Saç Ekiminin Riskleri Var Mıdır?

eurozen

MB Üyesi
Kayıt
28 Haziran 2018
Mesajlar
2
Tepkiler
0
Yaş
38
Saç ekimi son yıllarda oldukça popüler ve tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu süreç içerisinde birçok kişi tedirginlik yaşayabiliyor. Risk faktörleri, saç ekimi yan etkileri gibi konular hakkında birçok kişinin tam olarak bilgisi bulunmadığı için bu operasyonu yaptırma konusunda arafta kalınabiliyor. Sizler için bu yazımızda saç ekiminin riskleri var mıdır, yan etkileri nelerdir, ne zaman uygulama yapılmalıdır, ekim sonrası nasıl bir süreç izlenir tüm bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız.
Saç Ekiminin Riskleri Nelerdir?

Tıpta her operasyonda küçük ya da büyük riskler bulunmaktadır. Bu noktada saç ekimi uzu bir sürece tekabül eder ve belirli seanslar ile uygulama gerçekleştirilir. Dökülen bölgeye, saç derisine, kelliğe bağlı olarak seans süresi uzayıp kısalabilir. Bu noktada risklere baktığımızda operasyonun boyutu ile büyük ilgisi bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde yaşanabilecek komplikasyonlara baktığımızda enfeksiyon ve belirgin yara izleridir. Uygulama sonrasında oldukça düşük bir ihtimal olsa da bu komplikasyonlar yaşanabilse de uygulamayı yapan plastik cerrahın etkisi bu noktada oldukça büyüktür. Cerrah tarafından uygun bir ortamda gerçekleştirilen operasyonlarda ve ekim sonrası süreçte doğru bakım uygulanması halinde enfeksiyon riski son derece küçüktür. Risklerin yanı sıra bölge de operasyon sonrasında şişme ve kızarma görülebilir. Bununla birlikte ortalama 2 ay gibi bir süre içerisinde hissizlik söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında çok büyük riskler operasyonda söz konusu değildir. Doğru ortamda doğru kişilerce yapılan operasyonlarda başarılı sonuçlar alındığı gibi risk faktörleri de oldukça düşük bir orana indirgenebilir.
Saç Ekimi Sonrası Ağrılar Ne Kadar Devam Eder?

En çok sorulan ve merak edilen konulardan birisi saç ekimi sonrası ağrılar ne kadar sürer sorusudur. Birçok kişi saç ekimini zorlu bir operasyon olarak gördüğü için ekim sonrası ağrılarda gözlerini korkutmaktadır. Operasyona baktığımızda ortalama 3 ile 7 saat arasında bir işlem gerçekleştirilmekte olup kişi operasyon sonrasında 2 saatlik sürenin ardından taburcu edilir. Bu noktada başa özel bandaj uygulamaları yapılır ve gerekli ağrı kesiciler verilir. Ağrı durumu nadir görülebilirken hafif sızlama durumu söz konusu olabilir. Ortalama olarak 3 günün sonunda ağrılar son bulur ve işlem yapılan bölgede kızarıklık ve şişlik söz konusu olabilir. Kişi 3. Günün sonunda normal yaşamına dönebileceği gibi 5. Gün itibari ile pansumanlarına başlar ortalama 1 hafta sonunda bölgede ki ağrı ve kızarıklık %80 oranında son bulur.
Hangi Saç Ekim Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Saç ekim yöntemleri olarak karşımıza iki yöntem çıkmaktadır. Bunlardan ilki FUT olarak adlandırlan teknik olup son yıllarda uygulaması oldukça düşüş yaşamaktadır. Bu FUT yönteminde ense bölgesi kulak hizasından kesi şeklinde saç alınarak kellik yaşanan bölgeye ekme işlemi gerçekleştirilir ve çizgi şeklinde alım yapılan yere dikiş işlemi uygulanır. Bu yöntemde ince bir çizgi şeklinde iz kalır. Saçlarını kısa kullananlar için bu çizgi rahatsız edici olduğundan günümüzde çok fazla tercih edilmese de tek seansta oldukça çok ekim yapıldığı için pratik bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise FUE yöntemi olarak adlandırılan ameliyatsız yöntemdir. Bu yöntemde son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Saçlı bölge olarak adlandırılan ense ve kulak hizasından saç kökleri tek tek alınarak kelleşen bölgeye ekim yapılır. Bu yöntem de tek seferde çok fazla ekim yapılamadığı için seanslar şeklinde işlem gerçekleştirilir. Ameliyatsız bir yöntem olduğu için operasyon sonrası herhangi bir iz söz konusu olmaz.
 

denizgezmiş

MB Üyesi
Kayıt
21 Haziran 2018
Mesajlar
68
Tepkiler
6
Yaş
32
Meslek
Yazılım Mühendisi
bilgiler için teşekkürler hocam merak ediyordum
 
Konu sahibi
Konu sahibi
E

eurozen

MB Üyesi
Kayıt
28 Haziran 2018
Mesajlar
2
Tepkiler
0
Yaş
38
Ne demek yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)
 

denizgezmiş

MB Üyesi
Kayıt
21 Haziran 2018
Mesajlar
68
Tepkiler
6
Yaş
32
Meslek
Yazılım Mühendisi
hocam saç ekimi için önereceğiniz bir doktor varmı?
 

armagann

MB Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2018
Mesajlar
32
Tepkiler
0
Yaş
32
Üniv
Eskişehir Üniversitesi
Operasyonların başarısız olma şansıda var tabi unutmamak lazım bunları da.
 

firzen

MB Üyesi
Kayıt
19 Aralık 2018
Mesajlar
71
Tepkiler
4
Yaş
31
Meslek
Bİlgisayar mühendisi
Üniv
namık kemal üniversitesi
Ekimden sonrası çok kötü duruyor kafa sanki çim gibi.
 
Yukarı Alt