AC Motoru Akü veya Pil İle Nasıl Çalıştırılır

recepdl

MB Üyesi
Tepkiler
0
Öncelikle saygı değer abilerim ablalarım yeni kayıt yaptırmış kullanıcıyım yanlış yere konu açtıysam özür diliyorum.
meslek lisesi elektrik elektronik bakım onarım mezunuyum ve blender motorundan rc araba yapmak istiyorum...
230v 130W blender motorum var 5 kademeli sanırsam AC motor rotoru dönenlerden. bu motoru akü yada li-po pil ile çarıştırmak mümkün mü aklımda orta halli kumandalı araba alıp parça değişimi yapmak var bu motoru takıp güçlü çekiş gücü istiyorum elimde 32v güç kaynağı vardı denedim çalıştı ancak elimle çok kolay durduruyorum prizdeki gücü aküden yada pilden almak mümküm mü yardımcı olursanız sevinirim güncel tutanlara şimdiden teşekkürler

okaliptus92

Makine Mühendisi
Özel Üye
Tepkiler
100
Meslek
Makine Mühendisi
Üniv
Karabük Üniversitesi
Öncelikle saygı değer abilerim ablalarım yeni kayıt yaptırmış kullanıcıyım yanlış yere konu açtıysam özür diliyorum.
meslek lisesi elektrik elektronik bakım onarım mezunuyum ve blender motorundan rc araba yapmak istiyorum...
230v 130W blender motorum var 5 kademeli sanırsam AC motor rotoru dönenlerden. bu motoru akü yada li-po pil ile çarıştırmak mümkün mü aklımda orta halli kumandalı araba alıp parça değişimi yapmak var bu motoru takıp güçlü çekiş gücü istiyorum elimde 32v güç kaynağı vardı denedim çalıştı ancak elimle çok kolay durduruyorum prizdeki gücü aküden yada pilden almak mümküm mü yardımcı olursanız sevinirim güncel tutanlara şimdiden teşekkürler
Bir ay kadar geç verilmiş bir cevap olacak ama;
Öncelikle blender motorları yüksek hızda dönen çok güçlü olmayan motorlardır, soğutma sistemi yeter seviyede değildir bu motorlar 230 Volt besleme ile uzun süre çalışmaya elverişli değildir. Elindeki motorun tasarımını bilmiyorum, fakat bu motorlar genelde alternatif akım ile çalışmaya yatkındır. Doğru akım kaynağı ile bu motoru çalıştırmak için, dalga üreten bir devre yapman lazım. Bu devreyi edinebilirsin üstelik hız kontrol imkanı da sağlar. Ama şahsi fikrim yapmak istediğin aracı bu motor ile tahrik etmek uygun değildir.
Kolay gelsin.

Yukarı Alt