2+2 mühendislik ile direk 4 yıl mühendis olmanın farkı

themreee

MB Üyesi
Tepkiler
0
Merhabalar
Benim merak ettiğim 2+2 okuyan mühendis olan biri ile direk 4 yıl okuyup mühendis olan kişi arasında ayrım yapılırmı diploma farkı olurmu ve ya iş yerlerinde mühendis seçilirken bunlar göz önünde bulundurulurmu.
Şimdiden cevaplarınız için TEŞEKKÜRLER...

Oğuzhan Mallı

Yetkili Kişi
Genel Yönetici
Tepkiler
435
Meslek
Nükleer ve Atom Mühendisi
Üniv
MEPhI, KTÜ
Merhabalar, bence bir farkı yok. Zamanında çok öyle arkadaşım olmuştu. Gireceğiz yer en son okulunuza bakar. Öncelikle sizin kabiliyetlerinize ve bilginize bakarlar. Bir problem karşısında ki çözümlerinize bakarlar. Eğer kendinizi yeterince geliştirmiş, bölümünüze hakim iseniz 2+2 ile 4 ün farkı yoktur.

Konu sahibi
Konu sahibi
T

themreee

MB Üyesi
Tepkiler
0
peki bunu anlayabilirlermi yani nerden belli olur 22 okuduğumuz?

Hasan Basri Karakaya

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
92
Meslek
Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi
Üniv
K.S.Ü.
Açıkcası o veya bu şekilde lisans diploması almışsanız, kimse bunu nasıl aldığınıza bakmaz. Önemli olan bilgi birikiminizdir. İngilizcenizdir. Ayrıca bana göre 2+2 okuyanlar daha şanslılar.

ahmetalb

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
Atatürk Üniversitesi
2+2'den kastınız ön lisanstan dikey geçiş yapmak sanırım. Eğer öyleyse Dikey geçiş yapan biri olarak söylüyorum arasında hiçbir fark yoktur. Hatta ön lisanstan gelen birinin gerek lise ve ön lisansta oluşacak bilgi birikimi diğerlerine göre daha fazla olduğundan daha avantajlı oluyorsun. Fakat ön lisansta gördüğün derslerin çoğu muaf edilmiyor neredeyse özeller hariç çoğu üniversitede 1 den başlıyorsun bir bakıma almış olduğun önlisans eğitimi güme gidiyor. Lisans diplomasını aldıktan sonra iş başvurularında okulun adından ziyade kişinin yeterliliğine bakılıyor. Ne kadar çok program ve yabancı dil biliyorsan daha avantajlı oluyorsun. Kendini geliştirdikten sonra Ön lisanstan gelen adam daha şanslı oluyor..

polat

MB Üyesi
Tepkiler
12
Üniv
mardin artuklu ünv. elektronik
bence de arkadaşların söylediği gibi kimse bakmaz 2+2 veya 4 lük okumuşsundiye bizim bölümlerimiz anadal olduuğu için diplomadan çok alanda kendimizi ne kadar geliştirdiğimiz önemlidir. Ve özet olarak ne kadar bilgiliysen o kadar iyi bir mühendis olursun;)

emrah.tr

MB Üyesi
Tepkiler
1
Ön lisanstan gelenler ile direkt 4 yıllığa başlayanlar hiç bir farkı yok mezun olduklarında.Ön lisans mezunları matematik konularında biraz zayıfsa eğer türev,integral konularında zorlanırlar sadece.Onuda çalışma ile halledebilirler zaten rahatlıkla.

engin_19

MB Üyesi
Tepkiler
1
Üniv
fırat üniversitesi mekatronik
ayrım yapılacagını sanmıyorum yapılacaksada 2+2 okuyan daha avantajlıdır sonucta iki diploması olacaktır

arslnnysn

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
balıkesir üniversitesi
Artik eskisi gibi nerede ve kaç yıllık okunduğuza bakilmiyor.Birikimleriniz,yaptığınız çalışmalar ve öğrendiğiniz dil sizi bir adım önde tutar.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
genelde 2+2 okunmuyor üniversitelerde 2+3 oluyor. Gerek ders sayısı Gerek muhafiyet Bir sıkıntı oluşuyor. Fark yok aynı üniversitenin adamı olarak gözüküyorsun heryerde. Bence işverenlerin aklındaki fikir İstekli olması + bilgi birikimi + yaş bu kriterler en önemlisidir diye düşünüyorum

ibaloglu23

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
Adli Bilişim Mühendisi
Üniv
Fırat Üniversitesi
eline sağlık güzel paylaşım

Yukarı Alt