3 faz elektirikli motorlar ve spindl motorlar arasındaki fark nedir.

Lord_Turan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
usta başı
Üniv
yok
Merhabalar , adım Cihan bir fabrikada ustabaşı olarak çalışıyorum. Kullandığımız ahşap profil çekme makinalarında 3 faz elekritikli motorlar kullanılmakda. Bende bu makinlarda neden spindl motor kullanılmadıgını merak ederek yola çıktım ve buraya kadar geldim. Ne makinanın imalatçılarından nede bu motoru satan firmalardan beni tatmin edecek bir cevap alamadım. Aradığımı bulma ümidi ilede buradayım. Neden ? spindl motorlar ile makinada kullanılan 3 faz elektirik motorları arasındaki fark ne ve neden kullanılmıyorlar. Bunu neden sorguladıgımıda açıklayayım kısaca. Bıçaklarımızın yüksek devirlerde çalışması hem ürettiğimiz ürünün yüzey kalitesini hemde hızını arttırmakda çok faydalı. 3 faz motorlarla yüksel maliyetler ile 8000 ve 12000 rpm lere ulaşmak münkün . Fakat teknik bilgilerine baktıgımda spindl motorlar ile neredeyse daha az bir enerji kullanarak çok daha yüksek devirler elde etmek mümkün , hemde aşağı yukarı aynı torkları elde ederek. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz , en azından merakımı giderebilirseniz sevirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
peki iki motorun satış fiyatlarını ve bakım maliyetlerini araştırdınız mı?

Konu sahibi
Konu sahibi
L

Lord_Turan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
usta başı
Üniv
yok
peki iki motorun satış fiyatlarını ve bakım maliyetlerini araştırdınız mı?
Evet araştırdım. Satış fiyatları spindle motorlar için daha yüksek ve bakım maliyetleride , ama ben ürettiğim ürünün kalitesi için bunların göze alınması gerektiğini düşünüyorum.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
bunu siz düşünüyorsunuz.Ama eğer ürün kalitesi geçerli düzeydeyse fazlasına gerek yok.Bakın motorlar hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadan sordum sorumu.Önemli olan yeterli kalitedeki ürünü gereken sürede,en düşük maliyetle üretmektir.Ve fabrikadan bahsediyorsunuz.Kaç tane cihaz var.Bunlar büyük maliyetler.

Konu sahibi
Konu sahibi
L

Lord_Turan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
usta başı
Üniv
yok
bunu siz düşünüyorsunuz.Ama eğer ürün kalitesi geçerli düzeydeyse fazlasına gerek yok.Bakın motorlar hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadan sordum sorumu.Önemli olan yeterli kalitedeki ürünü gereken sürede,en düşük maliyetle üretmektir.Ve fabrikadan bahsediyorsunuz.Kaç tane cihaz var.Bunlar büyük maliyetler.
sizin sorduklarınız benim için önemli paramatreler değil. Şu anki üretim kapasitemi 2 ye katladıkdan sonra o maliyetlerin çok önemi kalmıyor.

Kısaca şöyle sölim ben size . Daha kaliteli ve hızlı ürün üretmek demek daha yüksek devirler.

Eyüp ÖCAL

MB Üyesi
Tepkiler
47
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Üniv
Erciyes Üniversitesi
Merhaba ac trifaz motorlar spindle motorlarına göre daha ucuzdur bakımları kolaydır. Arıza durumunda çok çabuk yenisi ile değiştirilebilirler. Makineyi üreten firma muhtemelen maliyet düşürmek adına bu yolu seçmiştir siz gerçekten spindle motorun üretim hızını ve kapasitesini arttıracağınızı düşünüyorsanız kendiniz sistemi revize edip spindle geçebilirsiniz.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
sizin sorduklarınız benim için önemli paramatreler değil. Şu anki üretim kapasitemi 2 ye katladıkdan sonra o maliyetlerin çok önemi kalmıyor.

Kısaca şöyle sölim ben size . Daha kaliteli ve hızlı ürün üretmek demek daha yüksek devirler.
emin olun üretim kapasiten 2 katına çıksa ve ürün kalitesi daha iyi olsa zaten suan o motorları kullanır olurdun.Birde çalışanım diyosun.Önemli olan kusura bakma ama senin için önemli olan değil firma sahibi için önemli olandır.Ve rpm arttığında hem ürün kalitesi hem ürün hızı 2 katına çıkmaz bu imkansız bunu belirteyim.Eğer fikrinize cidden çok güveniyorsanız bunu firmanızın yetkili isimlerine söylemeniz çok daha mantıklı değil mi,neden burdasınız?

Konu sahibi
Konu sahibi
L

Lord_Turan

MB Üyesi
Tepkiler
0
Meslek
usta başı
Üniv
yok
Yani kisaca maliyet disinda teknik anlamda bir farklari yok , dogru mu anladim.
İlgili tarihte otomatik birleştirildi:

emin olun üretim kapasiten 2 katına çıksa ve ürün kalitesi daha iyi olsa zaten suan o motorları kullanır olurdun.Birde çalışanım diyosun.Önemli olan kusura bakma ama senin için önemli olan değil firma sahibi için önemli olandır.Ve rpm arttığında hem ürün kalitesi hem ürün hızı 2 katına çıkmaz bu imkansız bunu belirteyim.Eğer fikrinize cidden çok güveniyorsanız bunu firmanızın yetkili isimlerine söylemeniz çok daha mantıklı değil mi,neden burdasınız?
Hakli olabilirsiniz , fakat bu makinalarla alakali bir suru fikrim var ve bunlarin hepsinin hem uretim kalitesini hemde hizini arttiracagini hala dusunuyorum. Her makina imalatcisini da gozunuzde buyutmeyim lutfen. Bir cogu yabanci mensei makinalati kopyalamakdan oteye gidemeyen ve maliyet disinda birsey dusunmeyen insanlar. Dikkatinizi cektimi bilmiyorum makina muhendisi demiyorum imalatcisi diyorum.

mfkoprn

MB Üyesi
Tepkiler
35
Meslek
...
Üniv
...
ya bu farklı bir durum aslında.Bu konuda haklı olabilirsiniz hatta farklı sektörlerde haklısınız da.Arge ile para kazanmak arasında bazen farklar olabiliyor.İnsanlar,firma sahipleri,girişimciler arge maliyeti ile uğraşmak yerine var olan modelleri biraz değiştirip satıştan kar yapma derdine olabiliyor.Hatta size daha ilgincini söyleyeyim.Yurt dısında argesi yapılıp üretilen aracın parçalarını birebir satın alıp montajını türkiyede yapıp kendilerini arge firması gibi gösterip tubitaktan destek alan firmalar var :))) yani diyecek fazla bir şey yokk sanırım jaaha

Yukarı Alt