Makine Mühendisliği Maaşları 2015

7
10
makine mühendisliği maaşları ne kadar

Bu yazımızın konusu okuması ve çalışma alanı zor olan bölümlerden biri olan  makine mühendisliği maaşı hakkında olacak. Üniversitelerin birçok bölümleri vardır ki, bazen acaba bu bölümler neden var diye düşünebiliyoruz. Bunlardan biride makine mühendisliği. Peki makine mühendisliği maaşları Türkiye’de hakkettiği değeri alıyor mu?

Makine mühendisliği maaşları devlette (güncel zam ile birlikte 3881 TL) çalıştığınız zaman farklı, özel sektörlerde veya şirketlerde (Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı ise en düşük maaş 2000 TL) çalıştığınız zaman daha farklı oluyor. Makine mühendisliğinin birçok özellikleri bulunmaktadır ve makine mühendisi olmak isteyen herkesin bu özelliklere veya yeteneklere sahip olması gerekiyor. Kolay bir meslek değil, fakat imkansızda değil. Bu mesleği edinebilmek için fiziği ve matematiği çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Özel şirketlerde çalıştığınızda makine mühendisliği ücretleri çoğu zaman mühendisin yeteneğine göre verilmektedir. Ne kadar iş yaptığına bakılır ve bu meslekte mühendise ne kadar güvenebileceklerine bakarlar. Devlette olduğunuz sürece, her yıl yapılan zamlarla beraber, asgari bir ücret alabiliyorsunuz ve aslında makine mühendisliği maaşlarının çok altında oluyor. Makine mühendisi olmak kolay bir iş değildir ve mesleği elinize aldıktan sonra ise birçok şeyi yapabiliyorsunuz.

makine mühendisliği maaşlarıHatta mimarlıkta bile biraz makine mühendislerini alakadar eden konular olabiliyor. Bunları düşündüğümüz zaman, çalıştığınız yere göre, makine mühendisliği maaşları ne kadar hakkı ile veriliyor diye soracak olursanız, belki verilmesi gereken rakamlardan düşük veriliyor, fakat çoğu yer, mühendisin yeteneğine göre vermeye çalışmaktadır. Dünyada zaten artık hakkınıza göre bir maaş almak kolay değildir. Bazen hakkınızdan daha düşük rakamlar ödeyen yerlerde bile, ödeyemeyenler çıkabiliyor.

Makine mühendisleri her zaman lazım oluyor, çünkü hayatımızın her köşesinde küçük ya da büyük, her türlü makineler bulunuyor ve bunları çalıştırabilmek ya da tamir edebilmek için her zaman bir makine mühendisine ihtiyacımız oluyor. Birçok meslekte düşük maaşlar verilmektedir, fakat makine mühendisliği maaşları yerine göre değişkenlik gösterse bile çoğu zaman mühendisin değerine göre verilmektedir. Dolayısıyla elden geldiği kadar hak yenmemeye çalışılır.

7 Yorum

  1. abı nasıl yorumlar yapıyosunuz okuyan okur onemlı olan devlete nasıl gırdıgı ve ozel sektorde nasıl ısı kontrol etmesıdır yanı hayat bu basıt degıl hıcbırsey mıllet buraya ınsan bılgı edınsın dıye ugrasıyor.onemlı olan gayret ve calısmaktır basarmaktır

  2. Makine mühendisliği her babayitin harci değil okumasida yorum yapilmasida ana mühendislik dalindan böyle basitlestirilmisce bahsedilmesi cok kötü olmuş

  3. Bu kadar bilgisiz ve kepaze bir yazı olamaz. Resmen sinirlendim. Öss de 3 net yapan adam mühendisliğe yerleşiyor sonra da böyle eserler ortaya çıkıyor.

  4. ''Makine mühendisleri her zaman lazım oluyor, çünkü hayatımızın her köşesinde küçük ya da büyük, her türlü makineler bulunuyor ve bunları çalıştırabilmek ya da tamir edebilmek için her zaman bir makine mühendisine ihtiyacımız oluyor''

    Bu Cümleyi yazan birisinin bırak makine mühendisliğiyle, Mühendislikle alakası yoktur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.