70-100Mhz arası çalışan bir fm alıcı deney seti yapımı.

berkerakoglu

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yaşar Üniversitesi
Normalda 88-108Mhz arası çalışan cihazı.70-100Mhz arasında yeniden tasarlamak istiyorum.Bilgi paylaşır mısınız?Bunu nasıl yapabilirim.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
R&D Embedded Systems Software Engineer
Merhabalar

Frekans ayarını yaptıgınız eleman (Ayarlı kondansatör) Kapasitenin azalıp artması ile frekans değeri değişen bir sistem. Olayı basite indirgersek Devreye basit bir orta geçiren filtre kullanaraktan istediğiniz degerler arası sisteminizi çalıştırabilirsiniz . Bu konuda size dahada yardımcı olabilirim .

Devren el yapımı bir devre mi ? Devre şemanızı bizimle paylaşırsan net bir şekilde yardımcı olabilirim.
Bu arada orta geçiren filtreyi Alçak geçiren ve yüksek geçiren filtreyi seri bağlayarak yapabilirsiniz.
iyi günler.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

berkerakoglu

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yaşar Üniversitesi
şu an devre şemamız yok.onu oluşturmaya çalışıyoruz.hesaplamalar ve devre şemasını bulmaya çalışıyoruz.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
bu linkteki gibi block diagramım.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Devre şeması olarak hep aynı tip şeyler mevcut. Entegre olarak TDA7000 Fujitsu yada sony marka entegrelerle tasarlanıyor
Bu arada 70Mhz olarak tasarlamak biraz zor çünki Entegrede bulunan osilatör ayırıcılar hep belirli frekansa göre tasarlanmış.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

berkerakoglu

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yaşar Üniversitesi
Projede amacım o yeni bir osilatör tasarlayacağım,PLL methodunu kullanarak. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum nasıl bir circuit diagramı kullanıcam bilmiyorum.

Atakan Akbulut

Yetkili Kişi
Moderatör
Tepkiler
43
Meslek
Devrenin anten girisindeki 39pF 47 pF lLa bobini sayesinde 88 108 mhz frekanslarini olusturuyor. Dedigim hazir devrelerdeki bu orta geciren filtre tasarliyacaksin.
Osilator tasarimi zor istir. Pcbdeki mm fazlalik devreyi korkunc derecede bozar. Kararli bir fm saglamak icin ve yuksek kazanc saglamak icin transistorlu ota lı devre yapmaniz gerekir. Opamp bu konuda kararli ama dusuk kazanclidir.

Konu sahibi
Konu sahibi
B

berkerakoglu

MB Üyesi
Tepkiler
0
Üniv
Yaşar Üniversitesi
Doğrı fakat şuan için yapmam gereken proje 70-100 mhz arası çalışan ve labaraturda kullanılacak bir fm alıcı deney seti gerçekleştirmek.ve demodülasyon işleminide Phase looked loop kullanarak yapmak. Bunuda phase dedektörü,voltaj kontrol osilatörü ve low-noise filtee kullanarak yapabilirim.ve bana bunun block diagramı devre şeması ve hesaplamaları lazım.nasıl yapacağım hakkımda fikrim yok

Yukarı Alt