerilme - Kopma Yüzde Uzama - Max Kuvvet - Max Gerilme - Max Yüzde Uzama gibi veriler mevcut.

Saygılarımla,

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
Profilinde Makine Mühendisi yazıyor, sende sorarsan bu soruyu !!! bir yıldızın eksilir..

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv

birx

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
BU
bilmemek ayıp değil ama öğrenci olduğunu yazabilirdin, 1.sınıf olduğunu anlıyoruz

Mukavemet dersinde göreceksiniz hesaplanmasını, poisson oranı = - (enine uzama oranı / boyuna uzama oranı) olarak belirlenir.
çekme kuvveti uygulandığında eksenel uzamalar ölçülür , ayrıca malzemenin izotrop olması gerekir
daha sonra gerilme ve E hesaplanabilir ve oranlama yapılarak poisson bulunur.

firmada veya yakınındaki bir makine müh. ile yapmanda fayda var, nettede mukavemet 1 notları arama yaparsan çok fazla hesaplanmış örnek bulabilirsin.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
nerede 1.sınıfta çekme testi yaptırılıyor 1.sıbıf falan değil.2.olarakta bilmemek ayıp değil ama en büyük ayıp hiç düşünmeden,araştırmadan dahi gelip direkt buraya yazman ki bu açık.sorduğunn soru biraz araştırılarak ,ki altyapının hiç olmadğı farzedersek elbette, öğrenilebilir.Hala bir yıldızın eksik bence ama bunun sebebi hazıra koşman,hiç araştırma yapmamandır.Naçizhane yorum.

Konu sahibi
Konu sahibi
lLouie

lLouie

MB Üyesi
Tepkiler
16
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
bilmemek ayıp değil ama öğrenci olduğunu yazabilirdin, 1.sınıf olduğunu anlıyoruz

Mukavemet dersinde göreceksiniz hesaplanmasını, poisson oranı = - (enine uzama oranı / boyuna uzama oranı) olarak belirlenir.
çekme kuvveti uygulandığında eksenel uzamalar ölçülür , ayrıca malzemenin izotrop olması gerekir
daha sonra gerilme ve E hesaplanabilir ve oranlama yapılarak poisson bulunur.

firmada veya yakınındaki bir makine müh. ile yapmanda fayda var, nettede mukavemet 1 notları arama yaparsan çok fazla hesaplanmış örnek bulabilirsin.
Teşekkürler cevabınız için zaten, bunlar nette yazan bilgiler. Yani merak etmeyin ben de biliyorum :) Amacım test üzerinde bulunan sonuçlar sonucunda nasıl elde edebilirim, bunu öğrenmekti. Sizlere sormadan önce zaten 10'larca araştırma yapıyorum bulamadığım zaman sizlere geliyorum.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

nerede 1.sınıfta çekme testi yaptırılıyor 1.sıbıf falan değil.2.olarakta bilmemek ayıp değil ama en büyük ayıp hiç düşünmeden,araştırmadan dahi gelip direkt buraya yazman ki bu açık.sorduğunn soru biraz araştırılarak ,ki altyapının hiç olmadğı farzedersek elbette, öğrenilebilir.Hala bir yıldızın eksik bence ama bunun sebebi hazıra koşman,hiç araştırma yapmamandır.Naçizhane yorum.
Araştırma yapmadığımı kim söyledi? Ben sizlere poisson oranı nasıl bulunur diye sormadım ki? Sorduğum şuydu, bir test var ve bu sonuçlar elde ediliyor, bu verileri kullanarak nasıl bulmalıyım diye. Bunu ilk hocama sordum ama o da bana araştırmamı istedi. Ben de araştırıp son olarak sizlere sordum, ama görmediğim yazı kalmadı.

Sizlerle şunu da paylaşayım, attığım hesaplamayı hocaya attım fakat test sonuçlarıyla poisson ratio hesaplamak mümkün değilmiş. Numune üzerindeki yanal daralma miktarını ölçmek lazımmış.

Saygılarımla,

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
poisson oranını neden kullandığımızı ve nasıl türetildiğini biliyor olsaydın ki mukavemet 1 konusudur bu eksenel,radyal veya yanal daralmanın asıl parametren olduğunu biliyor olman lazımdı.Demem de o zaten araştırmaya bile gerek yok poisson oranı ne formülü .ne vs diye düşünseydin bu bakar basit bir durumda tıkalı kalmazdın.Amacım küçümsemek vs değil sadece seni düşünmeye itmek.
Sevgilerimle.

Yukarı Alt