AC Servo Motor - DC Servo Motor Karşılaştırması

sahinrulman

MB Üyesi
Kayıt
4 Kasım 2017
Mesajlar
13
Tepkiler
4
Yaş
32
Üniv
Ankara Gazi Üniversitesi
Servo motor hakkında hazırlamış olduğumuz “Servo Motor Çalışma Prensibi” yazı dizisine bir yenisini ekliyoruz. AC servo motor, DC servo motor özelliklerini önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda iki motoru karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz. Servo motorlarda hız kontrol sistemi, konum kontrolü, moment kontrolü ve hibrit kontrol sistemleri ortak olarak bulunmaktadır. Servo motorlar geri beslemeli bir sisteme sahip olmasından dolayı bu sistemlerin var olması çalışma sırasında olması gerekecektir. Elektrikli servo motorlar DC servo motor ve AC servo motor olarak ikiye ayrılmaktadır.

AC servo motorlar fırçasız DC servo motorlar fırçalı olarak bilinmektedir. Servo motorların kullanıldığı sistemlerde oluşan arızalarda eğer ki DC servo motor kullanıyorsanız fırçalarına bakmanız gerekecektir. Çünkü çalışmalar sırasında fırçalar kirlenerek zamanla sorun yaratmaktadır. Kullanım zamanı arttıkça kirlenmeden dolayı servo motordan alınan verimde aynı oranda düşecektir. AC servo motorların kullanıldığı projelere en büyük katkılarından biri de fırçasız olmasıdır. Bakım yapılmasına çok fazla ihtiyaç duyulmamasından dolayı AC servo motorlar daha çok tercih ediliyor diyebiliriz.

Servo motor çalışması sırasında fırçalar sürtünme etkisi oluşturur. Buda çalışmadan alınan verimi direkt olarak etkilemektedir. AC servo motorlar fırçasız olduğundan dolayı DC servo motorlara göre daha iyi bir sürtünmesiz ortam sunmaktadır. DC servo motorlarda fırça ve kolektörlü olmasından dolayı AC servo motorlara göre boyları daha uzundur.

AC servo motorlar hem yüksek güç hem de düşük güç gerektiren projelerde kullanılabilirken DC servo motorlar yüksek güç gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Her iki ihtiyaca cevap verebilmesinden dolayı AC servo motorlar daha çok tercih edilmektedir.

Şahin Rulman üretimi olan Servomaster servo motorları AC servo motor olarak imal edilmiştir. Servomaster servo motor fiyatları motorun tork, moment gibi teknik özelliklerine göre değişmektedir. Projenize uygun güçteki servo motoru Şahin Rulman sitesi üzerinden online olarak satın alabilirsiniz.
 
Yukarı Alt