Ana Sayfa Serbest Kürsü Psikoloji Felsefesi

Psikoloji Felsefesi

Bu yazımızda diğer mühendislik konularından ziyade genel anlamda insan ve insanın özelliklerine değineceğiz. Yazdığım hususları yazarken gerçekten iyi noktalara değineceğime inanıyorum. Yazımı biraz üstü kapalı yazacağım. Bu öyle anlaşılmaz olacağı anlamına gelmeyecek ama sözü edilen noktaları bazı kesimler anlayamayacak, bu sayede ağır ve yersiz bir eleştiri yerine anlayan kişilerin eleştirilerini alacağıma inanıyorum. Farklı konulara maddelendirme olmadan elimden geldiğince değineceğim.

Normal zekaya sahip olmak kötü müdür?

Normal olanın iyi olamayacağına sizi iten nedir? Psikolojisi bozuk bir insan normal olmak isteyince bu kötü mü oluyor? İkisi farklı demeye gerek yok, normal ve normal olmayan her zaman toplumun normlarına bağlı olarak belirlenmiştir. Zeka her zaman IQ demek değildir bu arada ama genelde IQ’ya bağlı olarak bazı farklılıklar tahlil edilir. Günümüz modern IQ testlerinin çoğu da dahil IQ testleri halen matematiksel algı ve grafik ve geometri yorumlama becerisine hitap eder. Halkımızın sosyal anlayış ve empati yeteneği her ne kadar bazı ırkçılıklar söz konusu olabilse de iyi durumdadır, zamanla daha kötüye gider, gitmez bilemem ama şu anda da halen iyi durumdayız zannımca. Ülke sıralamasında IQ’muzun düşük çıkmasının sebebi de sosyal anlamda kötü olmamız değildir, eğitim sistemimizin matematik ve diğer konularda berbat olmasıdır. Kusura bakmayın ama çeşitli yerlerde bu araştırmayı yapabilirsiniz. Belirli bir sağlık sorunu yoksa zekanın çok fazla gelişebileceğine inananlardanım. Toplumun bir alanda kötü olması onu diğer konularda geri yapmaz.

120 – 130 IQ’ya kadar zeka sahibi olmanın olumlu olduğuna da inanıyorum. Pek bilinmese de iki değer arasında ufak bir uçurum var bu arada, IQ doğrusal değildir. Yabancı forumlarda IQ hesaplaması için bazı diferansiyel hesapların eksponansiyel bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği konuşulur. Bahsini ettiğim matematik hesaplarının ingilizce karşılığını ve IQ kelimesini Google’da aratabilirsiniz. 120 IQ dünyada %9 oranında bulunurken, 130 IQ %2 oranında bulunur. (IQ percentile chart) Bu seviyeden sonra zihnin yaratacağı yan etkiler başlar.

Kontrol edilememe durumu. Tesla’nın hayatı boyunca aseksüel olmasının yanı sıra, belirli bir yaştan sonra otel odasına geçip güvercinlerle arkadaş olduğu rivayet edilir, yani güvercinlere arkadaş gibi yaklaştığı diyelim. Kendisinin biyografisini konu alan kitaplara bakabilirsiniz. Einstein’ın gerizekalı olduğuna ikna edecek kitaplarımız vardı ve yaşamı da normalden farklıydı. Kendisi ülkemizde bir katliamın öncüsü olarak görülüyor. Hiçbir şekilde bomba yapmadığı gibi, bildiğim kadarıyla teorinin ve fikrin tamamı kendine ait değil. Kendisini tanımak için güzel sitelerde “Einstein’ın kuramları” aratmasını yaparak makale bulabilirsiniz.

aptal

Kalem kılıçtan çok daha keskindir.

Bu dünyada hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteren en büyük güç algıdır. En büyük Çin işkencesi ardı ardına gelen algı bozma konuşmalarıdır. Herkesin nefret ettiği şeyler, başkalarının en sevdiği şeyler olabilir ve bu başkaları günün birinde o herkese bunları sevdirebilir. Zor olanı hallederiz, imkansız azıcık zaman alabilir. Bir anne düşünün, oğlunu gençliğinde kaybetmiş olsun ve temel algılara göre bu oğlu harika biri olsun ve oğlunu çok sevsin. Size azıcık zaman da alsa büyük bir azimle gerçekleşebilecek bir şey söyleyeyim. Oğlunu kaybettiğinde yıllarca ağlayan bu kadın günün birinde oğlunun ölüm gününde pasta kesebilir. Beyin yıkama mekanizması böyledir.

Peki iyi kötü nedir? Bu konuda üstü kapalı olamayacağım ama iyi kötü temel güdülere ve insanın hormon ve beyin kimyasına bakar. Normal aralıktaki insanlar normal şeyler yapar. Zeki insanlar bazı şeyleri daha anlamsız bulur. Daha geride olanlar sorgulamaz bile.

Bir ibadete çağıran sözün ilaha değil emele yönlendiğini düşünün. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Bu gerçekten imkansız mı? Daha birkaç yıl oldu.

baktın olmuyor durmadan bak

Sosyal medya hesaplarım çok üzülecek!

Kullandığım tek hesap Facebook. Yaşlı insanların kalması da oldukça işime geliyor. Onların yayımladığı güzel sözler nedeniyle değil sadece, gençlerin sevimsiz ve seviyesiz egosuna maruz kalmamak da adına. Konsere gidemez oldum, önünde 7000 insan 6500 havada tutulan telefon. (Mesela) Gitmiyorum da artık. Bir ara ben de bu insanların düştüğü duruma düşmekten korkuyorum. “Aaa acaba hangi restorana gitsem? Şu yemekleri varmış, Instagram’ıma yakışır?” Şaka mı bu? Böyle diyesim geliyor. Alınma olmasın ama durum bu. Gittikleri yerleri gezemiyorlar ellerinde telefonda olmaları sebebiyle ve en kötüsü de kendileri gibi davranmayanlara acıyorlar ve dışlıyorlar. Instagram açtığım oldu, yalan söyleyemem, 2 gün açık durdu sanırsam ama bir ara yemek fotoğrafı koymaktan korktum. Hayır, bu bir doğru olamaz. Benim doğrum asla bu olamaz.

İhanetin artması, evliliklerin darda olması, boşanmaların tavan sayıda artması. Tebrikler, sosyal medya sana da tebrikler. Daha bu sabah yanımda yürüyen adam karısına hakaret ediyordu, karısı iyi cevap verdi “8 yıllık karına bunu diyorsan beni yanında tutma” Olay artık sadece ihanet de değil, bir ihanet paranoyası kavramı oluşmaya başladı. Bu lafımı unutmayın “İhanet Paranoyası” Sadece tek bir cinsiyete asla indirgenemez. Kimse karşı cinse güvenmiyor ve bu insan kim bilir neler yapmıştır diyor. Hele ki güzel/yakışıklı ise. Hayır, herkes öyle değil. İçinde varsa yapar. Ne yazık ki yozlaşma devam ediyor.

feysbuk şifreni ver

Notlar

Günümüz dünyası bir soğuk kaos halinde. Bunda aşırı nüfus kadar, doğanın yok olması da etkili, keza hayvan nesilleri de yavaş yavaş tükeniyor insanoğlunun etkisiyle. Neyin doğru olduğuna karar vermek gerekli. Dilerim daha kötü şeyler olmadan kalıcı bir planlama getirirler.

Bu yazı bir psikoloji yazısı değil, bu yazı bir tedavi rehberi değil, bu yazı felsefesini yaptığımız bir yazı. Sohbet kıvamında. Kendinizde iyi bakmak için kendinize sağlıklı bakın, kendinizle çok baş başa da kalmayın ama etrafınızda sadece istediğiniz insanlar olsun. Kimse sizi istemiyor diye üzülmeyin, isteyen de var, emin olun. İlaçlar üzerine de yazacaktım, kimyager kadar bilgim var denebilir (Psikiyatri doktorlarından bahsetmiyorum, alınmasınlar) Yalnız hem keyifli bir yazı olmazdı, hem de yanlış anlayan çıkabilir. Sevgilerle. En büyük ödül kendinizi yok edecek bir zihniniz varsa şayet, bunun tam tersini de yapabilecek olmasıdır. Bir insanın kendine ettiğini 7 mahalle toplansa edemez. Siz olumlu olmayı başarın, empati kurun, gerisi gelir.

arıcılık
Kayra Rıdvan Özcan
Kayra Rıdvan Özcan
Hi-Fi, bilgisayar donanımı ve robotik konusunda sürekli olarak bilgi edinen, güncel bilgilerden kendini mahrum bırakmayan, fen bilimleri ve felsefe sevdalısı, müziğe tutkun Mühendis Beyinler yazarı.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar