Eşanjörde Serpantin Hesabı Hk.

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Süleyman Demirel Üniversitesi
Arkadaşlar merhaba,

Bir dizel motorundan su eşanjörün içine 400 derece sıcaklıkta giriyor. Soğutucu serpantin vasıtasıyla su eşanjörün içinde dolaşıp 200 derece sıcaklıkta dışarı çıkacak.(Su dolaşan yerin dışında da hava olacak. Tüm bunlar eşanjörün içinde olacak. Su dolaşan yer saclarla çevrili. Hava dolaşan yerler de saclarla çevrili.)

Benim elimde şu veriler var:
-Serpantin sayısı: 10
-Serpantin çapı: 35 mm
-Serpantin uzunluğu:98,5 mm
Serpantin kalınlığı:0,5 mm
-Serpantinler arası mesafe:5 mm
-Serpantinin boru iç capı: 10 mm
-Serpantinin boru dış capı: 14 mm
-Suyun dolaştığı hacim: 1,8 litre(Boruların içi dahil
Dizel motorun modelini biliyorum. Devirdaim pompası ile ilgili elimde şu an veri yok.
Suyun debisi=?
Suyun hızı=?
Basınç= 2 bar diyebiliriz.
Buna göre;

Serpantin sayısı ve boyutları, bu giriş-çıkış sıcaklığına uygun mudur?(Uygun değilse kaç serpantin kullanılacak? Boyutlar nasıl olmalıdır? Bunun hesabı nasıl yapılır?

Son düzenleme:

Yamaç Yener

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Gemi Makineleri İşletme Mühendisi
Üniv
Piri Reis Üniversitesi
Merhabalar. Öncelikle yeni bir tasarım mı yapıyorsunuz yoksa hali hazırda mevcut olan bir eşanjörle ilgili Isı Transferi problemi mi karşınıza çıktı ? Ona göre size yardımcı olmaya çalışacağım.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
Merhabalar. Öncelikle yeni bir tasarım mı yapıyorsunuz yoksa hali hazırda mevcut olan bir eşanjörle ilgili Isı Transferi problemi mi karşınıza çıktı ? Ona göre size yardımcı olmaya çalışacağım.
Ona göre yardımcı olma kardeşim. Asla yardımcı olma. Yeni tasarım cart curt değil resmen ödevini yaptırıyor. Böyle insanlara taviz vermemeliyiz bu ekosistemde.

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
Ona göre yardımcı olma kardeşim. Asla yardımcı olma. Yeni tasarım cart curt değil resmen ödevini yaptırıyor. Böyle insanlara taviz vermemeliyiz bu ekosistemde.
Siz benim öğrenci olup olmadığım hakkında bilgi sahibi misiniz? Ödevimi yaptırdığımı nerden çıkardınız?
Ben yeni bir tasarım yapıyorum. Konuyla ilgili sizlerin fikirlerini sordum. Ama sormamak gerektiğini anladım.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Sıfırdan tasarım yapıyorum. Eşanjörün ve serpantinlerin boyutlarını ben belirleyeceğim. Ama sağol dostum, düşünmen bile yeterli. Yardım etmene gerek yok. Ben kendim araştırarak yaparım hesabı.

Son düzenleme:

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
Siz benim öğrenci olup olmadığım hakkında bilgi sahibi misiniz? Ödevimi yaptırdığımı nerden çıkardınız?
Ben yeni bir tasarım yapıyorum. Konuyla ilgili sizlerin fikirlerini sordum. Ama sormamak gerektiğini anladım.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

Sıfırdan tasarım yapıyorum. Eşanjörün ve serpantinlerin boyutlarını ben belirleyeceğim. Ama sağol dostum, düşünmen bile yeterli. Yardım etmene gerek yok. Ben kendim araştırarak yaparım hesabı.
yapamazsın. yapabilecek olsan direkt buraya gelip her şeyi sormazdın :)

Konu sahibi
Konu sahibi
M

makinacı987

MB Üyesi
Tepkiler
7
Üniv
yapamazsın. yapabilecek olsan direkt buraya gelip her şeyi sormazdın :)
Günlük hayatta da yapamayacağımız problemlerle karşılaşabiliriz. Öğrenci olmaya gerek yok. Ben öğrenci değilim bu arada. Ama kimseden yardım istemiyorum. Kendim araştırıp çözüme ulaşabilirim. Yorumlarınız için teşekkürler.

Yukarı Alt