Mantolama Ne İşe Yarar

2799
Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı sağlayan malzemelerle binaların kaplanması işlemine mantolama denir. Isı yalıtımı ise farklı sıcaklıklara ait iki ortamda ısı alışverişinin olmamasını sağlayan işlemlerin bütünüdür. Isı yalıtımı sağlamak için binaların baştan sona giydirilmesidir. Mantolama sırasında kullanılan malzemenin ısı iletim kat sayısına önemle bakmak gerekir. Çünkü ısı iletim kat sayısı çok düşük olan malzemeler ısı iletimini sağlamayan maddelerdir.

Mantolama işlemi binaların dışlarından yapıldığı için buna genel olarak dış cephe mantolama denir. Mantolamanın amacı ise binanın içerisinde bir odayı ısıtıyoruz ya da soğutuyoruz. Bu odanın sıcak ya da soğuk kalmasını hepimiz isteriz. Özellikle kış aylarında. Yorgun bir şekilde işten gelmişiz dışarısı buz gibi evimize girdiğimizde soğuk, buz gibi bir evin bizi karşılamasını istemeyiz.

Mantolama Ne İşe YararMantolama işlemi hem sağlığa hem cebe katkı yapar. Mesela evinizin içerisindeki sıcaklık kış aylarında dışarıda ki soğukluk ile ısı alışverişi yapmaktadır. Isı alışverişi her zaman soğuktan sıcağa doğru olmaktadır. Böylelikle evinizin içerisindeki sıcaklık bir engele takılmadığı sürece dışarısı ile temas halinde olacaktır ve siz kombiyi, doğalgazı vs. daha çok kullanmış olacaksınız. İşte tam da burada devreye mantolama işi giriyor. Mantolama ısı kaybını önlediği gibi cebinizden çıkacak ise parayı da korumuş oluyor.

Mantolama ile hem binanın yaşı uzatır, ısınma ve soğutma giderlerinde büyük paylarda ekonomi yapmanızı sağlar, yaşadığınız ortamda ki konforu arttırarak insanların sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağar. Şimdi binanızın ömrünün uzaması nasıl olacak diyorsunuz. Biliyoruz ki ülkemiz aşırı derecede nemli olan bir bölgedir. İşte mantolama dışarıdan içeriye nem girişini engelleyeceği için evin içerisinde rutubet olmasını engelleyecektir ve duvar ömrünü, duvar sağlamlığını arttıracaktır. Mantolama ayrıca enerji kaybını da azaltmakta ve enerji tasarrufu yapmamıza olanak sağlamaktadır.

6 Yorum

 1. Mühendis dostlar,
  1-Dış duvarları ince yapıyorsunuz.
  İç duvarlar ince olabilir , sorun değil.
  (Yani 20 cm)
  Ancak benim görüşüme göre;
  Dış duvarlar ; 40 cm duvar + 10 cm manto ve sıva = 50 cm olmalı.
  O zaman düşünün ısıdan yapılacak tasarrufu.
  Erzurumda bile evler çok az bir yakıtla sıcacık olur.
  40 cm lik tuğla üretilemez mi?Sadece dış duvarlar için.
  Çift katlı tuğla örmeğe gerek yok.
  2-Horasan harcını düşünün derim size.
  Ya da Roma çimentosunu.
  Neden?
  Sağlıklı ve sağlam evler ve inşaatler yapmak için.
  Ayasofyaya baksanıza.1500 yıldır ayakta.
  Bu harç malzemeleri ve tabii diğer malzeme ve teknikler sayesinde.
  Şimdiki binalara baksanıza.
  En fazla 100 yıl yaşıyor.

 2. Çok yüzeysel bigi vermek yerine keşke daha detaylı bilgi verseymişsiniz Merve kardeşim.Mukavemeti azalttığı doğru ancak içi boş o tuğlaların,incecik sıvaların da ne kadar mukavemet sağladığı da gerçektir.Son yıllarda bir moda bence mantolama yapmak,özellikl eski müstakil evlerde.Genellikle kullanılan malzeme çok kalitesiz ve yapanların da bir standardı yok.Günümüzde ”Müteahit” veya ”Dekorasyoncu !” olmak çok kolay.Bir standardımız yok,denetleyen yok,yaptıran sadece parasını veriyor,bilgisi yok v.s.Zaten iyi kalitede malzeme kullanılmaycaksa,mantolamayı yapacak kişiler işinin uzmanı değilse mantolama yapmanın da bie anlamı yok.Yeni yapılan binaların büyük bir çoğunluğunda mantolama olamsına rağmen ”Su ve Ses Yalıtımı” yok.

 3. Mantolama da kullanılan malzemeler petrol türevi olduğu için sağlığa zararlı ve kanserojen, mantolama yapılırken bina 20 cm. derinliğinde ve 13 mm çapında delikler açılmakta bu delikler m2 de 16 adet olmakta. Bu kadar delik binanın duvar dayanıklılığını azaltmakta.. Bunların dışında binalar nefes alamadığı için havalandırmak için sürekli cam açma zorunluluğu doğuyor. Yani kar zarar durumunu iyi hesaplanmalı diye düşünüyorum..

 4. ayrıca mantolamada kullanılan çoğu maddenin kanserojen olması sebebiyle insan sağlığına zararlı diye biliyorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.