Sizce evren genişliyor mu yoksa sabit mi?

Konu, 'Bilim' kısmında Büşra Nur Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Büşra Nur Özcan

  Büşra Nur Özcan MB Üyesi

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  Kocaeli Üniversitesi
  Bu zamana kadar okuduğumuz çoğu yazılarda meşhur big bang olayından sonra evrenin giderek genişler halde olması yer alıyordu. Evren genişliyor ise başlangıcında bunun tam tersi konumda olması lazımdı yani bir genişleme olması ilk halinin genişledikten sonraki halinden küçük, dar yapıda olması demektir.

  Stephen Hawking ölmeden önce yazdığı makalesinde evrenin bilinenin aksine genişlemediği, sandığımız kadar anlaşılması zor bir olgu olmadığı ve evrenin sonsuz olarak tasvir edilmesinden ziyade sınırları olduğu yer alıyor. Ayrıca aynı makalesinde çoklu evrenden bahsediyor.

  İspat edilmesi oldukça zor ve karmaşık bir konudur çoklu evren. Bilim her geçen gün dünün üstüne koyarak bazende dünü silip yenisini getirerek ilerliyor.

  Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?
   
 2. Gndgd

  Gndgd MB Üyesi

  Kayıt:
  23 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  4
  En İyi Cevap:
  2
  Değerlendiriler:
  +6 / 0 / -0

  Merhaba ;

  Öncelikle evrenin genişlediğinden ziyade , evrendeki her maddenin birbirini çektiği veya ittiğini biliyoruz , sorduğunuz soruya bilimsel bir cevap verebilecek tez şuan için yok diye biliyorum.
  Zaten evren ile alakalı bildiğimiz çok az , ve her geçen gün cehaletimiz artmakta , öğrendiğimiz her bilgi peşinde binlerce bilinmeyen getiriyor.

  Evrenin yaradılışını big bang teorisine bağlayacak olursak , sonsuz yoğunluk sıfır hacimde bir şeyin patlaması diye tanımlanıyor.
  Evren genişliyor'dan kasıt galaxyler yaratılmıyor mevcut sistemler birbirlerinden uzaklaşıyor , bunun hakkında çok fazla şey yazılıyor , dünyada olan fiziki kanun ve kuralların evrenin her yeri için
  geçerli olmadığını kabul ederek . Bilimsel ispat için kesinlikle gözleme ihtiyacımız var diye düşünüyorum.


  Konuşması çok zevkli bir konu , saatlerce istişare edilip bilgi paylaşımı yapılacak , ve bu zamana değecek bir kaç konudan biridir Evren diye düşünüyorum.
  Konuyu açtığınız için kendim adına teşekkür ediyorum.
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Büşra Nur Özcan

  Büşra Nur Özcan MB Üyesi

  Kayıt:
  13 Eylül 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  2
  En İyi Cevap:
  0
  Değerlendiriler:
  +2 / 0 / -0
  Üniversite:
  Kocaeli Üniversitesi
  Bende yazınız için teşekkür ederim.
   
  • Beğen Beğen x 1